دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

شمشیر آویخته اپل بر سر کسب‌وکارهای ایرانی

شمشیر آویخته اپل بر سر کسب‌وکارهای ایرانی

از اخبار تکنولوژی شایعاتی درز کرده که:

روند حذف اپ‌های مشهور ایرانی طی هفته جاری از اپ‌استور باز هم در حالی سرعت گرفت که این دفعه دستمایه اپل مسئله تحریم‌های اقتصادی آمریکاست و از این حیث بیش از ۶ میلیون استفاده کننده آیفون در ایران از نو از خدمات بنیادی خدمات‌های این غول آمریکایی محروم می‌شوند.

هم اینک اپ چندین استارتاپ ایرانی از اپ استور حذف شده‌اند که به اشتراک آنها می‌توان به دیجی‌کالا، علی‌بابا، الوپیک، تخفیفان، دلیون و تپ‌سی اشاره نمود. تپ‌سی تازه ترین قربانی شرایط و قانون های ابهام آمیز اپ استور بوده و از مشاهدات به ذهن خطور میکند که اپ‌های ایرانی بیشتری برنامه ریزی شده است با این سخت مواجه شوند.

اگر خاطرتان باشد، اپل در زمستان سال قبلی هم دست به حذف عده ای از اپ‌های ایرانی زده بود‌. سخت در آن وقت، شفاف‌تر بود و اپ‌های حذف شده با برداشتن قسمت پرداخت از روش شاپرک، توانستند از نو به اپ استور برگردند. با اینحال این‌بار، شرایط بسیار پیچیده‌تر است. حتی خود اپل هم در ایمیل ارسالی اش برای پیشرفت دهندگان به پیچیدگی شرایط و قانون های اشاره می‌کند. متن ایمیل به این شرح است:

پیشرفت دهنده عزیز،

ما قادر به قرار دادن اپ شما در اپ‌استور نیستیم. با استناد به قانون های تحریمی ایالات متحده آمریکا، اپ استور نمی تواند میزبانی، توزیع اپ و یا رابطه مالی با پیشرفت‌دهندگانی که از عده ای کشورهای تحریم شده ساکن هستند را برعهده داشته باشد.

این قانون های پیچیده هستند و به شکل مداوم تغییر می‌کنند. در صورتی که تحریم‌های حال حاضر برداشته شوند، شما را ترغیب می‌کنیم از نو اپ خود را برای قرارگیری در اپ استور ثبت کنید.

اپل در ایمیل خود به استارتاپ‌های ایرانی می‌نویسد که به دلیل رعایت قانون های پیچیده تحریمی آمریکا، اپ آنها را برداشته و سپس اشاره می‌کند که با استناد به همین قانون های، نمی‌تواند دادوستد مالی با کشورهای شامل تحریم داشته باشد. این در حالیست که تمام اپ‌های حذف شده، بطور کلیً رایگان بوده‌اند و اپل هیچ دادوستد مالی با پیشرفت‌دهندگان ایرانی نداشته، با اینحال به ذهن خطور میکند که این تولیدکننده دیگر نمی‌خواهد حتی توزیع اپ‌های رایگان ایرانی را نیز بر عهده داشته باشد.

رفتار اپل با مصرف کنندگان و استارتاپ‌های ایرانی باورنکردنی است. این تولیدکننده از قانون های تحریم بیان می کند، خود را مجبور به اجرای آنها و حذف اپ‌های رایگان می‌داند، همزمان با اینکه بیشتر همین اپ‌ها هم اینک از فروشگاه «گوگل پلی» در معرض هستند و کمپانی گوگل احساس نمی‌کند که باید به قانون های مخصوصی رفتار کند. با شرایطی که «مهدی تقی‌زاده»، مدیرعامل «دلیون» هم بیان می کند، اینطور گفته میشود که این دفعه، رفتار اپل پیرامون حذف اپ‌های ایرانی هیچ الگوی مشخصی را دنبال نمی‌کند.

«مهسا مرادی»، مدیر روابط عمومی «علی‌بابا» در باب همین مسئله به دیجیاتو بیان می کند: «مصرف کنندگان فراوانی نارضایتی خود از حذف اپ علی‌بابا را در شبکه‌های اجتماعی مطرح نموده‌اند و در باب همین مسئله از ما پرسش دارند. ما بزرگترین سایت گردشگری ایران هستیم و سرمایه‌گذاری فراوانی روی اپ iOS کرده بودیم با اینحال اقدام اپل دلیل تداخل در برنامه‌ها و کمپین‌های ما شد.»

سرویسی مانند علی‌بابا، بیشتر از روش وب‌سایت میزبان مصرف کنندگان خود است با اینحال استارتاپ‌های ایرانی فراوانی هستند که بطور کلیً اپ محور هستند. اقدام اپل می‌تواند دلیل شکست کامل این استارتاپ‌ها شود، آن هم در فضایی که حتی استارتاپ‌های ایرانی، در داخل کشور هم از حامی دارا نیستند.

