دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

داستان برند: گوگل، بهترین موتور جستجوی جهان

جریان برند: گوگل، بهترین موتور جستجوی جهان

خبری پیرامون موبایل برای علاقه مندان به این ابزار هوشمند:

گوگل موتور جستجوی خود را در یک گاراژ راه‌اندازی کرد، با اینحال امروزه به نوعی بهترین موتور جستجو و دومین برند ارزشمند جهان شهرت دارد.

گوگل یک کمپانی چند ملیتی آمریکایی است که در عرصه‌ی تکنولوژی آگهی آنلاین، جستجو، رایانش ابری، نرم ‌افزار و سخت ‌افزار فعالیت می‌کند. این تولیدکننده در سال ۱۹۹۸ به وسیله لری پیج  و سرگی برین، ۲ دانشجوی دوره‌ی دکتری در دانشگاه استنفورد کالیفرنیا ایجاد شد. هم اینک ۱۴ درصد سهام کمپانی و ۵۶ درصد قدرت رای‌گیری از روش سهام این تولیدکننده در دست بنیان‌گذاران آن است. افزایش این تولیدکننده به اندازه‌ای زیاد بود که بعد از موفقیت در عرصه‌ی موتورهای جستجو، فعالیت‌های خود را به شکل وسیعی گسترش داد. Google.com مقام‌ی اول را در سایت مقام‌بندی الکسا دارد. این تولیدکننده موفق شد ۴ سال پیاپی عنوان دومین برند ارزشمند دنیا را از آن خود کند. کمپانی گوگل به توجه به انتقاداتی مانند نقض حریم شخصی، فرارهای مالیاتی و سانسور در سال ۲۰۱۷ نیز به نوعی دومین برند ارزشمند جهان از جانب مجله‌ی فوربز شناخته شد.

جریان پیدایش برند گوگل

پیدایش کمپانی گوگل از آنجایی شروع شد که ۲ دانشجوی دکتری دانشگاه استنفورد کالیفرنیا تصمیم دریافت کردند باهم روی برنامه‌ی بررسی خود کار کنند. در آن وقت موتورهای جستجو، سایت‌ها را با استناد به پیدایش تعداد کلمات مورد جستجو در یک وب‌سایت مقام‌بندی می‌کردند. از این جهت لری پیج (Larry Page) و سرگی برین (Sergey Brin) تصمیم دریافت کردند که از یک سیستم بهتر برای تحقیق و مطالعه رابطه‌ی میان وب‌سایت‌ها بهره ببرند. آن‌ها اسم این تکنولوژی تازه را مقام‌بندی صفحه یا PageRank گذاشتند. در این تکنولوژی، میزان مرتبط بودن یک وب‌سایت با جستجوی استفاده کننده، به وسیله تعداد و ارزش صفحاتی که به آن وب‌سایت لینک داده‌اند سنجیده می‌شد. هرچقدر تعداد لینک‌ها بیشتر بود، سایت مقام‌ی بهتری کسب می‌کرد و با این وجود در ابتدای لیست نتیجه نمایش داده می‌شد. پیج و برین اسم موتور جستجوی خود را BackRub قرار داده بودند از آنجاییکه تکنولوژی آن‌ها سایت‌ها را با استناد به لینک‌ها خدمات رسانی مقام‌بندی می‌کرد. با اینحال نهایتا تصمیم دریافت کردند که اسم را به گوگل (Google) تغییر دهند. این اسم از کلمه‌ی Googol یعنی عدد ۱ با ۱۰۰ صفر جلوی آن گرفته شده و نمایش دهنده‌ی حجم زیاد اطلاعاتی است که به وسیله این موتور جستجو تولید می‌شود. وب‌سایت آن‌ها ابتدا تحت دامنه‌ی دانشگاه استنفورد یعنی با آدرس google.stanford.edu مورد بهره برداری قرار می‌گرفت. با اینحال در تاریخ ۱۵ سپتامبر ۱۹۹۷ با دامنه‌ی google.com ثبت شد.

