دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

پاسخ ناسا به برخی پرسش‌ها پیرامون خورشیدگرفتگی کامل ۳۰ مرداد

جواب ناسا به عده ای پرسش‌ها در باب خورشیدگرفتگی کامل ۳۰ مرداد

خبری پیرامون موبایل برای علاقه مندان به این ابزار هوشمند:

در تاریخ ۳۰ مرداد، پدیده‌ی خورشیدگرفتگی کامل در ایالات متحده رخ می‌دهد و میلیون‌ها نفر بیننده آن خواهند بود.

مقاله‌های مرتبط:

در تاریخ ۳۰ مرداد ۹۶ برابر با ۲۱ آگوست ۲۰۱۷، ساکنین ایالات متحده آمریکا بیننده وقوع پدیده‌ی خورشیدگرفتگی کامل خواهند بود. از سال ۱۹۱۸ تا به این لحظه، سابقه نداشته که یک خورشیدگرفتگی کامل از تمامی ایالات متحده عبور کند؛ بدین جهت، محققان و مردم، این پدیده را «گرفتگی بزرگ آمریکایی» اسم‌گذاری کرده‌اند و همگی برای رصد آن هیجان دارند.

طبق معمول، ناسا نیز از هیجان مردم استفاده کرده و یک سرگرمی جالب راه انداخته است؛ ناسا تصمیم گرفته که به پرسش‌های مردم در باب این پدیده‌ی نادر، جواب دهد. ناسا، چهارشنبه شب در قسمت AMA (هر چیزی را از من بپرسید) وب‌سایت ردیت، یک بحث و تبادل علمی را راه‌اندازی کرد و از مردم خواست تا هر پرسشی که در باب پدیده‌ی خورشیدگرفتگی کامل دارند، بپرسند و جواب خود را مستقیماً از محققان ناسا دریافت کنند. مصرف کنندگان پرسش‌های علمی بسیار با مزه ای را مطرح کردند و محققان ناسا نیز به طرز کامل به آن‌ها جواب دادند؛ با اینحال عده ای از پرسش‌ها به توجه به سادگی، ذهن بسیاری را درگیر کرده بودند. پیشتر عده ای از این پرسش‌ها را می‌خوانید.

آیا واقعاً من بینایی خود را از دست می‌دهم؟

همه‌ی ما معمولاً هیچ‌گاه مستقیماً به خورشید نگاه نمی‌کنیم؛ با اینحال عده ای از مردم هستند که هنوز هم در باب عواقب نگاه مستقیم به خورشید، دچار شک و تردید هستند.

یکی از مصرف کنندگان، گفته است که آیا در صورت نگاه مستقیم به خورشید در لحظه گرفتگی، بینایی خود را از دست می‌دهد؟ جِی هِرمان، دانشمند اتمسفرشناس از ناسا، قاطعانه جواب مثبت داده و بیان می کند:

اگر این تست را انجام دادید، حتماً با من رابطه بگیرید. جدی می‌گویم، اصلاً این تست را انجام ندهید. در لحظه گرفتگی کامل، میتوانید تا ۱.۵ دقیقه به روش مستقیم به خورشید بنگرید؛ با اینحال وقتی که ماه کنار می‌رود و ذره‌ای از نور خورشید واضح می‌شود، هیچ‌گاه به آن نگاه نکنید. جدی می‌گویم، به هیچ عنوان به روش مستقیم به آن نگاه نکنید.

ستاره‌شناسی به اسم بیل کوک نیز به این پرسش، جواب داده است؛ چونکه خودش به دلیل مشاهده‌ی مستقیم خورشیدگرفتگی دچار آسیب چشمی شده است. ایشان در این خصوص بیان می کند:

شما میتوانید بدون آن‌که دردی احساس کنید به چشمان خود آسیب بزنید. من این مسئله را به خوبی می‌دانم؛ چونکه خودم آن را تجربه کرده‌ام. در جریان خورشیدگرفتگی کامل سال ۱۹۷۹، من بدون آن‌که از چشمان خود در مقابل نور خورشید نگهداری کنم، به آن مستقیماً نگاه کردم و همین دلیل شد که به شبکیه چشم من آسیب جدی وارد شود.

