دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

مروری بر تاریخی ترین شکست های دنیای فناوری [قسمت اول]

مروری بر تاریخی ترین شکست های جهان تکنولوژی [قسمت اول]

از اخبار تکنولوژی خبرگزاری ها گفته اند که:

خیلی وقتها، جهان تکنولوژی عرصه مقایسه خوبها و بدها می شود؛ مشاهده و بررسی موجی که هرسال از اختراع و معرفی گجت‌ های تازه به راه می افتد، به خوبی ثابت کرده که الزاما همه این تکنولوژی ها موفق نبوده و حتی عده ای از آنها یک شکست به تمام معنا بوده اند.

مانند خیلی شکست های دیگر در عالم هنر، ورزش و سیاست، عده ای تولیدات جهان تکنولوژی و تکنولوژی نیز بیننده شکست های تلخی بوده اند که در این خبر به 50 مورد از مهمترین و بزرگترین شکست ها در این عرصه اشاره می کنیم.

با این وجود در اینجا به تکنولوژی ها و تولیداتی مانند TV Hat یا «کلاه تلویزیونی» که در کنفرانس CES 2011 نمایش آن برای عموم معرفی شد و حتی شانس ورود به قفسه فروشگاه ها را هم پیدا نکرد کاری نداریم. لابد می پرسید مگر برنامه «کلاه تلویزیونی» جزو شکست های جهان تکنولوژی است؟ با این وجود که همینطور است؛ با این وجود هیچکس فکرش را هم نمیکرد که استقبال از این گجت در حد فروش کلاه گروه های موسیقی رپ باشد. از این شکست ها که تعداد آنها کم هم نیست، بگذریم؛ می خواهیم فراتر رفته و شکست های بزرگتری مانند تکنولوژی HD TV‌ را اسم ببریم که مردم ابتدا تصور می کردند این تکنولوژی ها با موفقیت مواجه شوند با اینحال بر طبق بهانه هایی با شکست مواجه شدند. از خدمات پیغام رسان گوگل گرفته تا شکست های فراوان مایکروسافت، در این خبر که قسمت اول آن را مطالعه می کنید، به بدترین شکست ها در تاریخ تکنولوژی ها اشاره شده است.

خدمات پیغام رسان Google Wave

تاریخ معرفی: 27 مه 2009

ایرادات بنیادی: نداشتن مصرف کنندگان کافی، قابلیت ها بیش از اندازه و شلوغ

وقتی گوگل در حاشیه اتفاق پر سرو صدا و شلوغ I/O 09 (Google I/O 2009)  خدمات پیغام رسان نسل تازه خود را معرفی کرد، همه بر این باور بودند که نسل بعدی پلتفرم ارتباطات فرارسیده است. خدمات پیغام رسان Google Wave، فارغ از تمام پیغام رسان های دیگر یعنی instant messenger، Twitter و e-mail، وعده داده بود که شیوه تازه ای از رابطه و رابطه با همکاران و دوستان را به استفاده کننده معرفی کند.

با اینحال بدتر از همه اینکه هیچکس با بهره برداری از این خدمات مانند گوگل فکر نکرد. پیغام رسان فوق به استفاده کننده این امکان را می داد تا به روش زنده، پیغام طرف مقابل را حتی تا قبل از ارسال و همزمان با اینکه هنوز در حال تایپ بود، مشاهده کند. با اینحال گوگل یک سال بعد از معرفی پیغام رسان Google Wave کرکره این خدمات را با این استدلال که: “استقبالی را که از مصرف کنندگان انتظار داشتیم مشاهده نکردیم”، پایین کشید.

رایانه پوشیدنی Xybernaut Poma

تاریخ معرفی: 2002

ایرادات بنیادی: دیزاین با ظاهری قدیمی، سخت افزار بسیار کند

با این کاری نداریم که Xybernaut برای معرفی رایانه پوشیدنی خود به کمک کمپانی هیتاچی دست نیاز دراز کرد و بالاخره هم ورشکسته شد، با اینحال یادمان نرود وقتی Xybernaut در سال 2002 میلادی و در حاشیه کنفرانس استفاده کنندگان لوازم الکترونیک (Consumer Electronics Show) از کالا خود پرده گشود، عده ای بر این باور بودند که این یک ابتکار محشر است.