آن‌ها توانستند در آگوست سال ۱۹۹۸ نظر یکی از سرمایه‌گذاران به اسم اندی بچتولشیم (Andy Bechtolsheim) را جلب کرده و ۱۰۰ هزار دلار بودجه از ایشان دریافت کنند. این مبلغ قبل از تأسیس کمپانی به دست آن‌ها رسید و مدتی بعد یعنی در تاریخ ۴ سپتامبر ۱۹۹۸ کمپانی گوگل به شکل آفیشیال ثبت شد. گوگل موفق شد نظر ۳ سرمایه‌گذار دیگر یعنی جف بزوس (بنیان‌گذار کمپانی آمازون)، دیوید چریتون (استاد دانشگاه علوم رایانه دانشگاه استنفورد) و رام شریرام (کارآفرین) را نیز در سال ۱۹۹۸ جلب کند. پیج و برین در ابتدا سال ۱۹۹۹ تصمیم دریافت کردند که کمپانی گوگل را به مبلغ ۱ میلیون دلار به کمپانی Excite بفروشند. با اینحال مدیرعامل این تولیدکننده مبلغ ۷۵۰ هزار دلار را به آن‌ها توصیه داده و در ماحصل توافقی بین آن‌ها صورت نگرفت.

google

اولین دفتر کمپانی گوگل در گاراژ یکی از دوستان آن‌ها به اسم سوزان وژکیکی (Susan Wojcicki) در ملنو پارک کالیفرنیا قرار داشت. کریگ سیلوراستین (Craig Silverstein)، یک دانشجوی دکتری دانشگاه استنفورد به نوعی اولین کارمند این تولیدکننده استخدام شد. پیج و برین هر دو مخالف بهره برداری از آگهی پاپ‌آپ در موتور جستجوی خود بودند. با اینحال مدتی بعد نظرشان را تغییر داده و از آگهی ساده‌ی متنی در موتور جستجوی خود استفاده کردند. کمپانی گوگل تا انتهای سال ۱۹۹۸ ایندکسی از ۶۰ میلیون وب‌سایت داشت. صفحه‌ی اصلی وب‌سایت گوگل هنوز کلمه‌ی BETA را نشان می‌داد در شرایطی که سایت خبری Salon اعلام کرده بود موتور جستجوی گوگل عملکردی بهتری درمقایسه با رقیبان خود مانند Hotbot و Excite داشته است. آن‌ها به علاوه از طرف دیگر اعلام کردند که این سایت از تکنولوژی‌های خلاقانه‌ی بیشتری درمقایسه با سایت‌هایی که آتی‌ی جهان وب لقب گرفته‌ بودند یعنی Yahoo، Excite، AOL و Lycos سود میبرد. کمپانی گوگل در مارس سال ۱۹۹۹ به دفتری در پالو آلتو یعنی خانه‌ی تعداد فراوانی از استارتاپ‌های سیلیکون با این وجود نقل مکان کرد.

google

موتور جستجو

موتور جستجوی گوگل دیزاین ساده‌ای داشت و بدین جهت موفق شد مصرف کنندگان وفاداری را از تمامی شبکه جهانی وب جذب کند. موتور جستجوی گوگل در نوامبر ۲۰۰۹ به نوعی موتور جستجوی برتر در آمریکا شناخته شد. این موتور جستجو میلیاردها وب‌سایت را ایندکس کرده است. از این جهت مصرف کنندگان با جستجوی کلمات بنیادی قادر اند خیلی سریع به ماحصل مورد نظر خود برسند. نیویورک تایمز در سال ۲۰۰۳ از کمپانی گوگل شکایت کرده و ادعا کرد که ذخیره‌سازی محتوای سایت برخلاف قانون های کپی‌رایت است. با اینحال دادگاه رای خود را به نفع کمپانی گوگل صادر کرد.

google

خدمات‌های تحت وب

گوگل خدمات‌های تحت وب فراوانی را پخش کرده است که چندین عدد از آن‌ها به شرح پایین هستند:

  • جیمیل، برای ارسال پیغام‌های الکترونیکی
  • گوگل کلندر، برای مدیریت و لحظه‌بندی
  • گوگل مپ، برای تعیین مسیر و نقشه‌یابی
  • گوگل درایو، برای ذخیره‌سازی فایل‌ها روی سیستم ابری
  • گوگل داکز، برای به پخش کردن فایل‌های اسناد
  • گوگل فوتوز، برای ذخیره و به انتشار از نو تصویر‌ها
  • گوگل ترنسلیت، برای ترجمه‌ی زبان‌های دنیا به یکدیگر
  • یوتیوب، برای به پخش کردن وید‌ئوها
  • گوگل پلاس و الو برای ارتباطات اجتماعی

نرم‌ افزار

گوگل نرم‌ افزارهای فراوانی را نیز به مارکت معرفی کرده است که از نمونه مشهور‌ترین آن‌ها می‌توان به سیستم عامل اندروید و مرورگر گوگل کروم اشاره نمود.

