دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

جیلبریک چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

جیلبریک چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

از اخبار تکنولوژی خبرگزاری ها گفته اند که:

میلیون ها استفاده کننده هر روزه از آیفون هایشان استفاده می کنند و حدودا همه آن ها از تجربه iOS خرسند هستند. انصافا iOS دلچسب، کاربردی و از جهت دیگر بهره برداری از آن نیز بسیار راحت است. همراه با این ظاهر دلچسب و کاربردی، هزاران اپ و محتوای مختلف روی اپ استور وجود دارند که با بهره برداری از هر یک می توان تا اندازه فراوانی زندگی روزمره را ساده تر کرد.

با اینحال همراه با مردم علاقه مند به iOS، جیلبریکرها وجود دارند که آنقدرها با سیستم عامل کمپانی اپل میانه خوبی ندارند. آن ها از محدودیت بیزارند و از سیاست های اپل بیزارتر. به این دلیل آن ها در بیشتر مواقع در جستجوی شیوه هایی هستند که قادر باشند محدودیت های اپل را کنار بزنند و به خصوصیت های بیشتری دست بیابند.

قدمت بازی موش و گربه میان اپل و جیلبریکرها به سال ۲۰۰۷ و معرفی آیفون باز می گردد و از آن وقت روزی نیست که این دو جبهه مخالف بلایی بر سر یک دیگر نیاورند. جیلبریکرها خواستار آزادی رفتار بیشتری روی آیفون ها هستند و در مقابل آن ها اپلی ایستاده که چندان علاقه ای به این کار ندارد و می خواهد کنترل همه چیز را در دستان خود داشته باشد.

با اینحال واقعا این همه کشمکش بر سر چیست؟ آیا واقعا محدودیت های اپل به ضرر مصرف کنندگان تمام می شود؟ جیلبریک کردن آیفون ها به نفع مان است یا به ضررمان؟ این ها همگی پرسش هایی هستند که ممکن است جواب آن ها را ندانید. به این دلیل در این مقاله سعی می کنیم تا حدودی به این سوالات جواب دهیم و از معایب و مزایای جیلبریک آیفون ها برای تان بگوییم.

جیلبریک کردن چه معنا و مفهومی دارد؟

به زبان ساده جیلبریک عملی است که به دلیل آن می توان از سد محکم محدودیت های اپل گذشت و به خصوصیت های بیشتری روی آیفون ها دست پیدا کرد. اصلی ترین محدودیتی که همه مصرف کنندگان آیفون دارند استفاده اجباری از اپ استور است. همه ما بدون هیچ استثنایی موظفیم که برای نصب اپ ها رو آیفون های مان از اپ استور سود ببریم.

با اینحال با جیلبریک کردن آیفون ها این رویه به طرز کامل عوض می شود و دیگر الزامی به اپ استور برای نصب اپ های مختلف نداریم. تنها کافیست سری به جهان شبکه جهانی وب بزنید و با گرفتن فایل اپ مورد نظرتان، آن را روی آیفون خود نصب کنید.

جیلبریک و آنلاک کردن آیفون چه تفاوتی با هم دارند؟

عده ای از مردم جیلبریک کردن را با آنلاک نمودن آیفون اشتباه می گیرند. با اینحال در حقیقت جیلبریک کردن و آنلاک نمودن دو مسئله جدا از هم هستند و فلسفه ای بطور کلی دارای اختلاف دارند. آیفون ها مانند بسیاری از موبایل های دیگر تحت قرار داد با یک سری کمپانی مخابراتی هستند.

با اسم مثال اگر آیفونی از O2 تهیه کرده باشید، محدود به بهره برداری از سیم کارت های این تولیدکننده مخابراتی هستید. ولی باید گفت پیش می آید که بخواهید سیم کارت خود را عوض کنید و از مزایای یک اپراتور دیگر سود ببرید. با اینحال از آنجایی که تنها محدود به بهره برداری از سیم کارت کمپانی O2 هستید، باید سر وقت آنلاک کردن موبایل خود بروید و محدودیت های موجود را کنار بزنید.

در اصل آنبلاک کردن به راهی گفته می شود که بتوان به دلیل آن از سیم کارت اپراتورهای دیگر، روی یک آیفون تحت قرار داد استفاده کرد که پیرامون این مسئله سیستم عامل هیچ تغییر مخصوصی به خود نمی بیند.

