دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

digiland

جانشین خلف تلگرام، لاین یا واتس اپ؟

خبری پیرامون موبایل برای علاقه مندان به این ابزار هوشمند:

به توجه به اینکه امروزه ده‌ها پیغام‌رسان دارای اختلاف، سرگرم به توزیع خدمات به مصرف کنندگان خود هستند، پیدا کردن پیغام‌رسانی که متناسب با نیازهای هر شخص باشد کاری دشوار به ذهن خطور میکند.

در این مقاله عده ای از مهمترین خصوصیت‌های سه پیغام‌رسان پرطرفدار تلگرام، واتس اپ و لاین را با یکدیگر مقایسه کرده‌ایم.

تلگرام: تلگرام پرطرفدار‌ترین اپ پیغام‌رسانی در بین مصرف کنندگان ایرانی است که در سال ۲۰۱۳ به وسیله پاول دروف از مدیران شبکه اجتماعی (VKontakte (VK ایجاد گردید. تلگرام برای تمامی پلتفرم‌های موبایل موجود بوده و غیر از ورژن‌ی ویژه ویندوز و مک، ورژن‌ی تحت وب آن نیز در دست مصرف کنندگان قرار گرفته است. هم‌اکنون تعداد مصرف کنندگان اکتیو ماهانه‌ی تلگرام بیش از ۱۰۰ میلیون نفر است.

واتس اپ: واتس‌اپ یکی از قدیمی‌ترین اپ‌های پیغام‌رسانی است که از سال ۲۰۰۹ شروع به تلاش نموده است. در سال ۲۰۱۴ فیس بوک، واتس اپ را با هزینه باورنکردنی ۱۹ میلیارد دلار تهیه کرد. واتس اپ در فوریه ۲۰۱۶ به رقم چشمگیر یک میلیارد استفاده کننده رسید.

لاین: لاین اپ پیغام‌رسان ویژه تلفن‌های هوشمند و رایانه‌های شخصی در سال ۲۰۱۱ در ژاپن راه‌اندازی شد و به سرعت به یکی از پرطرفدار‌ترین پیغام‌رسان‌های آسیا مبدل شد. این اپ یکی از قدیمی‌ترین و پرامکانات‌ترین اپ‌های موبایل محسوب میشود که با توزیع امکاناتی از قبیل حساب‌های تایید شده، تایم‌لاین، سود‌مندی از استیکرها و خدمات رسانی از فارسی آن را به یکی از پرطرفدار‌ترین اپ‌ها در داخل کشور مبدل کرده است. طبق تازه ترین محاسبه موجود تعداد مصرف کنندگان اکتیو ماهانه‌ی لاین در تمامی جهان از ۲۰۰ میلیون نفر گذر کرده است.

پیشتر به مقایسه‌ی عده ای از خصوصیت‌های این سه پیغام‌رسان خواهیم پرداخت:

رابطه صوتی

در مقایسه با واتس اپ و تلگرام، لاین قدیمی‌ترین خدمات رابطه صوتی را دارد. واتس اپ بعد از تصاحب به وسیله فیس بوک کار بر روی راه‌اندازی رابطه صوتی را شروع نمود و در مارس ۲۰۱۵ آن را راه‌اندازی کرد. تلگرام نیز با راه‌اندازی رابطه صوتی در مارس ۲۰۱۷ به جرگه‌ی پیغام‌رسانان با قابلیت رابطه صوتی پیوست.

در طول آزمایشات صورت گرفته به وسیله کارشناسان متوسط مصرف پهنای باند به ازای هر دقیقه صحبت به وسیله هر یک از این سه پیغام‌رسان محاسبه گردیده است. به ترتیب تلگرام با مصرف ۳۶۰ کیلوبایت بر ثانیه، لاین با مصرف ۳۷۴ کیلوبایت بر ثانیه و واتس‌اپ با مصرف ۷۴۰ کیلوبایت بر ثانیه کم‌مصرف‌ترین تا پرمصرف‌ترین رابطه‌های صوتی را دارا است. با این وجود هر دو اپ تلگرام و واتس اپ حاوی گزینه‌ای برای کاهش مصرف دیتا در لحظه رابطه‌های صوتی است که می‌تواند چند ده کیلوبایتی از این اعداد کم نماید.