سخت افزار

کمپانی گوگل در سال ۲۰۱۰ اولین موبایل خود را به اسم Nexus One با سیستم عامل اندروید به مارکت معرفی کرد. بعد از آن گوشی‌ها و تبلت‌های فراوانی با برند Nexus به مارکت آمدند. این تولیدکننده در سال ۲۰۱۶ تصمیم گرفت که تولیدات خود را تحت برند دیگری با اسم Pixel به مارکت معرفی کند. Chromebook سخت‌افزار دیگری بود که در سال ۲۰۱۱ به وسیله کمپانی گوگل تولید شد. این سخت افزار به نوعی نسل تازه ای از کامپیوترها شهرت دارد و از سیستم عامل chrome سود میبرد. Chromecast برای انتشار محتوا از تلفن هوشمند به تلویزیون و Google Cardboard (عینک‌های حقیقت مجازی) از نمونه دیگر سخت افزارهای کمپانی گوگل هستند.

alphabet

آلفابت

کمپانی گوگل در تاریخ ۱۰ آگوست سال ۲۰۱۵ اطلاع داد که تصمیم گرفته است کمپانی هولدینگ عمومی تازه ای به اسم آلفابت (Alphabet Inc) را راه‌اندازی کند. لری پیج این خبر را در وبلاگ رسمی گوگل پخش کرد. کمپانی آلفابت بر تمام پایین سری‌های گوگل مدیریت می‌کند. لری پیج مدیرعامل اجرایی این تولیدکننده و برین مدیرعامل آن هستند.

زندگی شخصی لری پیج

larry page

مقاله‌ی مرتبط:

لورنس ادوارد پیچ (Lawrence Edward Page) در تاریخ ۲۶ مارس سال ۱۹۷۳ در شهر ایست لنسینگ ایالت میشیگان آمریکا به دنیا آمد. محیط خانواده در علاقه‌مندی ایشان به رشته‌ی رایانه بی‌تأثیر نبود، چرا که پدرش فارغ‌التحصیل دکتری علوم رایانه بود و مادرش نیز در دانشگاه میشیگان برنامه‌نویسی تدریس می‌کرد. ایشان در خانه‌ای بزرگ شد که پر از رایانه های نسل اول و مجله‌های علمی بود. لری پیج موسیقی را نیز دوست داشت و نواختن ساکسیفون را از سنین کم شروع کرد. ایشان اعتقاد دارد که آموختن موسیقی نقش پررنگی در سرعت پردازش ایشان داشته است.

لری پیچ در رشته‌ی مهندسی رایانه در دانشگاه میشیگان تحصیل کرد و مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته‌ی علوم رایانه از دانشگاه استنفورد دریافت کرد. لری در لحظه تحصیلش در دانشگاه میشیگان یک ابزار پرینتر جوهرافشان تولید. ایشان تمام قطعات الکترونیکی این ابزار را خودش دیزاین کرد. سیستم پرینتر ایشان به گونه‌ای دیزاین شده بود که می‌موفق شد پوسترهای بزرگ را با هزینه‌ی کمتری چاپ کند.

