دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

آیا اتصال گوشی به شارژر در طول شب کار ایمنی است؟

آیا اتصال گوشی به شارژر در طول شب کار ایمنی است؟

خبر با مزه ای پیرامون گجت ها برای شما گرد آوری کرده ایم

امنیت اتصال گوشی به شارژر برای زمانی طولانی در بیشتر مواقع برای مصرف کنندگان پرسش بوده است. آیا با قرار دادن گوشی در شارژ در کل شب سلامتی استفاده کننده و ابزار به اخطار می‌افتند؟

مصرف کنندگان حتی قبل از ظهور موبایل های هوشمند تصور می‌کردند نگه داشتن گوشی در حالت شارژ وقتی ظرفیت باتری به طرز کامل پر شده، برای سلامتی کل ابزار و علي الخصوص خود باتری مضر است. مهمترین نمونه این کار، اتصال گوشی به شارژر قبل از خوابیدن است، چرا که بعد از بیدار شدن، با گذشت حدود 7 الی 8 ساعت ابزار را از شارژر جدا می‌کنید.

با اینکه تعداد فراوانی از مصرف کنندگان بدون توجه به نظر مضر بودن این حرکت، گوشی خود را در بیشتر مواقع در طول شب شارژ می‌کنند، با اینحال به نظر تعداد زیادی از مصرف کنندگان، اتصال گوشی به شارژر برای مدت طولانی از ظرفیت و تداوم آن می‌کاهد. با اینکه با استناد به تلفن های قابل حمل قدیمی ممکن است بتوان این نگرانی‌ها را کمی توجیه کرد، با اینحال هم اینک جای هیچ نگرانی نیست. یک موبایل هوشمند، حاوی یک باتری هوشمند است که می‌تواند مراقب سلامتی خود باشد.

اتصال گوشی به شارژر در کل شب هیچ مشکلی ندارد!

به گفته صریح کایل وانس (Kyle Wiens) مدیرکل iFixit، که همه مصرف کنندگان آن را با اسم کمپانی صدرنشین در عرصه آموزش‌های سخت افزاری گوشی موبایل و به علاوه از طرف دیگر انجام کالبدشکافی بر روی این تولیدات می‌شناسند، اتصال گوشی به شارژر در طول شب (برای مدت زمانی طولانی و بعد از شارژ شدن کامل ابزار) باعث کاهش ظرفیت، عمر و تداوم باتری نمی‌شود. به گفته وی تنها چیزهایی که ارزش دارند، تعداد چرخه‌های شارژ، نحوه بهره برداری از باتری و میزان بار و فشاری است که بر روی آن قرار می‌دهید.

اتصال گوشی به شارژر

تعداد سیکل‌های شارژ برابر تعداد دفعاتی است که یک باتری می‌تواند قبل از دست دادن تداوم خود، به طرز کامل شارژ و سپس تخلیه شود. با اسم نمونه اگر از ابزار تا رسیدن به ظرفیت 50 درصد استفاده کرده و سپس آن را به طرز کامل شارژ کنید، نیمی از یک سیکل کامل باتری را طی کرده‌اید.

به گفته مدیرکل کمپانی iFixit باتری‌های متداولی که در موبایل های هوشمند مورد بهره برداری قرار می‌گیرند حاوی 400 چرخه شارژ هستند. پس با استفاده عادی از ابزار، حتی با گذشت یک سال و نیم از لحظه تهیه آن، باز هم تداوم باتری حدودا مثل روزهای اول باقی خواهد ماند. تعداد زیادی از مصرف کنندگان، که معمولا فشار فراوانی به ابزار خود نمی‌آورند، حتی با گذشت دو سال نیز اختلاف محسوسی در تداوم باتری موبایل هوشمند خود مشاهده نمی‌کنند.

اتصال گوشی به شارژر

این مدت برابر زمانی است که یک استفاده کننده بعد از خرید گوشی تازه آن را نگه می‌دارد. از این حیث هیچ‌گاه نیاز به تعویض باتری نخواهید داشت. ارزش این مسئله زمانی بیشتر می‌شود که بدانیم باتری تعداد بسیار فراوانی از تلفن های قابل حمل حال حاضر به وسیله خود استفاده کننده قابل تعویض نیستند.