رابطه صوتی در دو پیغام‌رسان تلگرام و لاین از روش ورژن‌ی دسکتاپ امکان پذیراست همزمان با اینکه در پیغام‌رسان واتس اپ این توانایی نیست.

رابطه تصویری

رابطه تصویری نیز مثل رابطه صوتی از امکاناتی بود که لاین زودتر از دیگر رقبا معرفی نمود. لاین در مارس ۲۰۱۶ رابطه تصویری گروهی را نیز به پیغام‌رسان خود اضافه کرد. امکان برقراری رابطه تصویری گروهی تا ۲۰۰ نفر به روش همزمان از خصوصیت بینهایت سرگرم کننده در لاین می‌باشد. واتس اپ در نوامبر ۲۰۱۶ برای عقب نیافتادن از رقابت، رابطه تصویری را به خدمات‌های خود اضافه نمود. این درحالی است که بازهم تلگرام بدون داشتن رابطه تصویری به فعالیت خود ادامه می‌دهد. مثل رابطه صوتی، رابطه تصویری از روش دسکتاپ تنها در لاین اکتیو است.

هر سه پیغام‌رسان از قرارداد ارتباطات‌های ایمنی قوی برای رمزنگاری انتها به انتهای مکالمات استفاده می‌نمایند. پیغام‌رسان تلگرام از قرارداد ارتباطات MTProto، پیغام‌رسان لاین از قرارداد ارتباطات ECDH و پیغام‌رسان واتس اپ از قرارداد ارتباطات SRTP برای رمزنگاری مکالمات استفاده می‌نماید. ولی باید گفت اختلاف‌هایی میان این سه می باشد. تلگرام به روش پیش‌فرض گفتگوهای متنی و ارسال تصویر، ویدیو و فایل را رمزنگاری نمی‌نماید. برای اکتیو‌سازی رمزنگاری می‌بایست از توانایی Secret Chat استفاده نمود. تلگرام ارتباطات گروهی را نیز رمزنگاری نمی‌نماید. در چنین موقعیتی رابطه‌های صوتی در تلگرام به روش پیش‌فرض رمزنگاری می‌شوند. تمامی گفتگوها و فایل‌های رد و بدل شده در تلگرام که از روش Secret Chat صورت نپذیرفته باشند در سرورهای این پیغام‌رسان برای در بیشتر مواقع ذخیره‌سازی می‌گردند. در مقابل لاین و واتس اپ به روش پیش‌فرض تمامی مکالمات خصوصی و گروهی و رابطه‌های صوتی و تصویری را به روش انتها به انتها رمزنگاری می‌نماید. با این وجود مکالمات و فایل‌های رد و بدل شده در لاین و واتس اپ تنها به روش محلی بر روی ابزار استفاده کننده ذخیره شده و در سرورهای این پیغام‌رسان‌ها ذخیره نمی‌شوند.

به علاوه از طرف دیگر، ورژن‌ی سمت استفاده کننده پیغام‌رسان تلگرام متن‌باز است. متن‌باز بودن این پیغام‌رسان دلیل می‌شود تا پیشرفت‌دهندگان سوم شخص توانایی پیشرفت‌ی ورژن‌ی دلخواه از پیغام‌رسان خود را داشته باشند. این مسئله می‌تواند مشکلات ایمنی جدی برای مصرف کنندگان ایجاد کرد به صورتی که پیشرفت‌دهندگان سوم شخص به توجه به قرارداد ارتباطات‌های ایمنی استفاده شده قادر اند به سادگی به تمامی معلومات مصرف کنندگان دسترسی پیدا نمایند. در مقابل دو پیغام‌رسان لاین و واتس اپ با استناد به متن بسته بودنشان چنین مشکلی ندارند.