لری پیج بعد از موفقیت در کارشناسی ارشد تصمیم گرفت که مدرک دکتری خود را نیز از دانشگاه استنفورد بگیرد. ایشان در دوره‌ی تحصیل خود روی خصوصیت‌های ریاضی شبکه‌های اینترنتی و فهم رابطه‌ی گرافیکی آن‌ها تحقیق می‌کرد. تمرکز کردن روی تعداد و کیفیت لینک‌های وارد شده به یک وب‌سایت پایه و اساس بررسی ها ایشان را تشکیل می‌داد. سرگی برین نیز دانشجوی دکتری دانشگاه استنفورد بود که خیلی زود به برنامه‌ی بررسی پیج پیوست. آن‌ها با هم کاری هم مقاله‌ای با عنوان (The Anatomy of a Large-Scale Hypertextual Web Search Engine) پخش کردند. این مقاله‌ی علمی بیشترین تعداد دانلود را در تاریخچه‌ی پیدایش شبکه جهانی وب داشته است.

page and brin

سرگی و لری برای اندازه‌گیری ارزش یک وب‌سایت از روش تعداد لینک‌هایی که به آن‌ داده می‌شد، یک الگوریتم مقام‌بندی صفحات اینترنتی دیزاین کردند. آن‌ها متوجه شدند که قادر اند از این الگوریتم برای ساختن یک موتور جستجو بهره ببرند. این الگوریتم از تکنولوژی تازه ای استفاده می‌کرد که رابطه‌ی میان بک‌لینک‌های یک وب‌سایت را حساب می‌کرد. آن‌ها برای گسترش کار خود اتاق خوابگاه پیج را مبدل به یک آزمایشگاه کرده و از قطعات ارزان کامپیوترها برای ساختن وسیله‌ی مورد نظر خود استفاده کردند. آن‌ها قصد داشتند از پهنای باند شبکه‌ی دانشگاه استنفورد بهره ببرند. از این جهت ابزارهای خود را به اتاق برین منتقل کردند. سرعت افزایش موتور جستجوی آن‌ها به اندازه‌ی زیاد بود که شبکه‌ی دانشگاه برای مدتی دچار اختلال شد.

آن‌ها طراح حرفه‌ای برای پیشرفت‌ی وب‌سایت خود نداشتند. از این جهت خودشان با بهره برداری از زبان برنامه‌نویسی HTML یک صفحه‌ی ساده برای استفاده‌ی مصرف کنندگان دیزاین کردند. آن‌ها از هر وسیله‌ی رایانه ای برای تهیه‌ی سخت افزار مورد نظر خود استفاده می‌کردند. موتور جستجوی آن‌ها به اندازه‌ای به اشتراک دانشجویان دانشگاه استنفورد پرطرفدار شد که مجبور شدند از سرورهای اضافه برای خدمات خود بهره ببرند. در آگوست سال ۱۹۹۶ اولین ورژن‌ی وب‌سایت گوگل که تحت دامنه‌ی دانشگاه استنفورد بود، در دست تمام مصرف کنندگان شبکه جهانی وب قرار گرفت.

لری پیج در سال ۲۰۰۷ با لوسیندا ساوتورث (Lucinda Southworth)، یک محقق پژوهشی در جزیره‌ی خصوصی ریچارد برنسون ازدواج کرد. لوسیندا و لری صاحب ۲ فرزند هستند که درسال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۱ متولد شده‌اند. پیج یکی از سرمایه‌گذاران کمپانی تسلا است و روی تکنولوژی انرژی‌های تجدیدپذیر سرمایه‌گذاری می‌کند.

زندگی شخصی سرگی برین

sergey brin

مقاله‌ی مرتبط:

سرگی میخایلوویچ برین (Sergey Mikhaylovich Brin) در تاریخ ۲۱ آگوست سال ۱۹۷۳ در شهر مسکو روسیه به دنیا آمد. خانواده‌ی ایشان ۵ سال بعد از تولد سرگی برای فرار از محدودیت‌هایی کشور خود تصمیم به مهاجرت دریافت کردند. در سال ۱۹۷۹ با درخواستشان موافقت شد و آن‌ها به آمریکا مهاجرت کنند. پدر ایشان اکنون استاد ریاضی دانشگاه مریلند است و مادرش محقق بخش پرواز فضایی ناسا است.