پس، نگه داشتن گوشی در شارژ در طول شب حتی وقتی ظرفیت آن به طرز کامل پر شده است، اثری بر روی تعداد دفعاتی که یک باتری می‌تواند بدون کاهش ظرفیت از صفر تا صد پر شده و سپس خالی شود نخواهد داشت. در باب فرسایش تدریجی عمر باتری باید بدانید این قطعات نگهدارنده انرژی، به طرز دائم در حالت فروپاشی هستند و هر لحظه از میزان تداوم آن‌ها کاسته می‌شود، با اینحال این تغییر کوچکتر از آن است که به وسیله استفاده کننده حس شود. یک نماینده Anker با اسم کمپانی اکتیو در عرصه ابزارهای جانبی، اعتقاد دارد اتصال گوشی به شارژر در طول شب تغیر زیادی در این روند فروپاشی بوجود نخواهد آورد.

اتصال گوشی به شارژر

موبایل های هوشمند به نحوی دیزاین شده‌اند که از دریافت نیروی الکتریکی بسیار نیاز جلوگیری می‌کنند. هر ابزار به روش پیش‌فرض به یک پردازشگر ویژه تجهیز می‌شود که در لحظه 100 درصد شدن ظرفیت باتری حین اتصال گوشی به شارژر ، از ادامه پیدا کردن روند نیرورسانی جلوگیری می‌کند. پس در صورت خرید یک گوشی موبایل حاوی برند پرطرفدار و مشهور، مطمئا آن ابزار نیز به چنین چیپستی تجهیز شده است.

به گفته نماینده کمپانی Anker، نظر به کاهش تداوم و ظرفیت باتری در صورت اتصال گوشی به شارژر برای مدت زمانی طولانی و به علاوه از طرف دیگر در لحظه شارژ کردن ابزار به روش نصفه و نیمه، از تجربه کار کردن با تلفن های قابل حمل قدیمی نشات می‌گیرد.

این کارشناس نظر دارد در قبلی و وقنی که ابزار‌های همراه مصرف کنندگان اعم از لپ تاپ و گوشی، حین نگه داشته شدن در شارژر برای زمانی طولانی، بین عدد 99 درصد تا 100 درصد جابه‌جا می‌شدند، نظر به مضر بودن این حرکت بوجود آمد. با اینحال این سخت تنها از بروز یک ایراد در اندازه‌گیری ظرفیت باتری به وسیله نرم افزار ابزار ریشه می‌گیرد و هیچ دلیل دیگری ندارد.

اتصال گوشی به شارژر

با اینکه اتصال گوشی به شارژر برای چندین ساعت متداولی، به روش مستقیم برای باتری مشکلی بوجود نمی‌آورد، با اینحال به خاطر گسترش دمای ابزار در چنین حالتی، بعید نیست باتری و خود گوشی موبایل از دمای بالای آسیب ببینند. اپل در تارنما خود به مصرف کنندگان اخطار داده تداوم باتری‌‎های لیتیومی که در موبایل های هوشمند حال حاضر به کار می‌روند، در صورت گسترش دما کاهش پیدا می‌‎کند.

یک سخت بسیار متداول به اشتراک مصرف کنندگان، بالاتر نرفتن عدد نشان‌دهنده میزان شارژ باتری از یک عدد واضح است. سخت بزرگتر از این زمانی است که به توجه به نرسیدن عدد نشان‌دهده ظرفیت باتری به صفر، ابزار ناگهان خاموش می‌شود. این سخت در بسیاری از مواقع به دلیل کالیبره نبودن باتری اتفاق می‌افتد. به عبارت دیگر، سیستم عامل در تشخیص درست ظرفیت باتری دچار سخت شده و نمی‌تواند میزان انرژی باقی مانده آن را به طرز صحیح درک کند.

برای حل این سخت کفایت می کند باتری را بطور کلی خالی کرده و اجازه دهید ابزار خاموش شود. بعد از اتصال گوشی به شارژر، در همان حالت خاموش چند ساعت منتظر مانده و فورا بعد از نمایش نوتیفیکیشن پر شدن ظرفیت باز هم ابزار را از شارژر جدا نکنید. این کار را دو یا سه دفعه انجام دهید. اگر مشکلتان با این راه حل حل نشد، باید به فکر تعویض باتری گوشی خود باشید.

اگر از علاقه مندان به گجت ها هستید یقینا این خبر را دوست داشته اید. اگر دوست دارید این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

لینک منبع خبر