دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

آموزش پاک کردن تاریخچه‌ (History) دستگاه‌های اندرویدی

آموزش پاک کردن تاریخچه‌ (History) ابزار‌های اندرویدی

در بیشتر مواقع اخبار نرم افزارها مورد استقابل قرار گرفته است:

برای پاک کردن تاریخچه‌ برنامه ها و اپ های اندرویدی باید اعمال متفاوتی انجام دهید. در این نوشته شیوه حذف History کل گوشی و یا تبلت اندرویدی را آموزش می‌دهیم.

امکان دارد مردم فراوانی در اطراف شما، با مقاصد مختلف اعم از پرسشگری و یا دسترسی به معلومات شخصی‌ شما، تصمیم داشته باشند گوشی موبایلتان را تفتیش کنند. یکی از راه‌های محفوظ ماندن و ایمن نگه داشتن معلومات، حذف کردن آن‌ها است! با این وجود برخلاف آن چه تصور می‌کنید، پاک کردن تاریخچه‌ فعالیت‌ ها و معلومات تنها به مرورگرهای شبکه جهانی وب ختم نمی‌شود.

ابزار اندرویدی مملو از محتواهایی است که هکرها و خرابکاران اینترنتی دوست دارند به آن‌ها دسترسی بیابند. هر نرم افزاری که نصب می‌کنید، به مرور لحظه محتواهای مرتبط به خود را تولید و بر روی حافظه گوشی ذخیره می‌کند. به توجه به گستردگی اپ‌ها، در این نوشته تصمیم گرفته ایم نحوه پاک کردن تاریخچه‌ در ابزارها و نرم افزارهای بسیار مهم و بنیادی، از مرورگر گرفته تا کیبورد ابزار، را مرور کنیم. با دنبال کردن روشهای معرفی شده، رد پای خود را به طرز کامل پاک خواهید کرد.

پاک کردن تاریخچه‌ گوگل کروم

اینکه به کدام صفحه‌های وب سر زده و چه محتواهایی را مشاهده کرده‌اید امری بطور کلی شخصی است. از جهت دیگر دیگر، مرورگر اولین ابزاری است که دیگر مردم به منظور ردیابی فعالیت‌های شما سر وقت آن می‌روند. با اینکه مرورگرهای اندروید بسیار فراوانی وجود دارند، با اینحال به خاطر سهم مارکت 85 درصدی گوگل کروم و پراستفاده بودن آن، تنها به بررسی نحوه پاک کردن هیستوری همین مرورگر می‌پردازیم. شیوه انجام کار در دیگر مرورگرها در حالت کلی یکسان بوده و تنها امکان دارد با گزینه‌های متفاوتی مواجه شوید.

وارد گوگل کروم اندروید شده و سپس سه دایره پایین یکدیگر، که در گوشه بالا و سمت راست قرار گرفته‌اند، را لمس کنید. در منوی پاپ آپی که باز می‌شود، به مسیر History > Clear Browsing Data بروید. باید در اینجا این خبر خوب را به شما بگوییم که میتوانید به روش موردی، آیتم‌هایی که مایل به حذف آن‌ها هستید را از هیستوری پاک کنید. به علاوه از طرف دیگر میتوانید بازه زمانی مورد نظر را تعیین کنید تا تنها آیتم‌های انتخابی که در آن وقت واضح ساخته شده‌اند، حذف شوند. برای اتمام روند گزینه Clear Data را لمس کنید.

تاریخچه جستجوی فیس بوک

دیگر مردم با دیدن مواردی که شما پیرامون آن‌ها در جهان فیس بوک جستجو کرده‌اید، به معلومات فراوانی پیرامون‌تان پی خواهند برد که امکان دارد از لحاظ شما خجالت‌آور باشند! با دیدن تاریخچه، از رستورانی که تصمیم دارید برای ناهار به آن مراجعه کنید تا فردی که به روش غیر علنی فعالیت‌های وی را کنترل کرده و تصویر‌هایش را می بینید، واضح خواهد شد. باید در اینجا این خبر خوب را به شما بگوییم که پاک کردن تاریخچه‌ جستجوی فیس بوک در اپ موبایل آن بسیار ساده است.

پاک کردن تاریخچه‌ فیس بوک

در بالای رابط کاربری، یک جعبه جستجو می بینید که عبارت Search به روش کم‌رنگ درون آن نوشته شده است. بر روی آن ضربه زده و بعد از ظاهر شدن گزینه Edit در گوشه پایین و سمت راست جعبه، آن را انتخاب کنید. پیشتر به صفحه Activity Log منتقل می‌شوید. در اینجا تمامی عباراتی که از لحظه تولید اکانت فیس بوک جستجو کرده‌اید به نمایش در خواهند آمد. به منظور پاک کردن تاریخچه‌ گزینه Clear Searches را برگزینید.

تاریخچه گوگل پلی استور

هیستوری گوگل پلی استور نمایانگر عادت‌ها و سبک زندگی شماست، چرا که هر استفاده کننده بسته به خواست و طرز تفکرش در جستجوی آیتم‌هایی دارای اختلاف می‌گردد. به منظور پاک کردن تاریخچه‌ فعالیت‌ها در فروشگاه گوگل پلی، بعد از ورود به آن سه نقطه‌ای که به روش افقی در گوشه بالا و سمت چپ صفحه کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند را لمس کنید.

