دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

چگونه از Safe Mode به منظور تعمیر ویندوز خود استفاده کنیم؟

به چه نحو از Safe Mode به منظور تعمیر ویندوز خود سود ببریم؟

از اخبار تکنولوژی خبرگزاری ها گفته اند که:

Safe Mode ویندوز یک ابزار ضروری است. در رایانه های آلوده به بدافزار یا حاوی درایورهای ناقص، حالت Safe Mode امکان دارد تنها راهی باشد که قادر باشید به وسیله آن رایانه خود را در حالت پایدار اجرا کنید. Safe Mode توانایی دارد با کمترین درایورها و خدمات های موجود رایانه شما را اجرا کند.

تحت این شرایط هیچ نرم افزار و یا درایور شخص ثالثی لود نمی شود و ابزار درونی ویندوز نیز به آن هایی که برای اجرا سیستم عامل ضروری هستند محدود خواهند شد. Safe Mode یک راه محشر برای حذف نرم افزارهای مخربی به حساب می آید که باعث بروز سخت در ویندوز شما شده اند.

این حالت به علاوه از طرف دیگر محیطی را برای شما ممکن می کند که به دلیل آن قادر اید به ورژن های پیشین درایورها بازگردید و از عده ای ابزار عیب یابی ویژه برای تعمیر ویندوز خود استفاده کنید. پیشتر با ما همراه باشید تا نحوه اجرای ویندوز در حالت Safe Mode را به شما آموزش دهیم

Safe Mode چه زمانی به دادتان می رسد؟

ویندوز به لحظه اجرا برنامه های شروع را اجرا کرده، تمام خدمات های ضروری را پیکربندی می نماید و درایورهایی که برای سخت افزارهای سیستم خود نصب نموده اید را بارگیری می کند. در صورتی که ویندوز را در حالت Safe Mode بالا بیاورید، این سیستم عامل از وضوح پایین تصویر و به علاوه از طرف دیگر درایورهای عمومی تصویری سود می برد.

با شرایطی که می دانید حالت Safe Mode محیط خوبی را برای عیب یابی مشکلات نهان سیستم ایجاد می نماید.

تحت این شرایط تنها خدمات های ضروری اجرا می شود و از اجرا برنامه های شخص ثالث و یا دیگر ابزارهای غیر ضروری دوردستی می گردد. عده ای اوقات وقتی که ویندوز به طرز معمول اجرا نمی شود قادر اید از حالت Safe Mode برخوردار شوید. با شرایطی که می دانید این بخش محیط خوبی را برای عیب یابی مشکلات نهان سیستم ایجاد می نماید.

اگر رایانه شما با نرم افزارهای مخرب آلوده شده یا حاوی درایورهای سخت افزاری ناپایدار است که باعث بوجود آمدن صفحه آبی مرگ می شوند، حالت Safe Mode می تواند در رفع آن به شما کمک کند چرا که این چیزها بر خلاف شروع معمول ویندوز، در Safe Mode بارگیری نمی شوند و این مسئله عرصه ساز یک محیط امن برای استفاده کننده است.

به چه نحو ویندوز را در حالت Safe Mode اجرا کنیم؟

اگر بیش از یکدفعه در اجرای معمول ویندوز سخت داشته باشید، رایانه شما جهت عیب یابی به طرز اتوماتیک در حالت Safe Mode شروع به کار کند. ولی باید گفت مصرف کنندگان قادر هستند به طرز دستی نیز ویندوز خود را در حالت Safe Mode بوت کنند:

  • ویندوز 7 و ورژن های پیشین: دکمه F8 را به لحظه بوت ویندوز (بعد از صفحه ابتدایی BIOS و قبل از صفحه بارگیری ویندوز) فشار دهید و سپس Safe Mode را در منوی به نمایش در آمده انتخاب نمایید.
  • ویندوز 8: وقتی که در حال کلیک کردن روی گزینه Restart برای اجرا مجدد سیستم هستید، دکمه Shift را فشار دهید. این کار را قادر اید هم در صفحه ورود به ویندوز و هم بعد از وارد شدن به آن انجام دهید.
  • ویندوز 10: وقتی که در حال کلیک کردن روی گزینه Restart (از روش Power Options در منوی Start) برای اجرا مجدد سیستم هستید، دکمه Shift را فشار دهید.