page and brin

سرگی در دوران کودکی خود به رایانه علاقه داشت و مدرک کارشناسی خود را در ۲ رشته‌ی علوم رایانه و ریاضیات از دانشگاه مریلند دریافت کرد. ایشان به دلیل استعداد بالایی که داشت بورسیه‌ی تحصیلی دریافت کرده و برای کسب درجات بالاتر وارد رشته‌ی علوم رایانه دانشگاه استنفورد شد. سرگی و لری در همایش گردهمایی دانشجویان دانشگاه استنفورد باهم آشنا شدند. آن‌ها در موضوعات متفاوتی باهم اختلاف نظر داشتند. با اینحال بعد از گذشت مدتی مبدل به دوستان خوبی برای هم شدند. برین روی پیشرفت‌ی سیستم‌های داده کاوی تمرکز کرده بود و پیج قصد داشت ارزش یک مقاله‌ی پژوهشی را با استناد به نقل قول‌هایی که در مقالات دیگر از آن می‌شود مورد سنجش قرار دهد. آن‌ها به کمک هم مقاله‌ای نوشتند که محاسبه بیشترین دانلود را تا این لحظه به خودش اختصاص داده است. همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، آن‌ها الگوریتم خود را پیشرفت داده و موتور جستجوی خود را با استناد به آن دیزاین کردند.

سرگی در سال ۲۰۰۷ با یک کارآفرین و بررسی‌گر بیوتکنولوژی به اسم آن ووجچیکی (Anne Wojcick) ازدواج کرد. ۲ فرزند آن‌ها در سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۱ به دنیا آمدند و آن‌ها در سال ۲۰۱۵ از هم جدا شدند.

برنامه‌های شکست خورده‌ی گوگل

google glass

ممکن است باورش سخت باشد که یک کمپانی پیشرفته مانند گوگل در اجرای عده ای برنامه‌های خود شکست بخورد. با اینحال برنامه‌هایی که در این بخش بررسی می‌کنیم ماحصل خوبی نداشتند و به نوعی برنامه‌های شکست خورده شناخته می‌شوند:

۱- عینک گوگل (Google Glasses)

عینک‌های گوگل فرضیه‌ی بسیار خوبی داشتند با اینحال اجرا و پیشرفت‌ی آن‌ها ضعیف بود. عده ای اعتقاد دارند که این عینک‌ها جلوتر از لحظه خود ساخته شده بودند و بدین جهت نتوانستند رضایت خریدار‌ها را جلب کنند. این عینک‌ها برای پردازش معلومات خود به تکنولوژی نیاز داشت که هنوز ساخته نشده بود. درنتیجه نتوانستند به موفقیت برسند.

۲- گوگل ویدئو پلیر (Google video player)

Google Video در ژانویه‌ی سال ۲۰۰۵ راه‌اندازی شد و کمپانی گوگل ۲۲ ماه بعد یوتیوب را به هزینه ۱.۶۵ میلیارد دلار تهیه کرد. اکنون سایت یوتیوب بسیار پرطرفدار شده و ارزش آن به ۴۵.۷ میلیارد دلار رسیده است. دیگر کسی برای دیدن ویدئوها به Google Video مراجعه نمی‌کند از آنجاییکه همه‌ی آن‌ها در سایت یوتیوب موجود هستند. عده ای کارشناسان اعتقاد دارند که Google Video را نمی‌توان یک شکست در نظر گرفت با اینحال Google video player تنها ۲ سال تداوم آورد و یک شکست قطعی حساب می‌شود. دلیل شکست این نرم افزار این بود که به توجه به Player های موجود در مارکت، مردم دیگر احتیاجی به یک Player تازه نداشتند.

۳- گوگل باز (Google Buzz)

گوگل باز یک شبکه‌ی اجتماعی شبیه به توییتر بود که امکان به انتشار از نو لینک‌ها، تصویر‌ها و ویدئوها را برای مصرف کنندگان خود مهیا می‌کرد. این شبکه‌ی اجتماعی توانایی تازه ای درمقایسه با توییتر نداشت و ظاهر آن بسیار شلوغ بود. مصرف کنندگان انگیزه‌ای برای ترک توییتر و پیوستن به گوگل باز نداشتند. با این وجود این شبکه‌ی اجتماعی ۲۲ ماه بعد از راه‌اندازی بسته شد.

