دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

تشریح وظایف افسر محافظت سیاره ای ؛ محافظان زمین دقیقا باید چه کار کنند؟‌

تشریح وظایف افسر نگهداری سیاره ای ؛ محافظان زمین دقیقا باید چه کار کنند؟‌

در باره علم و دانش خبری پخش شده مبنی بر این که:

آژانس فضایی ناسا (NASA) با پخش فراخوانی تازه، استخدام مردم برای نگهداری از زمین را شروع کرد. در اینجا وظایف افسر نگهداری سیاره ای را تشریح خواهیم کرد.

با شرایطی که بیننده بودید، در روزهای قبلی آژانس فضایی ناسا مقدمات استخدام افرادی تازه برای شغل افسر نگهداری سیاره ای را شروع کرد. ناسا تصمیم گرفته است به منظور نگهداری از سیاره زمین در مقابل موجودات و میکروب‌های فضایی، افرادی را در نقش افسران نگهداری سیاره‌ ای استخدام کند. این شغل که حقوق مقرر کرده شده برای آن 187 هزار دلار است، بعد از امضای پیمان فضایی ماورای جو (Outer Space Treaty) در سال 1967 میلادی مطرح شد. در چنین موقعیتی، وظایف افسر نگهداری سیاره ای نیز در نوع خود بسیار مهم و حیاتی هستند که خوب است از آن جزئیات دقیقی را بدانیم.

در صورتی که شما هم از علاقمندان به نگهداری از سیاره زمین هستید و یا می‌خواهید که دیگر سیاره‌های موجود در منظومه شمسی را از ردپای مخرب انسان‌ها در امان نگاه‌ دارید، ناسا یک شغل ویژه را برای شما علاقه مندان تصمیم گرفته است! در هفته قبلی و در پی انتشار خبر رسمی استخدام ناسا برای افسران نگهداری سیاره‌ ای، معلوم شد که چنین عنوانی تنها در دست فیلم‌های علمی تخیلی نبوده و در حقیقت برای ناسا یک شغل بسیار پراهمیت به شمار می‌رود. با اینحال این موقعیت شغلی، هیچ ارتباطی به نگهداری از انسان‌ها در مقابل موجودات فضایی سبز رنگ ندارد. در مقابل، شما با وظیفه‌ای بسیار بسیار مهم سر و کار دارید.

وظایف افسر نگهداری سیاره ای ، این موقعیت را به یکی از حساس‌ترین رده‌های شغلی در آژانس فضایی ناسا مبدل می‌کند. در حقیقت وظیفه اصلی افسر نگهداری سیاره این است که از عدم آلوده شدن محیط‌های قابل سکونت در طول ماموریت‌های ناسا اطمینان حاصل کند. به علاوه از طرف دیگر در صورتی که از یک ماموریت فضایی نمونه‌هایی به زمین آورده شد، افسر مجبور است مطمئن شود که گرد و غبار، سنگ‌ و یا هر چیز دیگری که به زمین آورده شده، ما را آلوده نمی‌کند.

جان رامل (John Rummel) با اسم یکی از اساتید زیست‌شناسی در دانشگاه کارولینای شرقی، این شغل را در دو دوره مختلف بر عهده داشت. ایشان یکدفعه از سال 1990 تا 1993 و دفعه دیگر طی سال‌های 1998 تا 2006 وظایف افسر نگهداری سیاره ای در ناسا را بر عهده گرفت. ایشان در این باره اظهار کرد:

شغل افسر حفاظت سیاره‌ای یکی از مشاغل مساله‌برانگیز در این عرصه است؛ بدلیل آنکه با پذیرش این شغل، فرد می بایست از دلیل انجام این کارها اطلاع داشته باشد و باید بداند که به چه دلیل ضروری است که وظایف خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهد.

در تشریح وظایف افسر نگهداری سیاره ای آمده است که این شخص در هر ماموریت، خبرها خود را به مدیر برنامه و فردی که هزینه‌ها را بر عهده دارد معرفی می‌کند. این حاوی چنین مفهومی است که پیش نهاد‌های افسر، اغلب در قبال اینکه هزینه‌هایی را بر برنامه اضافه و یا کم کرده باشد مورد قضاوت قرار می‌گیرد. این مسئله به وسیله بسیاری از ما در مشاغل مختلف به سادگی قابل درک است.