مدیر روابط عمومی علی‌بابا پیرامون مکاتبات این تولیدکننده با اپل بیان می کند: «اپ ما در حالی حذف شد که مرحله بررسی را رد کرده و در دست مصرف کنندگان بود. بدون اخطار قبلی حذف شد و با فاصله چند ساعت ایمیلی از جانب اپل دریافت کردیم. همه قانون های اپ استور را بررسی کردیم و پیرامون این مسئله دو بار به اپل ایمیل زدیم، خدمات رسانی اپ استور پاسخی نداد و به ذهن خطور میکند که اپل اگر بخواهیم جمع بندی کنیم پاسخی به کمپانی‌های ایرانی نداده است.»

مرادی تعداد دقیق پیشرفت‌دهندگانی که علی‌بابا برای این‌کار استخدام کرده را عنوان نمی‌کند، با اینحال خبر می‌دهد که علی‌بابا، صرفاً برای پیشرفت اپ iOS خود تیمی چندین نفره را در داخل کمپانی استخدام کرده بود.

«مهدی نایبی»، مدیر کل «الوپیک» هم در گفتگو با دیجیاتو عنوان می‌کند که اپل، اپ iOS الوپیک را بدون اخطار قبلی از روی اپ استور برداشته است: «ما ۴ ماه در حال پیشرفت ورژن تازه اپ و اضافه کردن توانایی‌های نوین به آن بودیم و اکنون اپل بدون هیچ توضیحی آن را برداشته. چندین بار از آنها درخواست شرح داشتیم که باز هم به جز ایمیل ابتدایی، هیچ جواب دیگری معرفی نشد.»

نایبی بیان می کند که بعید می‌داند اپل از نو اجازه بازگشت اپ‌های ایرانی را به اپ استور بدهد: «برخی کمپانی‌ها مانند اپل، به دلیل ابهام آمیز بودن قانون های آمریکا مایل به کار کردن با کمپانی‌های ایرانی نیستند. اپ ما روی گوگل پلی هم می باشد و بدون هیچ مشکلی مصرف کنندگان از آن استفاده می‌کنند. با این وجود اتفاقی که افتاده، تصمیم مستقیم خود اپل بوده است.»

مدیرعامل الوپیک اشاره می‌کند که تیمی حدود ۲۰ نفر پیشرفت دهنده در این تولیدکننده سرگرم به کار هستند که وظیفه دیزاین اپ iOS را نیز بر عهده داشته‌اند.

نکته‌ای که ممکن است با استناد به این شرایط کمتر به آن توجه شود، مشکلاتی است که به جز استارتاپ‌ها، برای پیشرفت‌دهندگان iOS پیش می‌آید. «شاهین کاتبی»، یکی از پیشرفت‌دهندگان شناخته‌شده‌ی iOS، در گفتگو با دیجیاتو خبر می‌دهد که این مشکلات، دلیل به اخطار افتادن امنیت شغلی پیشرفت‌دهندگان می‌شود: «کمپانی‌هایی که مایل به ساختن اپ‌ iOS برای کسب‌وکار خود هستند، با اتفاقات اینچنینی انگیزه‌شان را از دست می‌دهند و نمی‌دانند که اگر هزینه کنند، آیا اصلاً اپ آنها وارد اپ استور می‌شود یا نه. همین مسئله روی سود پیشرفت‌دهنده‌های ایرانی اثر مستقیم می‌گذارد. در چنین شرایطی ست که که ما اپ‌های iOS و اندروید را برای عده ای خدمات ها پیشرفت داده‌ایم و دیده‌ایم که گاهی استقبال مصرف کنندگان از آنها حدوداً برابر بوده است.»

قانون های مرتبط به تحریم ایران و عده ای دیگر از کشورها از جانب آمریکا، به اندازه کافی ابهام آمیز هستند با این وجود به ذهن خطور میکند که اقدام واپسین اپل، شدیدا تحت تاثیر سیاست‌های دونالد ترامپ، مدیرکل جمهوری آمریکا بوده است و این تولیدکننده برای گرفتار نشدن در دام جریمه‌ای بزرگ از جانب دولت آمریکا، تصمیم گرفته تا صورت مسئله را پاک کرده و به این شکل، به استارتاپ‌های ایرانی ضربه بزند؛ ضربه‌ای که با این وجود دوطرفه خواهد بود.

با استناد به آمارهای غیر رسمی، در ایران بیش از ۶ میلیون استفاده کننده آیفون می باشد؛ کاربرانی که اینطور گفته میشود که به دلیل اعمال اپل با استناد به قوانینی غیرشفاف، در آتی قادر به بهره برداری از اپ و خدمات‌های بومی خود نخواهد بود و در این میانه اعمال و موضع وزارت ارتباطات ایران هم بازهم ابهام آمیز باقی مانده است.

امیدواریم این مقاله پیرامون تکنولوژی مورد استقبال شما قرار گرفته است.

منبع