دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

جداسازی دوقلوهای به هم چسبیده از سر در یک عمل جراحی یازده ساعتی

جداسازی دوقلوهای به هم چسبیده از سر در یک رفتار جراحی یازده ساعتی

خبری پیرامون پزشکی پخش شده مبنی بر اینکه :

چند روز قبل دوقلوهایی به هم چسبیده ده ماهه آمریکایی از سر به اسم اِرین و اَبی طی یک رفتار جراحی یازده ساعته از هم جدا شد. سر این دو دختر دوقلو لحظه تولد به هم چسبیده بود. این پدیده یکی از نادرترین مشکلات در جهان پزشکی است.

طبق خبرهایی که در شبکه های اینترنتی پخش شده است، این رفتار جراحی با سرپرستی یک جراح پلاستیک و یک جراح مغز و اعصاب انجام شد. مطابق با بیان پزشکان این رفتار طولانی بسیار پیچیده بوده است و دوران نقاهت بعد از آن هم بسیار طولانی خواهد بود؛ با اینحال پزشکان بطور کلی امیداورند که این رفتار جراحی نتیجه مثبتی داشته باشد. این دو کودک هم اینک در قسمت ویژه مراقبت های ویژه کودکان در بیمارستان کودکان شهر فیلادلفیا واقع در ایالت پنسیلوانیای جنوبی تحت مراقبت کامل یک تیم تشکیل شده از چندین کارشناس هستند.

وقتی که دوقلوها همسان باشند، جنین آن ها در دوران بارداری از یکدیگر جدا می شوند. حال اگر جنین آن ها در لحظه بارداری از هم جدا نشوند، دوقلوها به هم چسبیده به دنیا می آیند. با این وجود این موضوع بسیار نادر است و در هر دویست هزار مورد، تنها یک مورد دوقلوها به هم چسبیده به دنیا می آیند. دوقلوهایی که در لحظه تولد با سر به هم چسبیده به دنیا می آیند، نادرترین نوع به اشتراک دوقلوهای به هم چسبیده هستند.

شدت شرایط در دوقلوهایی که با سر به هم چسبیده به دنیا می آیند، به چگونگی و محل اتصال سر آن ها به هم بستگی دارد. با این وجود مطابق با بیان یک کارشناس، در کمال تاسف بیشتر دوقلوهایی که با سر به هم چسبیده به دنیا می آیند، از این شرایط جان سالم به در نمی برند.

پدر و مادر این دو دختر دوقلو وقتی که مادر در هفته یازدهم بارداری خود بود، متوجه شدند که سر فرزندان آن ها به هم چسبیده است.

با این وجود آن وقت هنوز واضح نبود که سر این دو دختر از هم جدا می شود یا نه و هنوز برای تعیین این مسئله بسیار زود بود. مادر دوقلوها به محض اینکه متوجه این مسئله شد، تصمیم گرفت برای اینکه تحت مراقبت های ویژه بارداری قرار گیرد، از ایالت کالیفرنیای جنوبی به ایالت پنسیلوانیا سفر کند.

بالاخره مادر این دو دختر دوقلو به بیمارستان فیلادلفیا و به بخشی مخصوصی منتقل شد که در دست مادران بارداری بود که فرزندان آن ها دچار بیماری های پیچیده مادرزادی هستند.

بعد از اینکه مادر ارین و ابی به بخش مربوطه انتقال داده شد، هر دو جنین ۱۰ هفته قبل از تکمیل دوران بارداری با رفتار سزارین از شکم مادر خارج شدند. وزن هر یک از آن ها در آن وقت تنها ۹۰۰ گرم بود و بعد از آن عضو های تیم پزشکی کار کردن بر روی یک برنامه جامع برای جدا کردن سر این دو دختر دوقلو را شروع کردند. این در حالی بود که آن ها بطور کلی به این مسئله واقف بودند که رفتار جراحی برای جدا کردن سر دوقلوهای به هم چسبیده از هم، اخطار بسیار فراوانی دارد.