ایفای نقش جان رامل با اسم افسر حفاظت سیاره‌ای، با تجدید برنامه مریخ ناسا همزمان شد.

بعد از فرود موفق ماموریت‌های وایکینگ (Viking) بر روی مریخ در دهه 70 میلادی، تلاش برای جستجوی نشانه‌های حیات در این سیاره شروع شد. بعد از آنکه تست‌های ابتدایی از عدم وجود شانس حیات در سیاره سرخ حکایت داشت، ناسا توجه خود را بر دیگر نقاط منظومه شمسی تغییر داد. بعد از آن، تا ماموریت «تماشاگر مریخ» (Mars Observer) در سال 1992، هیچ ماموریت دیگری به این سیاره انجام نگرفت.

با این‌ حال، چندین ماموریت دیگر نیز بر روی مریخ انجام دریافت کردند که چندین عدد از آنان موفق و تعدادی ناموفق بودند. از نمونه این ماموریت‌ها می‌توان به رهیاب مریخ (Mars Pathfinder) و مریخ‌نورد آن یعنی سوجورنر (Sojourner) اشاره نمود.

وظایف افسر نگهداری سیاره ای

اجرای این ماموریت‌ها بدون آزمایشات افسر نگهداری سیاره‌ای ممکن نبود. وظیفه افسر نگهداری سیاره ای این بود که اطمینان دهد سوجورنر و دیگر فضاپیماهای مریخی به اندازه کافی استریل هستند و برای محیط‌هایی که شانس حیات در آنان بالاست، یک تهدید به شمار نمی‌آید. یکی از وظایف جان رامل در سال 1990 این بود که اخطار آلودگی‌های سیاره مریخ را به طرز دقیق مورد بررسی قرار دهد. بررسی که از لحظه ماموریت‌های وایکینگ تا به امروز، درک علمی ما را به شکل چشم‌گیری تغییر داده است. رامل در این باره گفت:

من از علاقه مردم برای اجرای ماموریت‌های مریخی با خبر بودم. ولی باید گفت می‌دانستم که ما از قبل نهاد‌های مفید حال حاضر‌مان محروم بودیم.

پیرامون همین مسئله، ایشان در سال 1992 گزارش تازه تحت عنوان «آلودگی زیستی مریخ» (Biological Contamination of Mars) را تکمیل کرد. گزارش ذکر شده به این نتیجه رسید که بخش بزرگی از سطح این سیاره فاقد شرایط میزبانی از حیات است و بدین جهت ماموریت‌های آتی الزامی به حساسیت‌های بسیار از قبیل ماموریت وایکینگ نخواهند داشت.

با این وجود تفاوت در تکنولوژی‌های فرود، ناسا را مجبور می‌کرد که سناریوهای متفاوتی را برای نگهداری از ماموریت‌هایش به کار گیرد. برای نمونه، رهیاب مریخ مقرر شده بود که به کمک کیسه هوا بر سطح مریخ قرار بگیرد. اگر کیسه هوا به هر دلیل باز نشود، این ماموریت می‌بایست در مقابل یک سقوط ناگهانی بر سطح مریخ خود را تکمیل کرده باشد تا به منظور جلوگیری از انتشار میکروب‌های زمینی در مریخ، در عمق 1.5 متری خاک دفن شود.

با شرایطی که می‌دانید، ناسا در سال‌های واپسین از وجود جریان‌های آب شیرین در سطح مریخ خبر داده است. شاید دوست داشته باشید بدانید که جان رامل پیش‌تر از همه و در ابتدا سال 2002 به این خطوط عجیب در سطح مریخ فکر می‌کرد. همزمان با اینکه دانش پژوهان چندین سال به حدس و گمان در باب این خطوط باورنکردنی و غریب در مریخ می‌پرداختند، نتیجا آژانس فضایی ناسا در سال 2015 از وجود قطعی آب شیرین در مریخ اطلاع داد.

وظایف افسر نگهداری سیاره ای

با استناد به این موضوع، رامل درمقایسه با حضور مریخ‌نورد پرسشگری در نزدیکی این منابع آبی اخطار داده است. مواد موجود بر روی سطح این مریخ‌نورد به دلیل مشخصه‌های بدنه، به وسیله اشعه UV استرلیزه شدن نیستند. از جهت دیگر، یک جعبه الکترونیکی پرحرارت در قلب این مریخ‌نورد می باشد که نزدیک شدن پرسشگری به یخ‌های مریخی، امکان دارد منجر به ذوب شدن آنان شود.