با اینحال بالاخره کالایی که با آن مواجه شدند بیشتر شبیه به لباس مندرسی بود که تنها در جشن هالووین می شد نمونه آن را مشاهده کرد! با این وجود مسئله به اینجا ختم نمی شد حتی این رایانه پوشیدنی که باید روی ویندوز CE اجرا می شد، 1500 دلار هزینه داشت! با این پول قادر اید یک رایانه حقیقی و توانمند تهیه کنید و سر خود را هم بالا بگیرید تا اینکه با پوشیدن این گجت مورد تمسخر واقع شوید.

خدمات iTunes Ping

تاریخ معرفی: 2 آوریل 2010

ایرادات بنیادی: سختی در یافتن دوستان در این شبکه اجتماعی، نداشتن پرتال بنا شده بر وب

وجود یک شبکه اجتماعی حول محور موسیقی های مورد توجه شما که از خدمات رسانی اپل و خدمات iTunes آن سود می برد، مطمئنا چشمگیر به نظر می رسد. با اینحال در کمال تاسف باید گفت که اصلا این گونه نشد. خدمات iTunes Ping در همان بدو اجرا، فاقد شیوه موثر و مناسبی برای رابطه راحت میان مصرف کنندگان با دوستانی بود که آنها نیز از این خدمات بهره می بردند. وانگهی، نبود یک وبسایت که بتوان بی توجه به نرم افزار iTunes به این خدمات وارد شد هم مزید بر دلیل شد تا مصرف کنندگان در بهره برداری از آن دچار سخت شوند.

با اینحال خبر خوش اینکه اپل احتمالا این خدمات را پیشرفت داده و افزایش می بخشد از اینرو این امیدواری می باشد در آتی ای نزدیک بیننده حضور خدمات iTunes Ping در فهرست شکست خوردگان جهان تکنولوژی نباشیم.

ابزار پخش صوت NW-HD1 سونی

تاریخ معرفی: سال 2004 میلادی

ایرادات بنیادی: عدم خدمات رسانی از فرمت های رایج موسیقی مانند MP3، WAV یا WMA، هزینه بالا

اگر بخواهیم صادقانه بگوییم، NW-HD1 سونی در لحظه معرفی، فرصت و قابلیت های فراوانی برای موفقیت خود داشت. این یکی از دلایل متعددی است که این کالا را به یک شکست مبدل کرد. بدنه آلومینیومی صیقلی آن وقت به دست گرفتن حس بسیار خوبی به استفاده کننده می داد و اگر کوچکترین ابزار پخش موسیقی در نوع خود نبوده باشد، با اینحال مطمئنا در لحظه خود یکی از کوچکترین پخش کننده های موسیقی با حجم حافظه داخلی 20 GB شمرده می شد.

با اینحال بالاخره نقطه ضعف این پخش کننده موسیقی در شکل فرمت ATRAC3 بروز پیدا کرد. از اینرو، برای پخش موسیقی به وسیله این پلیر، باید با بهره برداری از نرم افزار SonicStage Jukebox، موزیک خود را به فرمت MP3 مبدل می کردید. از این قبلی، هزینه این پلیر بسیار بالا بود. بیاد داشته باشید که در همان لحظه پلیری کوچک با اینحال توانمند ساخته اپل در مارکت با عنوان iPod وجود داشت که دردسرهای HD1 سونی را نیز نداشت.

کنسول بازی قابل حمل Nintendo Gameboy DSi XL

تاریخ معرفی: 29 اکتبر 2009

ایرادات بنیادی: قابلیت ها این کنسول اصلا استفاده کننده را برای ارتقای آن ترغیب نمی کند؛ دیزاین حجیم و جاگیر

انتخاب کنسول بازی نینتندو DSi XL و قراردادن در این فهرست تا حد فراوانی خواست ای است. گفتن این مسئله در اینجا ضروری است که ما عاشق DSi هستیم. مطمئنا وجود کنسولی با دو نمایشگر تجربه ای دارای اختلاف درمقایسه با دیگر پلتفرم های موجود در مارکت در دست مصرف کنندگان قرار می دهد. با اینحال آیا پیرامون DSi XL هم همینطور است؟ در کمال تاسف نه خیلی! فرضیه بهره برداری از دو صفحه نمایش روی کاغذ جالب است با اینحال در حقیقت این امکان، تجربه چندان متفاوتی را درمقایسه با کنسول های حاوی یک صفحه نمایش معرفی نمی کند.