جراحی های بسیار نادری که برای جدا کردن سر دوقلوهای به هم چسبیده در مراکز درمانی مهم صورت گرفته است، به وسیله یک تیم چند نفره تشکیل شده از جراحان پلاستیک، جراحان مغز و اعصاب، کارشناسان بیهوشی و مردم کارشناس در عرصه مراقبت های ویژه پزشکی صورت گرفته است و آن ها چندین ماه وقت خود را صرف مطالعه ساختار مغز دوقلوهایی کرده اند که از سر به هم چسبیده اند (این بررسی ها معمولا با بهره برداری از نمونه های سه بعدی انجام شده است) تا بهترین و امن ترین شیوه را برای جدا کردن دوقلوهای به هم چسبیده از سر بیابند.

پیچیدگی رفتار جراحی در این موارد به محل اتصال سرها به هم و میزان اتصال آن ها به هم بستگی دارد. پیچیده ترین و دشوارترین مساله در این رفتار های جراحی، چگونگی جراحی رگ های خونی مشترک میان دو سر است؛ علي الخصوص رگ هایی که وظیفه انتقال خون به مغز را بر عهده دارند؛ بدلیل آنکه معمولا سر یکی از مردم دوقلو حاوی رگ های خوبی است؛ با اینحال در باب سر فرد دیگر این چنین نیست.

به علاوه از طرف دیگر یکی از مشکلات دیگر این جراحی پیچیده این است که معمولا دوقلوها از این رفتار جراحی جان سالم به در نمی برند یا یکی از دوقلوها می میرد. اگر هم یکی از دوقلوها زنده بماند، با مشکلات فراوانی مواجه خواهد شد و مغز ایشان در آتی شرایط خوبی نخواهد داشت.

موفقیت در این رفتار جراحی به این معنی است که پزشکان می توانند دوقلوهای به هم چسبیده از سر را جدا کنند؛ با اینحال دوران نقاهت بعد از این رفتار جراحی بسیار طولانی خواهد بود و خانواده های این مردم و عضو های تیم پزشکان باید مدت لحظه فراوانی برای درمان این کودکان منتظر بمانند.

تیمی که در بیمارستان کودکان فیلادلفیا برای انجام این جراحی تشکیل شده بود، تشکیل شده از ۳۰ پرستار، پزشک و دیگر پرسنل بیمارستان بود که برای جدا کردن سر دوقلوهای به هم چسبیده نهایت هم کاری را با هم داشتند. چنین جراحی بزرگی برای بار نخست در بیمارستان کودکان فیلادلفیا انجام شد.

مطابق با بیان مدیران بیمارستان کودکان فیلادلفیا در طول ۶۰ ساله ۲۲ دوقلوی به هم چسبیده با انجام جراحی های مختلف در این بیمارستان از یکدیگر جدا شده اند، با اینحال رفتار جراحی جدایی سر دوقلوی های به هم چسبیده برای بار نخست در این بیمارستان انجام شد.

در این جراحی همه کارها با دقت و هماهنگی بالایی انجام گرفت. در این رفتار جراحی ابزارهای جراحی با بهره برداری از نوارهای سبز و قرمز رنگ کدگذاری شدند و هر رنگ به یک بیمار اختصاص یافت. در طول رفتار جراحی عضو های تیم جراحی تمام توجه خود را تنها بر روی یکی از دوقلوها متمرکز کردند و بعد از رفتار جراحی هر دو نفر تحت مراقبت های ویژه قرار دریافت کردند.

در طول رفتار جراحی ابتدا رگ ها و شریان های خونی مشترک بین فرد و به علاوه از طرف دیگر لایه سخت شامه (لایه ای که اطراف مغز هر دو فرد را پوشانده بود)، با دقت جدا شد و سپس رفتار جداسازی سینوس ساژینال انجام شد که دشوارترین بخش جراحی بود.

در انتهای رفتار جراحی عضو های تیم جراحی به دو گروه تقسیم شدند و هر یک از گروه ها وظیفه ترمیم سر یکی از دوقلوها را بر عهده گرفت.

هر دو خواهر برای درمان کامل نیازمند رفتار های جراحی بیشتری هستند؛ با اینحال پیش بینی می شود تا انتهای سال میلادی جاری روند درمانی آن ها تکمیل شود.

 

اگر این خبردرباره پزشکی و سلامت جالب است آنرا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید.

لینک