رامل به علاوه از طرف دیگر بخشی از برنامه‌ریزی مرحله ابتدایی برای ماموریت «بازگشت نمونه» از سیاره سرخ در هم کاری با آژانس فضایی فرانسه (CNES) بود. با اینحال این ماموریت هرگز انجام نشد و بازهم نمونه‌های مریخی از دسترس انسان به دور هستند. ولی باید گفت، ماموریت بعدی مریخ که با اسم مریخ 2020 اجرا می‌شود، تصمیم گرفته است گنجینه‌ای از نمونه‌های با ارزش را در مریخ جمع‌آوری و پنهان کند تا در طول ماموریت‌های آتی و همزمان با گسترش مهارت‌های دفاع از زمین در مقابل آلودگی‌های مریخی، بتوانیم آنان را به زمین بازگردانیم.

با این وجود، سیاره مریخ تنها نقطه هدف ناسا برای نگهداری از انتشار آلودگی‌های زمینی نبود؛ چرا که وظایف افسر نگهداری سیاره ای به یک ماموریت خلاصه نمی‌شود. در آن وقت، ناسا بر روی فضاپیمای گالیله (Galileo) مطالعه می‌کرد که با نیت حضور در مدار سیاره خریدار و بررسی این سیاره و اقمار آن به فضا پرتاب شد. به علاوه از طرف دیگر ناسا در تلاش بود که در سال 2004، فضاپیمای کاسینی را برای مطالعه سیاره زحل نیز به فضا ارسال کند. این ماموریت‌ها و عده ای از داده‌های جمع‌آوری شده در پی نتایج ماموریت‌های وویجر، به محققان نشان داد که اقمار یخی سیاره‌های خریدار و زحل یقینا حاوی خصوصیت‌های مناسبی برای پرورش حیات هستند.

رامل بخشی از خاطرات خود از تغییر برنامه فضاپیمای گالیله را به خاطر می‌آورد. این تغییر، از آن جهت انجام گرفت که با انتهای ماموریت این فضاپیما، ممکن بود ورود بقایای آن به محیط زیرسطحی قمر اروپای سیاره خریدار، شانس وجود حیات ممکن در این قمر را از بین می‌برد.

از این جهت با بررسی رفتن قدرت مانور گالیله، این احتمال وجود داشت که این فضاپیما تحت تاثیر جاذبه اقمار خریدار، به آنان ورود کند و در صورت بروز چنین برخوردی سطح اروپا با موجودات میکروسکوپی که یقینا در فضاپیما وجود داشت آلوده شود. بدین جهت به منظور منهدم کردن فضاپیمای گالیله، این سفینه به سوی سیاره خریدار هدایت شد. به غیر از این برنامه، محققان گزینه دیگری را نیز برای سقوط فضاپیمای گالیله توصیه کردند که قمر «یو» (IO) بود. با اینحال محققان تمایلی به تغییر جهت حرکت این فضاپیما با استناد به کاهش قدرت مانور آن نداشتند، از این جهت ماموریت فضاپیمای گالیله بعد از 14 سال خاتمه یافت.

با این تفاسیر می‌توان گفت که وظایف افسر نگهداری سیاره ای بسیار حساس‌تر از آن هستند که پیش‌تر تصور می‌شد. ناسا در خبرها منتشر کرده است که دریافت تقاضانامه‌های مرتبط به این موقعیت شغلی، هیجان بسیاری را ایجاد کرده که از نمونه جالب‌ترین اتفاقات مرتبط با آن می‌توان به درخواست استخدام کودک 9 ساله از ناسا برای نگهداری از زمین در مقابل موجودات فضایی و جواب رسمی ناسا اشاره نمود. جک دیویس در نامه خود به ناسا خود را «محافظ کهکشان» معرفی کرد و در مقابل جواب جیمز گرین (James L. Green) با اسم مدیر بخش علوم سیاره‌ای ناسا نیز در نوع خود بینهایت سرگرم کننده توجه بود.

امیدواریم اخبار علم و دانش ما مورد استقبال شما قرار گرفته است. با پخش این مقاله دوستان خود را از این خبر جالب با خبر کنید.

منبع