با استناد به این مطالب مطرح شده، ضروری است که به لحظه وقوع خورشیدگرفتگی، برای مشاهده‌ی این پدیده‌ی بسیار دلچسب از محافظ چشم استفاده کنید.

آیا حیوانات بینایی خود را از دست می‌دهند؟ آیا آن‌ها دچار ترس خواهند شد؟

یکی از مصرف کنندگان، در باب اسب‌های خود نگران است و امیدوار است که به روش مستقیم به آسمان نگاه نکنند. وی پرسش خود را این‌گونه مطرح کرده است:

یک پرسش ساده و ممکن است بی معنی دارم. آیا حیوانات نیز در جریان وقوع خورشیدگرفتگی کامل دچار آسیب چشمی خواهند شد؟ آیا آن‌ها نیز در جستجوی نگاه کردن به آسمان هستند؟ من دو راس اسب دارم که دائما در مزرعه هستند و نمی‌خواهم که آن‌ها آسیب ببینند.

بیل کوک از ناسا بیان می کند وقتی که در یک چراگاه بهمراه تعداد فراوانی اسب حضور داشته، پدیده‌ی خورشیدگرفتگی را تجربه کرده و اسب‌ها نیز بینایی خود را از دست نداده‌اند، تنها اندکی سردرگم شده‌اند.

eclipse

مردم زیادی در پرسش‌های خود به حیوانات اشاره کرده‌اند و در باب سلامت آن‌ها لحظه خورشیدگرفتگی نگران بوده‌اند. این مسئله بسیار با مزه ای است و پژوهشگران نیز به مردم می‌گویند که به لحظه خورشیدگرفتگی، رفتار حیوانات را به دقت بررسی کنند؛ چونکه خورشیدگرفتگی کامل، پدیده‌ای نادر است و فرصتی اندک را برای مطالعه روی رفتار حیوانات ممکن می‌کند.

اگر هوا ابری باشد چه می‌شود؟

تماشای خورشیدگرفتگی نیز مثل هر پدیده‌ی سماوی دیگری، نیازمند آسمانی پاک است. بدترین اتفاقی که امکان دارد در جریان خورشیدگرفتگی رخ دهد، وجود پوشش‌هایی از ابر در آسمان است. به توجه به این‌که دسترسی مستقیم به محققان ناسا اتفاقی نادر است؛ با اینحال عده ای از مصرف کنندگان ردیت تنها گزارش آب و هوا را از آن‌ها می‌خواستند.

با استناد به گفته‌های بیل کوک، اگر در لحظه وقوع خورشیدگرفتگی شما در مکانی باشید که پوشش‌هایی از ابر در آسمان باشد، بازهم میتوانید چیزهایی را تجربه کنید. ایشان در این خصوص بیان می کند:

اگر شما در مسیر خورشیدگرفتگی کامل قرار داشته باشید، می بینید که به لحظه وقوع این پدیده، هر مکان از قبیل شب تاریک خواهد شد؛ با اینحال این تاریکی کمی اختلاف داشته و باورنکردنی‌تر به ذهن خطور میکند.

اگر نتوانم آن را مشاهده کنم، چه تجربه‌ای را از دست داده‌ام؟

یکی از مصرف کنندگان قصد ندارد که بهمراه خانواده به اورِگان که در مسیر خورشیدگرفتگی کامل قرار دارد سفر کند و می‌خواهد بداند که اگر سفر نکند و موفق به مشاهده‌ی خورشیدگرفتگی کامل نشود، چه تجربه‌ای را از دست می‌دهد.

