دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

مروری بر تاریخی ترین شکست های دنیای فناوری [قسمت دوم]

مروری بر تاریخی ترین شکست های جهان تکنولوژی [قسمت دوم]

از اخبار تکنولوژی خبرگزاری ها گفته اند که:

تکنولوژی از آن دست عرصه هایی است که پیوسته با خلاقیت همراه بوده با اینحال ابداعاتی که در این عرصه صورت می گیرند پیوسته هم نتایج خوبی را به بار نمی آورند و بعضا حتی بیننده شکست کمپانی هایی هستیم که قصد اجرا و پیاده سازی فرضیه ای نو را در سر داشته اند.

روز قبلی قسمت اول از نوشته ای که پیرامون بزرگترین شکست های جهان تکنولوژی تهیه شده در دیجیاتو پخش کردیم و امروز در نظر داریم قسمت دوم آن را همراه با یکدیگر از لحاظ بگذرانیم.

Samsung Q1

تاریخ معرفی: ۲۰۰۶

ایرادات بنیادی: هزینه بالا، عمر اندک باتری، نبود کیبورد

درست مانند OQO Model 1 که در قسمت اول این نوشته به آن اشاره کردیم باید بگوییم که Samsung Q1 نیز اندکی قبل از رواج یافتن تبلت ها وارد مارکت شد. این ابزار به یک صفحه نمایش تاچ و هارد درایو با ظرفیت بالا تجهیز و قابلیت ها قابل قبولی برایش مقرر کرده شده بود با اینحال ایراد اصلی وارده به آن عمر باتری اندکش بود که بالاخره دلیل حذف آن شد.

Apple Pippin

تاریخ معرفی: یکم سپتامبر ۱۹۹۶

ایرادات بنیادی: نبود بازی های تصویری ویژه، هزینه بالا

ممکن است برای شما علاقه مندان باورنکردنی باشد با اینحال سال ها قبل اپل یک کنسول بازی را هم به اشتراک تولیدات خود داشته. این گجت که Pippin اسم داشت در سال ۹۶ میلادی و تحت عنوان یک کنسول بازی و رایانه گیمینگ معرفی شد با اینحال نتوانست به هیچکدام از این اهداف دست بیابد. در حقیقت در آن وقت مارکت شدیدا تحت سلطه سگا و نینتندو بود و اپل نمی موفق شد بدون تولید بازی های قوی با هزینه های نبردی وارد این مارکت شود.

گفته می شود از کل یکصدهزار ابزار ساخته شده در ابتدای امر تنها ۴۲ هزار ابزار به فروش رفتند و اینگونه شد که اپل شکست خود را پذیرفت.

Comet Systems Comet Cursor

تاریخ معرفی: ۱۹۹۷

ایرادات بنیادی: اخطار نقض حریم خصوصی

سال ها پیش کمپانی به اسم Comet Systems با عده ای از بزرگترین وبسایت های آن وقت مانند وارنر برادرز، AT&T و انرجایزر وارد هم کاری شد تا نشانگرهای سفارشی سازی شده ای را دیزاین نمایند که وقتی مصرف کنندگان از وبسایت هایشان دیدن می کردند اکتیو شوند.

این مساله غیر از مزاحمت هایی که برای مصرف کنندگان ایجاد می کرد توان پردازشی سیستم ها را نیز شدیدا مصرف می نمود با اینحال مسئله به این نقطه ختم نمی شود. پیشتر استفاده کنندگان این خدمات متوجه شده اند که نرم افزار به هر استفاده کننده یک شماره شناسایی را اختصاص می دهد و معلومات شان را برای سایت هایی که از آن دیدن می کنند ارسال می نماید. قابل توجه این است که معلومات مرتبط به دیگر نرم افزارهایی که مصرف کنندگان روی سیستم های خود نصب کرده بودند هم برای سرورهای این تولیدکننده ارسال می شدند. بعد از انجام بررسی های دقیق تر معلوم شد Comet Cursor که به خاطر ضعف های موجود در شبکه جهانی وب اکسپلورر بالغ بر ۲۰۰ میلیون بار دانلود شده بود یک نرم افزار جاسوسی بیش نبوده.