«ساتورو ایواتا» اعتقاد دارد که کنسول DSi XL در حقیقت «با مبدل شدن به سیستمی که برای تماشاچیان و اطرافیان فرد بازی کننده نیز دلنشین است، تجربه تازه ای از بازی با کنسول ها را معرفی می کند». در کمال تاسف باید بگوییم اگر هدف اصلی DSi XL این مسئله بوده باشد، کنسول بسیار بهتری به اسم Wii در مارکت می باشد.

تبلت بلک بری PlayBook

تاریخ معرفی: 19 آوریل 2011 میلادی

ایرادات بنیادی: نبود اپ های بومی و انحصاری بلک بری مانند اپ ایمیل، دفترچه رابطه مخاطبین و پیغام رسان بلک بری (BBM)

تبلت BlackBerry PlayBook، همانگونه که در نقد و بررسی ها بیننده بودیم، از لحاظ سخت افزاری دیزاین خوبی دارد که در سیستم عامل آن گلچینی از قابلیت ها خوب را از منابع مختلف گردآوری کرده است که این قابلیت ها سیستم عاملی را با قابلیت خلاقانه در دست استفاده کننده قرار می دهد. با اینحال به نظر می رسد این قابلیت ها کافی نیست چرا که بسیاری از خریداران بلک بری به دلیل قابلیت ها محشر ایمیلی و پیغام رسانی شدیدا به خدمات BB وابسته هستند که در کمال تعجب هیچ کدام از این قابلیت ها در تبلت PlayBook به چشم نمی خورد.

درست شنیدید در این تبلت حتی خبری از خدمات ایمیل هم نیست. ولی باید گفت، کمپانی بلک بری که با اسم Research in Motion (RIM)، فعالیت خود را شروع کرد، اعلام می کنند که احتمالا، در آپدیت نرم افزاری بعدی، هر دو توانایی فوق به PlayBook اضافه خواهد شد. با اینحال حقیقت این است که ورود بلک بری PlayBook به مارکت با رقیبان قدر، بدون این دو توانایی مهم، برای این تولیدکننده یک شکست جدی شمرده می شود.

رایانه PowerMac G4 Cube

تاریخ معرفی: سال 2000 میلادی

ایرادات بنیادی: هزینه بالا، قابلیت ها سخت افزاری ضعیف

«استیو جابز» عاشق رایانه های مکعبی شکل بود. وقتی که جابز از کمپانی اپل کنار قرار داده شد و به کمپانی NeXT Computer Systems رفت، مهمترین کالا این تولیدکننده یک رایانه توانمند رومیزی و مکعبی شکل به اسم NeXTcube بود. سالها بعد استیو جابز فقید از نو به اپل بازگشت و تلاش کرد باز هم در کمپانی اپل توجه دنیا را به یک رایانه رومیزی توانمند و مکعب شکل جلب کند.

این دفعه «جاناتان آیو»، مدیرکل ارشد بخش دیزاین اپل به سفارش استیو جابز دست به دیزاین کالا با مزه ای زد. این رایانه رومیزی مکعبی شکل، با ابعاد 8 اینچ و معلق در قابی شفاف از نوع اکرلیک بود. ولی باید گفت، این رایانه با هزینه 1600 دلاری خود، خریداران را مایوس کرد و بالاخره اپل بعد از یکسال آن را از مارکت فروش خارج کرد.

ویندوز ویستا مایکروسافت

تاریخ معرفی: 30 ژانویه 2007

ایرادات بنیادی: کندی، باگ های بسیار و نیاز به سخت افزار بسیار قوی برای اجرا

بدون اینکه قصد تمسخر ویندوز ویستا داشته باشیم می رویم سر اصل نوشته! با این وجود سیستم عامل ویندوز ویستا آنقدرها هم که مردم فکر می کردند، بد نبود. درست است که این سیستم عامل تمامی باگ بود و روی بسیاری از رایانه هایی که با ویندوز XP به سادگی کار می کردند، به طرز کامل و خوب اجرا نمی شد با اینحال آیا واقعا دلیل اصلی ناکامی ورژن تازه سیستم عامل مایکروسافت بود؟ وانگهی، به دلیل اینکه مایکروسافت تصمیم گرفته بود سیستم عامل ویستا را در 8 ورژن مختلف پخش کند، تصمیم گیری برای انتخاب ورژن خوب با کاربری، از جانب مصرف کنندگان بسیار دشوار بود. در چنین موقعیتی داشتن قدرت انتخاب بیشتر برای استفاده کننده چندان هم بد نیست.