۴- گوگل انسرز (Google Answers)

هدف از راه‌اندازی گوگل انسرز این بود که مصرف کنندگان پرسش‌های خود را مطرح کرده و به دانش پژوهان پول می‌دادند تا جواب پرسش‌های آن‌ها را بیابند؛ با اینحال مصرف کنندگان ترجیح می‌دادند که پرسش‌های خود را در سایت‌های دیگری مانند Yahoo! Answers مطرح کنند. به علاوه از طرف دیگر به توجه به سایت‌های رایگان مانند Quora کسی حاضر نمی‌شد برای انجام این کار به دیگران پول دهد. با این وجود این برنامه‌ی گوگل هم بعد از ۴ سال و ۸ ماه شکست خورد.

google notebook

۵- دفترچه یادداشت گوگل (Google Notebook)

دفترچه یادداشت گوگل دیزاین با مزه ای نداشت و بهره برداری از آن پیچیده بود. بدین جهت به توجه به امکاناتی که داشت نتوانست به اشتراک مصرف کنندگان پرطرفدار شود و بعد از ۵ سال و ۴ ماه شکست خورد. با این وجود خدمات Google Keep امروزه با اسم ورژن‌ی پیشرفته‌ی دفترچه یادداشت گوگل مورد بهره برداری‌ی مصرف کنندگان قرار می‌گیرد.

۶- گوگل ویو (Google Wave)

گوگل در شرح کالا تازه خود گفته بود که یک محیط تازه و زنده برای تعامل مردم دیزاین کرده است. مردم از روش گوگل ویو می‌توانستند باهم تلاش نموده و با یکدیگر تصویر، ویدئو و متن به اشتراک بگذارند. این کالا MVP نداشت. گوگل تمام امکاناتی که به ذهنش می‌رسید را در آن گذاشته بود و درنتیجه نمی‌شد به سادگی از آن استفاده کرد. این کالا نیز بعد از گذشت ۱۵ ماه شکست خورد.

۷- گوگل لایولی (Google Lively)

شبکه‌ی اجتماعی ۳ بعدی بود که مصرف کنندگان از روش آواتار خود می‌توانستند با دیگران رابطه برقرار کنند. این برنامه‌ نیز از لحظه خودش جلوتر بود و نتوانست موفق شود.

۸- دوج‌بال (Dodgeball)

این شبکه‌ی اجتماعی با استناد به مکان، لحظه و کاری که انجام می‌شد، بین انسان‌ها رابطه برقرار می‌کرد. گوگل ۴ سال بعد این برنامه را باطل کرده و Google Latitude را جانشین کرد. به علاوه از طرف دیگر خصوصیت تازه ای به Google Maps اضافه کردن که چنین عملی را انجام می‌داد.

۹- گوگل کاتالوگ (Google Catalogs)

کاتالوگ یک اپ موبایل بود که ورژن‌های سنتی کاتالوگ خرده‌فروشی‌ها را به ورژن‌ی دیجیتالی آن مبدل می‌کرد و گوگل این برنامه را ۲ سال بعد از راه‌اندازی کنسل کرد.

موقعیت حال حاضر کمپانی گوگل

googleplex

کمپانی گوگل فعالیت ابتدایی خودش را از یک گاراژ شروع کرد و امروزه مبدل به یکی از بزرگ‌ترین کمپانی‌های جهان شده است. دفتر حال حاضر این تولیدکننده یعنی Googleplex بیش از ۱۹۰ هزار مترمربع مساحت دارد و در کالیفرنیای آمریکا بنا شده است. ساندار پیچایی (Sundar Pichai) مدیرعامل حال حاضر کمپانی گوگل است. هر روزه بیش از ۳ میلیارد جستجو در موتور جستجوی گوگل انجام می‌شود و این تولیدکننده بیش از ۵۷ هزار کارمند در تمامی جهان دارد. گوگل علاوه ‌بر صنعت تکنولوژی در عرصه‌های گسترده‌ی دیگری مانند سلامت و حمل‌و‌نقل نیز فعالیت می‌کند. ساختن لنزهای هوشمند، تولید انرژی پاک و تجدیدپذیر از روش توربین‌های بادی، ممکن کردن شبکه جهانی وب برای جاهای دور دست، ساختن ماشین‌های بدون سرنشین و حتی جلوگیری از مرگ مردم از نمونه برنامه‌های بزرگ این تولیدکننده برای آتی هستند.

امیدواریم این نوشته پیرامون موبایل برای شما جالب بوده باشد.

منبع خبر