IBM PCjr

تاریخ معرفی: مارس ۱۹۸۴

ایرادات بنیادی: هزینه بالا، سازگاری اندک با دیگر پی سی های تولیدی IBM و کیبورد نه چندان مطلوب

کمپانی IBM دو سال بعد از حضورش در مارکت رایانه های شخصی موفق شد ۲۶ درصد از این مارکت را به مالکیت خود درآورد. مدیران آن در منظر خود صنعتی مانا را می دیدند که می موفق شد تا ابد برایشان درآمدزا باشد. وقتی IBM پول هایی که با این وجود فروش رایانه های ارزان قیمتش به مدارس و دیگران خریداران عایدش شده بود را دید تصمیم گرفت صرفا در همین مارکت فعالیت نماید. از اینرو بعد از حدود یک سال پیشرفت و صرف بودجه ۴۰ میلیون دلاری برای کمپین تبلیغاتی، PCjr را روانه مارکت کرد.

PCjr تحت عنوان رایانه ای به مصرف کنندگان معرفی شد که سازگاری خوبی با تولیدات سازمانی کمپانی تولید کننده دارد منتها با این اختلاف که با هزینه اقتصادی تری قابل تهیه است با اینحال پیشتر معلوم شد که هیچکدام از این وعده ها صحت ندارند. هزینه این کالا گران تر از تمامی رقبایش بود. از طرف دیگر ابزار توانایی اجرای بسیاری نرم افزارها را هم نداشت. در آن وقت مکینتاش های اپل تازه وارد مارکت شده بودند و با استقبال خوبی هم از جانب مصرف کنندگان روبرو گردیدند. مجله تایم در نوشته ای که در باب PCjr نوشت آن را یکی از بزرگترین شکست ها در تاریخ رایانش تشبیه کرد.

Kodak Disc 4000

تاریخ معرفی: ۱۹۸۲

ایرادات بنیادی: کیفیت تصویر بسیار پایین

disc film در اصل به وسیله کمپانی کداک دیزاین و ساخته شد تا یک فیلم مصرفی با کارکرد ساده باشد و به همین خاطر کالایی شدیدا نویدبخش به نظر می رسید با اینحال شرایط زمانی بغرنج شد که مصرف کنندگان با نمونه تصویر های گرفته شده با آن روبرو شدند.

آن تصویر ها فاقد جزئیات و دانه دانه بودند و نکته باورنکردنی مسئله این بود که کداک برای مدت حدودا ده سال هیچ دوربینی تولید نکرد با اینحال تا سال ۱۹۹۹ میلادی روش تولید این فیلم ها را متوقف نکرد.

Neo 1973

تاریخ معرفی: ۹ جولای ۲۰۰۷

ایرادات بنیادی: مسائل مرتبط به تولید، کمبود موجودی کمپانی تولید کننده و عدم خدمات رسانی

Neo 1973 در سال ۲۰۰۷ میلادی معرفی شد و عدد ۱۹۷۳ که در اسم آن آمده به سالی اشاره دارد که اولین موبایل به روش تجاری در دست استفاده کنندگان قرار گرفت. این کالا با بهره برداری از سخت افزار و نرم افزار اوپن سورس ساخته شد با این همه، مشکلاتی که در روش تولید آن بوجود آمد و با این وجود کمبود موجودی ابزار در انبارهای تولیدی کمپانی دلیل شد که مصرف کنندگان برای تهیه آن با سخت روبرو شوند.

Olympus Eye-Trek FMD-700

تاریخ معرفی: ۲۰۰۱

ایرادات بنیادی: هزینه گران، وزن زیاد، ایجاد مشکلات برای چشم از نمونه خستگی

به لحاظ نظری Olympus Eye-Trek FMD-700 فرضیه ای محشر به نظر می رسد. کافی بود عینکی را روی چشم خود قرار دهید تا تجربه تماشای یک تلویزیون ۵۲ اینچی را پشت سر بگذارید. در حقیقت با اینحال بهره برداری از آن عینک ها تمرینی برای صبوری بود. مصرف کنندگان گزارش دادند که ۳۰ دقیقه بعد از بهره برداری از ابزار، دچار سخت خشکی و خستگی چشم می شدند و با این وجود برای آنکه چشمانشان به حالت عادی باز گردد و رفع خستگی نمایند عینک را کنار می گذاشتند. غیر از این، مصرف کنندگان باید در فاصله کمی از ابزار می نشستند و تمامی این موارد دلیل شد که المپوس قبل از ورود به مارکت بازنشسته شود.