پاک کردن تاریخچه‌

به پایین اسکرول کرده و بر روی گزینه Settings ضربه بزنید. در صفحه تنظیمات، گزینه Clear Local Search History را یافته و آن را لمس کنید. در کمال تاسف بعد از حذف تاریخچه هیچ پیامی مبنی بر موفقیت‌آمیز بودن روند نمایش داده نمی‌شود. برای اطمینان، به صفحه اصلی برنامه بازگشته و بر روی جعبه جستجو ضربه بزنید. هیچ ورودی نباید به نمایش در بیاید.

تاریخچه نوتیفیکیشن

تعداد بسیار فراوانی از مصرف کنندگان، از ثبت شدن تمامی نوتیفیکیشن‌های بوجود آمده به وسیله سیستم و دیگر برنامه‌ها در درون ابزار بی‌خبرند. با این وجود این توانایی به خاطر فایده ها زیاد آن در اندروید جای گرفته شده است. با اسم نمونه بعید نیست قبل از خواندن یک نوتیفیکیشن مهم، به روش اشتباهی آن را حذف کنید. از آنجایی که در قسمت اعلانات خلاصه‌ای از تمامی فعالیت‌های همه اپ‌ها و به علاوه از طرف دیگر فعالیت‌های سیستمی به نمایش در می‌آیند، ارزش حفظ آن از هیستوری دیگر ابزارها بیشتر است.

پاک کردن تاریخچه‌

برای پاک کردن تاریخچه‌ نوتیفیکیشن‌ها به روش دستی هیچ راهی وجود نداشته و برای این کار باید دست به دامن برنامه‌های جانبی شویم. به توجه به ازدیاد برنامه‌ها، توصیه ما بهره برداری از Notification History است که میتوانید آن را به روش رایگان از گوگل پلی دانلود کنید. بعد از نصب، به قسمت Settings این برنامه رفته و تیک کنار گزینه Auto Purge را بزنید. از این حیث تاریخچه نوتیفیکیشن‌ها به روش اتوماتیک حذف خواهد شد.

تاریخچه رابطه

قسمت رابطه گوشی از نمونه بخش‌هایی است که جزو حریم خصوصی مردم حساب شده و دیگر مصرف کنندگان در صورت دسترسی به گوشی فردی دیگر، یقینا قبل از همه ابتدا سر وقت آن بروند. هیچکس دوست ندارد دیگر مصرف کنندگان، به افرادی که بیش از همه با آن‌ها در رابطه است پی ببرند. باید در اینجا این خبر خوب را به شما بگوییم که پاک کردن تاریخچه‌ رابطه به هیچ ترفند ویژه و یا برنامه جداگانه‌ای نیاز ندارد.

پاک کردن تاریخچه‌

برای پاک کردن تاریخچه‌ این بخش، اپ رابطه را باز کرده و تب History را انتخاب کنید. سه نقطه عمودی که در گوشه بالا و سمت راست کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند را یافته و از درون آن وارد بخش Call History شوید. در پنجره تازه، باز هم سه نقطه واقع در گوشه بالا و سمت راست صفحه را انتخاب و پیشتر گزینه Clear Call History را لمس کنید. شیوه پاک کردن تاریخچه‌ رابطه امکان دارد بسته به ورژن اندروید کمی دارای اختلاف باشد، با اینحال راه حل کلی آن همین است.

تاریخچه Gboard (کیبورد گوگل)

آیا می‌دانستید Gboard، کیبورد پیش‌فرض سیستم عامل گوگل، فعالیت‌های شما را ثبت می‌کند؟ از آنجایی که تمامی محتواها و نوشته‌ها با بهره برداری از کیبورد ابزار ایجاد می‌شوند، Gboard می‌تواند مخزنی از تمامی فعالیت‌ها و با این وجود معلومات حیاتی شما باشد. با این وجود نحوه ثبت، به سبک استفاده استفاده کننده از کیبورد بستگی دارد. اگر عادت به ارسال مداوم Gif داشته باشید، امکان دارد جی‌بورد آن‌ها را در تاریخچه نگهداری کند. چنین اتفاقی امکان دارد در قسمت جستجوی گوگل و یا کلمات سفارشی رخ بدهد.

پاک کردن تاریخچه‌

بدون توجه به نحوه بهره برداری از کیبورد، شیوه پاک کردن تاریخچه‌ آن بسیار ساده است. با این وجود نمی‌توان تنها بخشی از هیستوری را پاک کرد. با اسم نمونه نمی‌توان فایل‌های Gif را حذف کرد و تاریخچه جستجوهای گوگل را نگه داشت. به منظور حذف کل تاریخچه Gboard، به بخش تنظیمات اندروید وارد شده و بعد از ورود به صفحه اپ‌ها (Apps)، در جستجوی Gboard بگردید. بعد از لمس آن، بر روی گزینه Storage ضربه زده و سپس گزینه Clear Data را برگزینید.