نوح پترو، زمین‌شناس ناسا، با پاسخی که به این پرسش داده، سعی کرده که آن‌ها را به انجام این سفر متقاعد کند:

شما واقعاً تجربه‌ای خارق‌العاده و بی‌مانند را از دست خواهید داد. خورشیدگرفتگی‌های کامل، پدیده‌های بسیار نادری هستند؛ از این جهت اگر شما توانایی دیدن آن‌ها را داشته باشید و این کار را انجام ندهید، ممکن است هرگز فرصتی برای رصد یک خورشیدگرفتگی کامل دیگر نداشته باشید. خورشیدگرفتگی بعدی، در سال ۲۰۲۴ در ایالات متحده رخ می‌دهد؛ با اینحال این‌بار در اورِگان نمی‌توان آن را مشاهده کرد.

چه زمانی برای تازه ترین‌بار خورشیدگرفتگی کامل رخ می‌دهد؟

از وقتی که انسان‌ها تمدن خود را در تمامی این سیاره گسترش دادند، ما بیننده گزارش‌هایی از خورشیدگرفتگی کامل بوده‌ایم و اولین گزارش از وقوع خورشیدگرفتگی کامل نیز در سال ۳۴۰۰ قبل از میلاد مسیح به ثبت رسیده است. متأسفانه این پدیده‌ی سماوی بسیار دلچسب، تا ابد تداوم نمی‌آورد و بالاخره از یک روزی به بعد، هیچ‌گاه خورشیدگرفتگی کامل رخ نخواهد داد. بسیاری از مصرف کنندگان ردیت از این مسئله آگاه هستند؛ با اینحال می‌خواهند بدانند که تازه ترین خورشیدگرفتگی کامل، دقیقاً چه زمانی رخ می‌دهد.

eclipse

میتزی آدامز، دانشمند خورشیدشناس ناسا بیان می کند:

باید در اینجا این خبر خوب را به شما بگوییم که به ذهن خطور میکند که ما برای تست خورشیدگرفتگی‌های کامل، فرصت کافی داریم. چیزی تقریبا ۶۰۰ میلیون سال دیگر، زمین برای تازه ترین‌بار بیننده خورشیدگرفتگی کامل خواهد بود.

آیا من می‌توانم از این پدیده برای متقاعد کردن دوست زمین تخت‌گرای خود استفاده کنم؟

یکی از مصرف کنندگان ردیت می‌خواهد بداند که آیا در جریان وقوع این پدیده، شواهدی وجود دارند که قادر باشند مردم زمین تخت‌گرا را متقاعد کنند که زمین تخت نبوده و کروی است. مردم زمین تخت‌گرا بر این باورند که تمامی عکس هایی که از فضا تهیه شده‌اند و زمین را کروی نشان می‌دهند، ساختگی و دروغ هستند.

جِی هرمان به این پرسش، پاسخی طعنه‌دار داده است؛

با این وجود که زمین تخت است؛ چونکه اگر تخت نبود شما از روی آن سقوط می‌کردید. ما در حال کار روی یک سخت هستیم و آن هم این است که اگر زمین تخت است، آن‌گاه خورشید هر روز کجا می‌رود؟

همان‌طوری که بیل کوک نیز اشاره می‌کند، شما نمی‌توانید با فرد زمین تخت‌گرایی که به عکس ها زمین از فضا باور ندارد، کار مخصوصی کنید.

eclipse

یکی از مصرف کنندگان نیز از ناسا بابت تمام تلاش‌هایی که در جهت پیشرفت علم و دانش بشریت انجام می‌دهد تشکر کرده است:

من می‌خواهم از شما و تمام همکارانتان تشکر کنم تا مطمئن شوم این جشنواره‌ی بشریت برای یادگیری و اکتشاف هیچ‌گاه متوقف نمی‌شود. شما محققان باید سوپراستارهای حقیقی باشید.

نظر شما در باب پرسش‌های مطرح شده چیست؟ آیا پرسش شما نیز میان آن‌ها است؟

امیدواریم این مقاله پیرامون موبایل برای شما جالب بوده باشد.

منبع خبر