ویندوز ویستا، به دلیل آنکه معرفی یک سیستم عامل تازه با نیت کوچ از سیستم عامل های قدیمی مایکروسافت شمرده می شد، ارزش فراوانی برای «ردموندی»ها داشت. این ورژن از ویندوز، به رابط کاربری تازه ای موسوم به Aero تجهیز بود که این رابط کاربری شدیدا شبیه به رابط کاربری Aqua در سیستم عامل اپل بود. ویندوز ویستا به علاوه از طرف دیگر از یک نرم افزار داخلی شبیه به DVD Maker و امکان جست و جوی فراگیر سود می برد. ولی باید گفت، این سیستم عامل مایکروسافت را پنج گام به جلو و 10 گام به عقب برد. تنها دلیلی که دلیل شده حتی همین اکنون تعداد مصرف کنندگان ویندوز XP از مصرف کنندگان ویندوز Vista بیشتر باشد تنها در یک کلمه خلاصه می شود: «شکست»!

رایانه جیبیOQO Model1

تاریخ معرفی: ۲۰۰۴

ایرادات بنیادی: کندی، ویندوز اکس پی، وزن زیاد، کیبورد نامطلوب

تا قبل از رواج یافتن تبلت ها تصور بسیاری این بود که رایانه های قابل حمل یقینا شکل و شمایلی مانند OQO Model 1 خواهند داشت. در آن وقت قابلیت ها و قابلیت های ابزار بسیار شبیه به به تبلت های حال حاضر بود: پردازشگر یک گیگاهرتزی، یک گیگابات رم، ۲۰ GB حافظه داخلی و اینترفیس تاچ. تنها مساله ای که وجود داشت این بود که ابزاری با این مشخصات توانایی اجرای ویندوز اکس پی به شکل تمام عیارش را نداشت.

وب تی وی

تاریخ معرفی: ۱۸ سپتامبر 1996

ایرادات بنیادی: تجربه نامطلوب مرور وب

به جرات قادریم بگوییم که WebTV جلوتر از دوران خود بود. این خدمات زمانی اجرا شد که اغلب مردم نمی دانستند چگونه از شبکه جهانی وب بهره ببرند یا اینکه چه استفاده هایی از آن داشته باشند. در حقیقت وب تی وی معرفی شد تا با ممکن نمودن امکان وبگردی برای مصرف کنندگان آن هم از روش ابزاری که بیشترین استفاده را از آن داشتند (نمایشگرها) این اختلاف و فاصله را از میان بردارد.

با این وجود در ابتدای امر اهداف ابتدایی وب تی وی رنگ حقیقت به خود دریافت کردند. کمپانی هایی مانند سونی، فیلیپس و سامسونگ با گرفتن آبونمان های پایین ستاپ باکس هایی را در دست مصرف کنندگان خود قرار دادند. عملکرد وب تی وی آنقدر خوب بود که مایکروسافت کمپانی معرفی دهنده اش را تهیه کرد و بالاخره اسم MSN TV را بر آن نهاد. تنها مساله ای که باعث مرگ وب تی وی شد ممکن است لحظه بود. هرچه مردم با وب آشناتر می شدند و کامپیوترها ساده تر و در معرض تر می گردیدند، فرضیه پرداخت آبونمان برای بهره برداری از یک خدمات اینترنتی که تنها روی تلویزیون قابل استفاده بود نیز احمقانه تر به نظر می رسید.

نکته جالب: بعد از آنکه مایکروسافت وب تی وی را تهیه کرد این تولیدکننده با سگا وارد هم کاری شد تا خدمات ذکر شده را از روش کنسول Dreamcast سگا معرفی نماید. Dreamcast که روی سیستم عامل Windows CE اجرا می شد اولین کنسولی بود که رابطه اینترنتی و مرورگر داشت و بالاخره مسیر را برای پیشرفت خدمات اکس باکس لایو مایکروسافت هموار کرد.

ادامه دارد…

امیدواریم این نوشته پیرامون تکنولوژی مورد استقبال شما قرار گرفته است.

منبع