به چه نحو رایانه خود را در Safe Mode تعمیر کنیم؟

بعد از اجرای ویندوز در حالت Safe Mode قادر اید اکثر سیستم های تعمیر و نگهداری و عیب یابی سیستم را به منظور تعمیر رایانه خود اجرا کنید:

  • اسکن رایانه برای یافتن بدافزارها: از آنتی ویروس خود برای اسکن بدافزارها و حذف آن ها در حالت Safe Mode استفاده کنید. در باب همین مسئله بدافزارهایی که حذف آن ها در حالت عادی غیر ممکن به نظر می رسد، محتمل است در حالت Safe Mode قابل حذف شدن باشند. اگر آنتی ویروسی روی سیستم خود نصب ندارید، باید قادر به دانلود و نصب آن در حالت Safe Mode باشید. با این وجود اگر از Windows Defender در ویندوز 10 استفاده می کنید، ممکن است بهتر باشد یک اسکن آفلاین را برای یافتن بدافزارهای موجود روی سیستم خود انجام دهید.
  • اجرا کردن System Restore: اگر رایانه و ویندوز شما قبل از آن که ناپایدار شود به خوبی در حال اجرا شدن بوده است، شما قادر اید از System Restore برای بازگرداندن پیکربندی سیستم خود به قبل از این اتفاقات استفاده کنید. در صورتی که رایانه شما ناپایدار است و با کرش های گاه و بی گاه آزارتان می دهد، قادر خواهید بود System Restore را از روش Safe Mode اجرا و بدین وسیله مشکلات پیش آمده را رفع نمایید.
  • حذف نرم افزارهایی که اخیرا نصب شده اند: اگر چندی قبلً نرم افزاری (مانند یک درایو سخت افزاری و یا برنامه ای که حاوی یک درایور است) را روی سیستم خود نصب کرده اید و این مسئله باعث شده تا با صفحه آبی مرگ و یا مشکلات دیگر مواجه شوید، باید بگوییم که قادر اید نرم افزار مورد نظر را از روش Control Panel به طرز کامل حذف کنید. بعد از پاک کردن نرم افزاری که فکر می کنید روی اجرای صحیح سیستم عامل شما تأثیر قرار داده، باید امیدوار باشید که ویندوزتان به طرز معمول شروع به کار کند.
  • آپدیت درایورهای سخت افزاری: با فرض این که درایور سخت افزار شما دلیل بی ثباتی سیستم شده، امکان دارد بخواهید درایور مورد نظر را به طرز مستقیم از روش سایت تولید کننده آن سخت افزار دانلود و به طرز ایمن نصب نمایید. اگر رایانه شما ناپایدار باشد مطمئناً باید این رفتار را از روش Safe Mode انجام دهید. تحت این شرایط درایورهای سخت افزار قادر نخواهند بود سیستم شما را ناپایدار کنند.
  • مشاهده نمائید که آیا سخت سخت افزاری می باشد یا نه: اگر رایانه شما به طرز معمول ناپایدار است با اینحال در حالت Safe Mode به خوبی کار می کند، یقیناً یک سخت نرم افزاری می باشد که دلیل می شود رایانه با سخت همراه باشد. ولی باید گفت اگر رایانه تان در حالت Safe Mode نیز سخت دارد، این گزینه اغلب نمایش دهنده یک سخت سخت افزاری در رایانه است. با این وجود توجه داشته باشید که اجرای پایدار سیستم در حالت Safe Mode لزوماً به معنای نبود سخت سخت افزاری نیست؛ با اسم مثال امکان دارد کارت گرافیک شما با سخت مواجه باشد با اینحال بازهم در حالت Safe Mode با اجرای پایدار سیستم مواجه باشید.

فراتر از Safe Mode؛ نصب مجدد ویندوز

اگر رایانه شما با سخت مواجه است، نصب مجدد ویندوز امکان دارد بهترین راه ممکن باشد. بدین وسیله قادر اید ضمن صرفه جویی در لحظه مشکلات موجود را نیز به طرز کامل رفع نمایید. با این وجود میبایست این مسئله را لحاظ کنید که انجام این کار دلیل از دست رفتن فایل ها و معلومات شخصی می شود.

از این جهت مطمئن شوید که از معلومات خود ورژن پشتیبان تهیه کرده باشید. با این وجود در ویندوز 8 و 10 بهره برداری از توانایی Reset your PC یا Refresh your PC فایل های شخصی شما را به لحظه نصب مجدد ویندوز حفظ خواهد نمود. اگر بعد از نصب مجدد ویندوز بازهم با ناپایداری سیستم مواجه بودید، باید بگوییم که یقیناً یکی از سخت افزارهای موجود با سخت مواجه است.

در قسمت تکنولوژی دیجیاتو بخوانید:

امیدواریم این مقاله پیرامون تکنولوژی مورد استقبال شما قرار گرفته است.

منبع