Philips CD-i

تاریخ معرفی: سوم دسامبر ۱۹۹۱

ایرادات بنیادی: هزینه بالا، نبود تنوع در بازی های ساخته شده برای آن

Philips CD-i نمونه دیگری از تولیداتی است که برای رقابت با کنسول های بازی دوران خود وارد مارکت شد. در دهه ۹۰ میلادی فیلیپس با همراهی سونی استانداردی به اسم Compact Disc Interactive را دیزاین کرد که به باعث آن ابزار های پشتیبان می توانستند بازی و دیگر نرم افزار تعاملی مانند ابزارهای آموزشی را اجرا نمایند. خودتان قادر اید حدس بزنید که با این گجت چه کارهایی را می شد انجام داد. بعد از معرفی ابزار سونی و فیلیپس تلاش های گسترده ای را برای ورود به مارکت بازی های تصویری انجام دادند با اینحال هیچ موفقیتی برایشان حاصل نشد. بازی های ضعیف و با این وجود هزینه ۷۰۰ دلاری تعیین شده برای آن بسیاری از مصرف کنندگان را از خریدش منصرف نمود. بعد از معرفی چهار نمونه مختلف از این کالا که با این وجود یکی از آنها نیز برای پیشرفت نرم افزار دیزاین شده بود و از فلاپی دیسک نیز خدمات رسانی می کرد، فیلیپس تولید ابزار را متوقف نمود.

Everett CloudBook

تاریخ معرفی: ۲۵ ژانویه ۲۰۰۸

ایرادات بنیادی: دیزاین باورنکردنی

سیستم عامل کلاودبوک با استناد به لینوکس دیزاین شده بود و به همین خاطر دست کم نرم افزار آن علاقه مندان فراوانی داشت. با اینحال با شرایطی که در عکس می بینید ظاهر و شکل و شمایل کلی ابزار تا حدود فراوانی بچه گانه به نظر می رسید و به باور خیلی ها شبیه به به اسباب بازی بود.

ترکپد این لپ تپ در باورنکردنی ترین بخش ممکن جای داده شده بود (در سمت راست صفحه نمایش). همانطور هم که اشاره کردیم کلاود بوک در گروه نت بوک ها قرار داشت با اینحال به خاطر وزن و شکل ظاهری اش به سختی می شد آن را در سفرها با خود همراه برد.

Eyetop Wearable DVD Player

دی وی دی پلیر پوشیدنی آی تاپ

تاریخ معرفی: مارس ۲۰۰۴

ایرادات بنیادی: همه چیز

در اینجا با نمونه دیگری از عینک هایی روبرو هستیم که به کاربرانش وعده می داد تجربه تماشای نمایشگرهای بزرگ را برای آنها به ارمغان خواهد آورد. فرق این کالا با رقیبان دیگرش این بود که دست کم به یک دی وی دی پلیر تجهیز بود.

Macintosh Portable

تاریخ معرفی: ۲۰ سپتامبر ۱۹۸۹

ایرادات بنیادی: وزن زیاد، هزینه بالا و عمر باتری اندک

اپل در اولین  تلاش خود برای تولید رایانه های قابل حمل اقدام به اعمال اصلاحات اندک روی مکینتاش SE و بعد تجهیز نمودن آن به گران ترین و پیشرفته ترین تکنولوژی های روز دنیا کرد تا عمر باتری اش را به بالاترین حد ممکن برساند. ابزار روی کاغذ محشر به نظر می رسید.

یک صفحه نمایش LCD سیاه و سفید و درایو فلاپی دیسک برای آن مقرر کرده شده بود و از مد SCSI Disk نیز خدمات رسانی می کرد، با اینحال در حقیقت کاربردی نداشت. وزن آن به حدود ۷ کیلوگرم می رسید و تایپ کردن با آن در مدت های طولانی خسته کننده می شد. عمر باتری این کالا هم با شرایطی که پیش از هرچیز اشاره گردید تعریف چندانی نداشت که بالاخره همه این موارد دلیل بدتر شدن شرایط شد.

ادامه دارد…

امیدواریم این مقاله پیرامون تکنولوژی مورد استقبال شما قرار گرفته است.

منبع