تاریخچه اسپاتیفای (Spotify)

با اینکه هیستوری برنامه Spotify برای هکرها ارزش فراوانی ندارد، با اینحال امکان دارد لو رفتن آن به هر دلیلی برای شما خجالت‌آور باشد. با اسم نمونه، امکان دارد به روش مداوم به موزیک‌های خواننده‌ای گوش بدهید که نزد عموم پرطرفدار نبوده و نزدیک‌ترین دوستان شما دید خوبی درمقایسه با وی ندارند. خوب است برای جلوگیری از هرگونه بحث بی‌فایده، تاریخچه اسپاتیفای را حذف کنید.

پاک کردن تاریخچه‌

وارد برنامه شده و در پایین صفحه، بر روی تب Search ضربه بزنید. برای پاک کردن کامل تاریخچه گزینه Clear Recent Searches را لمس کنید.

تاریخچه توییتر

برای کاربرانی که به جای فیس بوک، عمده فعالیتشان داخل توییتر است، حفظ تاریخچه فعالیت‌ها ارزش فراوانی دارد. دیگر مصرف کنندگان با مشاهده فعالیت‌های شما، از اخباری که به آن‌ها ارزش می‌دهید تا مردم پرطرفدار مورد توجه و علي الخصوص کاربرانی که به روش غیر علنی پست‌ها و تصویر‌های آن‌ها را دنبال می‌کنید، اطلاع پیدا خواهند کرد. برای عده ای از مردم، لو رفتن معلومات حساب کاربری یک شبکه اجتماعی به ویژه ریز به ریز فعالیتشان در آن، به معنی لو رفتن هست و نیست زندگی است!

پاک کردن تاریخچه‌

برای پاک کردن تاریخچه‌ جستجوهای توییتر وارد برنامه شده و بر روی آیکون جستجو که در بالای صفحه بنا شده ضربه بزنید. بعد از باز شدن جعبه جستجو، از نو داخل آن را لمس کنید. با ورود به صفحه بعدی، تمامی عبارت‌ها و هشتگ‌هایی که چندی قبل آن‌ها را جستجو کرده‌اید به نمایش در خواهند آمد. برای پاک کردن تاریخچه‌ ، آیکون X که همراه با گزینه Recent بنا شده را لمس کنید.

تاریخچه پیغام کوتاه (SMS)

اپ ارسال پیغام کوتاه در گوشی بیشتر مصرف کنندگان خاک گرفته است! آن‌ها برای پیغام‌رسانی به برنامه‌های تحت شبکه جهانی وب از قبیل تلگرام و واتس اپ روی آورده‌اند، برنامه‌هایی که تاریخچه پیغام‌ها، فایل‌ها، عکس ها و ریز به ریز معلومات رد و بدل شده را در داخل محیط ابری خود نگهداری می‌کنند. اگر بازهم از اپ پیغام‌رسانی پیش‌فرض گوگل به روش مداوم استفاده کرده و در جستجوی راهی برای پاک کردن تاریخچه‌ آن به روش یکجا هستید، باید بدانید هیچ راهی نیست!

پاک کردن تاریخچه‌

بجای آن میتوانید بر روی اولین پیغام انگشت خود را برای چند ثانیه نگه داشته و سپس مواردی که در جستجوی حذفشان هستید را تک به تک انتخاب کنید. بعد از انتخاب تمامی موارد، بر روی آیکون زباله ضربه بزنید. این کار امکان دارد در دیگر اپ‌های پیغام کوتاه دارای اختلاف باشد. در عده ای از آن‌ها باید ابتدا آیکون سطل زباله را لمس کنید تا کنار هر پیغام یک جعبه کوچک به نمایش در بیاید. پیشتر مواردی که می‌خواهید حذف کنید را تیک‌دار کرده و گزینه Delete را انتخاب کنید.

بازگرداندن ابزار به تنظیمات کارخانه (ریست فکتوری)

مواردی که به آن‌‌ها اشاره کردیم، مهمترین و با این وجود پرطرفدار‌ترین ابزارها و نرم افزارهایی هستند که فعالیت‌ها را در درون خود ثبت می‌کنند. در حالت کلی، هر اپ برای خود تاریخچه داشته و معلومات شما در درون آن ثبت می‌شود. اگر می‌خواهید برای مدت زمانی گوشی اندرویدی خود را برای استفاده به فرد دیگری بسپارید و یا به فکر فروش آن هستید، باید با ریست فکتوری، هست و نیست خود را از روی آن محو کنید!

با این کار، ابزار به تنظیمات کارخانه بازمی‌گردد، گویی اخیرا آن را برای بار نخست از جعبه خارج و روشن کرده‌اید. برای آن گروه از کاربرانی که با شیوه انجام این کار آشنا نیستند، نحوه ریست فکتوری را در نوشته ای دیگر بررسی کرده‌ایم.

این خبر پیرامون اپ ها و نرم افزارها مورد بهره برداری قرار گرفته است. در صورت علاقه آن را با دوستان خود از روش ابزارهایی که در پایین میبینید به اشتراک بگذارید.

لینک منبع خبر