قابلیت ها اجتماعی

هر سه پیغام‌رسان از چت گروه خدمات رسانی می‌نمایند. گروه‌ها در تلگرام تا ۵۰۰۰ عضو قادر اند داشته باشند. در لاین محدودیت تعداد عضو های گروه ۵۰۰ عضو و در واتس اپ این عدد به ۲۵۶ عضو محدود می‌شود.

در سال ۲۰۱۲ کمپانی لاین برای رقابت با فیس بوک بخش تایم‌لاین را به پیغام‌رسان خود اضافه کرد. این بخش مثل News Feed فیس بوک قابلیت ها یک شبکه‌ی اجتماعی را به مصرف کنندگان می‌دهد. مطالب پخش شده بر روی تایم‌لاین برای دوستان قابل دیدن خواهد بود. مصرف کنندگان قادر اند این نوشته‌ها را لایک کرده، برای آن‌ها نظر ارسال نموده یا آن‌ را در تایم لاین خودشان با دیگران به اشتراک بگذارند. غیر از تایم‌لاین، حساب‌های رسمی، حساب‌هایی هستند که به وسیله صاحبان کسب و کارها یا مردم مشهور ساخته شده‌اند. این حساب‌ها به وسیله لاین تایید خواهند شد که دلیل می‌شود مصرف کنندگان به سادگی حساب‌های حقیقی و ساختگی را از یکدیگر متوجه بشوند. به علاوه از طرف دیگر بخشی جداگانه برای معرفی تمامی حساب‌های تایید شده در لاین می باشد که با استناد به دسته‌بندی‌های واضح این حساب‌ها تفکیک می‌شوند. لذا مصرف کنندگان به سادگی قادر اند حساب‌های دلخواه خود را پیدا نموده و دنبال نمایند. یکی از توانایی‌های دیگر در حساب‌های رسمی لاین امکان چت مستقیم مدیر با مصرف کنندگان می باشد که وجود خالی این خصوصیت در پیغام‌رسان تلگرام احساس می‌گردد.

در تلگرام کانال‌‌ها برای ارسال همگانی پیغام در جستجوی کنندگان است. کانال‌ها می‌تواند عمومی و یا خصوصی باشند. دنبال‌کنندگان قادر اند تمام تاریخچه کانال را مشاهده نمایند با این وجود توانایی ارسال نظر یا بیان احساسات را درمقایسه با مطالب ندارند.

واتس اپ در هشتمین سالگرد تولد خود در فوریه ۲۰۱۷ با اضافه کردن Status، اپ خودرا اجتماعی‌تر کرد. Status مثل Story در اینستاگرام است. مصرف کنندگان قادر اند تصویر یا تصویری ۳۰ ثانیه‌ای را با دوستان خود به اشتراک بگذارند. تصویر‌ها و ویدیوها بعد از ۲۴ ساعت به روش اتوماتیک پاک خواهند گردید. به علاوه از طرف دیگر توانایی افزودن استیکر، متن یا نقاشی بر روی تصویر‌ها و ویدیوها می باشد.

افزودن دوستان یکی از بنیادی‌ترین خصوصیت‌های اجتماعی هر پیغام‌رسان است. افزودن دوستان در لاین از شیوه‌های متفاوتی مانند جستجوی ID، شماره تلفن، تکان دادن همزمان دو تلفن، QR کد، بلوتوث، ارسال صدای فراصوت و بهره برداری از لیست دفترچه تلفن امکان پذیر است. افزودن دوستان در تلگرام تنها از روش افزودن شماره به دفترچه تلفن امکان پذیر است. به علاوه از طرف دیگر مصرف کنندگان قادر اند برای خود ID تعریف کرده با این وجود دسترسی مستقیم به ID مردم امکان پذیر نیست. به طرز شبیه به افزودن دوستان در واتس اپ تنها از روش شماره تلفن است با این اختلاف که ماهیتی با اسم ID در واتس اپ نیست.

انتهای رپورتاژ آگهی/.

این نوشته صرفا جنبه تبلیغاتی دارد و سایتهای اینترنتی هیچ مسئولیتی پیرامون آن نمی‌پذیرد.

امیدواریم این مقاله پیرامون موبایل برای شما جالب بوده باشد.

منبع خبر