چرا باید آیفون خود را جیلبریک کنیم؟

۱) شما بابت آیفون تان پول پرداخت کرده اید و حق دارید هر کاری که تصمیم گرفته اید با آن انجام دهید.

۲) جیلبریک کردن آیفون این امکان را در دست شما قرار می دهد تا از هر جایی که تصمیم گرفته اید، اپ نصب کنید. خصوصا اپ ها و بازی های پولی را می توان بعد از جیلبریک به روش رایگان روی آیفون دانلود و نصب کرد.

۳) با از بین رفتن محدودیت ها این امکان در اختیارتان قرار می گیرد تا اپ های پیش فرض را نیمکت نشین کنید و اپ های کاربردی تری را جانشین آن ها نمایید.

۴) قادر اید همانگونه که تصمیم گرفته اید محیط کاربری آیفون خود را شخصی سازی کنید و ظاهر آن را اگر بخواهیم جمع بندی کنیم تغییر دهید.

۵) با جیلبریک کردن بالاخره قادر اید بلوتوث آیفون خود را روشن کنید و از آن برای انتقال فایل استفاده نماید.

چرا نباید آیفون خود را جیلبریک کنیم؟

۱) به محض جیلبریک کردن، آیفون تان از گارانتی اپل خارج می شود. پس اگر سلامتی موبایل تان برای شما اهمیتی فراوانی دارد، خوب است سر وقت جیلبریک نروید.

۲) با جیلبریک کردن آیفون خود، تا اندازه فراوانی قید امنیت را هم بزنید. جیلبریک کردن آیفون در نوع خود خطرناک نیست. با اینحال با بر هم زدن مقررات اپل، اهالی کوپرتینو دیگر از موبایل شما مراقبت نمی کنند و این مسئله دلیل می شود تا امنیت معلومات شما با اخطار مواجه شود.

۳) آیفون ها در حالت عادی محشر کار می کنند. اگر مشکلی با سیاست های اپل ندارید، دلیلی هم نیست که آیفون خود را جیلبریک کنید.

۴) از جهت دیگر با پخش ورژن های تازه iOS، جیلبریک آیفون تان از بین می رود و باید ماه ها صبر کنید تا هکرها از نو راهی برای نفوذ به حفره های ایمنی اپل بیابند.

۵) با جیلبریک کردن آیفون تان باید انتظار هر چیزی را داشته باشید. به هر حال موبایل شما از حالت عادی خود خارج شده و سیستم عامل پایدار و کاربردی iOS را با ورژن ای پر از سخت عوض کرده اید.

۶) از همه مهمتر مصرف باتری آیفون نیز با جیلبریک شدن دو برابر می شود. پس اگر قصد جیلبریک کردن آیفون خود را دارید، خوب است به فکر خرید یک پاور بانک نیز باشید.

آیا واقعا الزامی به جیلبریک کردن آیفون هست؟

مسلما خود اپل از جیلبریک شدن تلفن های هوشمندش خوشحال نمی شود. با اینحال مسئله جالب آن است که با تمامی مخالفت های اهالی کوپرتینو، جیلبریک کردن آیفون ها در بسیاری از کشورها قانونی است و هیچ مانعی در مقابل هکرها نیست.

با اینحال باید چند مسئله مهم را در باب جیلبریک کردن آیفون ها در نظر گرفت. باید به این مسئله توجه داشت که بعد از جیلبریک شدن آیفون، دیگر تمامی عواقبش به گردن شما می افتد و در صورت بروز هر مشکلی، اپل هیچ مسئولیتی را در قبال تلفن هوشمندتان بر عهده نمی گیرد.

از جهت دیگر با جیلبریک شدن آیفون تان، باید با معنی امنیت نیز خداحافظی کنید و امکان دارد در هر لحظه ویروس یا بد افزاری به سیستم موبایل شما نفوذ کند و مشکلاتی را برای تان بهمراه آورد.

مسلما جیلبریک کردن آیفون ها آن قدرها که فکرش را می کنید به نفع تان نیست. در ازای با کسب خصوصیت های بیشتر، خیلی از مزایای خوب iOS را از دست می دهید. پس اگر آنچنان با iOS معمولی مشکلی ندارید، خوب است از خیر جیلبریک کردن آیفون تان بگذرید و از سیستم عامل روان و دلنشین اپل با شرایطی که هست لذت ببرید.

در قسمت اپ های دیجیاتو بخوانید:

امیدواریم این مقاله پیرامون تکنولوژی مورد استقبال شما قرار گرفته است.

منبع