دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

هواوی می‌خواهد هوش مصنوعی ابتدا به شما کمک کند و سپس جایتان را بگیرد

هواوی می‌خواهد هوش مصنوعی ابتدا به شما کمک کند و سپس جایتان را بگیرد

خبری پیرامون موبایل برای علاقه مندان به این ابزار هوشمند:

هواوی می‌خواهد هوش مصنوعی این تولیدکننده ابتدا در نقش کمک کننده ظاهر شود و سپس به جای استفاده کننده بسیاری از وظایف را اجرا کند.

هواوی به آتی‌ی هوش مصنوعی بسیار خوش‌بین است. در کنفرانس CES 2017 آسیا، وان بیاو، مدیر دفتر عملیاتی هواوی، در گفتگو با دیجیتال ترندز در باب افزایش تکنولوژی هوش مصنوعی و سه مرحله‌ی بنیادی سیر تکاملی این تکنولوژی توضیحاتی داده است: «مرا اکتیو کن، مرا بشناس، من باش.» بیاو پیشتر گفته چنین گفته است:

ما هم اینک در مرحله‌ی مرا بشناس هستیم و در آتی به مرحله‌ی من باش خواهیم رسید، با اینحال برخلاف ظرفیت‌هایی که هوش مصنوعی دارد، ممکن است این تکنولوژی چیز خوبی باشد.

به باور بیاو، ماشین‌ها از مدتی قبل هوش انسان‌ها را پشت سر قرار داده‌اند و حتی جهان هم‌اکنون به فاصله‌های یک جامعه‌‌ی هوشمند نزدیک‌تر شده است؛ جامعه‌ای که مردم و ماشین‌ها در آن یکی شده‌اند. این مسئله و موضوعی که در پاراگراف بالا به آن اشاره شد، به وسیله هواوی مطرح شده‌اند. یکپارچه شدن یادگیری ماشینی با تلفن های همراه هوشمند دلیل می‌شود تا بتوانیم یک نگاه اجمالی به آينده‌ی پر زرق و برق هوشمند شدن جامعه داشته باشیم.

مرا اکتیو کن، مرا بشناس، من باش

بیاو در بخشی از گفتگوی خود با دیجیتال ترندز بیان می کند:

مرا اکتیو کن اساسا یعنی کنترل سیستم و صدای ما به منظور افزایش تست کاربری. هوش مصنوعی در مرحله‌ی «مرا بشناس» وارد این معادله خواهد شد تا به‌صورت فعالانه از نیازهای مصرف کنندگان آگاه شود.

با اسم مثال وقتی که یکی از دوستان شما برای‌تان پیغام دعوتی را به صرف شام می فرستد، هوش مصنوعی یقینا آدرس و موقعیت مکانی محل مورد نظر دوست شما برای صرف شام را به شما اعلام خواهد نمود. در مرحله‌ی «مرا بشناس» این معلومات روی اپ نقشه به نمایش در خواهند آمد. هوش مصنوعی بعد از مدتی عادات و فعالیت‌های هر روزه‌ی شما را یاد می‌گیرد و کم کم از نوع شخصیت شما آگاه می‌شود.

هوش مصنوعی

بر با استناد به اعلام مدیرعامل بخش مهندسی نرم‌افزار کمپانی هواوی، ورژن ۵.۰ و ۵.۱ رابط کاربری انحصاری این تولیدکننده روی سیستم‌عامل اندروید موسوم به EMUI از تکنیک‌های یادگیری ماشینی سود می‌برد تا منابع گوشی را به طرز مستقیم به اپ‌ها‌یی اختصاص دهد که استفاده کننده بیشتر از آن‌ها سود میبرد. با بهره برداری از شیوه هواوی، اپ‌هایی که دیر به دیر از آن‌ها استفاده می‌کنید از منابع سخت‌افزاری سیستم استفاده نمی‌کنند و بدین ترتیب در لحظه کار با دیگر اپلیکیش‌ها، منابع بیشتری در معرض سیستم‌عامل اندروید قرار می‌گیرد و با این وجود استفاده کننده در این شرایط کم‌تر با سخت لگ و کندی سرعت مواجه خواهد شد.

توانایی ذکر شده به‌طور محلی و در پس‌عرصه‌ی ابزار فعالیت می‌کند و از الگوریتم‌های هوشمند اختصاص منابع سود می‌برد. این الگوریتم‌ها منابع پردازشی، حافظه‌ی رم و منابع پردازش گرافیکی گوشی‌هوشمند را به‌طور دائم جابه‌جا می‌کنند. نمونه دیگری از مزایای خصوصیت مطرح شده این است که سرعت روشن شدن گوشی را تا ۴۰ درصد گسترش می‌دهد. با اینحال سیستم یادگیری ماشینی هواوی تا چه اندازه می‌تواند عادات شما را به طرز صحیح پیش‌بینی کند؟ در EMUI 5.0 که در یک لحظه با معرفی دو گوشی‌هوشمند هواوی پی ۹ و میت ۹ معرفی شد، دقت تشخیص عادات استفاده کننده به وسیله سیستم یادگیری ماشینی این تولیدکننده ۸۵ درصد اندازه گیری شده و بر با استناد به اعلام هواوی دقت EMUI 5.1 در این عرصه بیش از ۹۰ درصد است.

نمونه‌ی این تکنولوژی در اندروید نیست و نمی‌توان از آن در تلفن های همراه هوشمند و تبلت‌های اندرویدی تجهیز به پردازشگر‌های کوالکام استفاده کرد

بهتر از همه اینکه تکنولوژی ذکر شده در دست کمپانی هواوی است و توزیع این توانایی به خاطر پردازشگر کرین ۹۶۰ ممکن شده است. یکی از هسته‌های این پردازشگر برای نگه‌داری و مدیریت اپ‌ها مورد بهره برداری قرار می‌گیرد و بدین ترتیب از بسته شدن مداوم اپ‌ها جلوگیری می‌کند. نمونه‌ی تکنولوژی مطرح شده در پلتفرم اندروید نیست و نمی‌توان از این تکنولوژی در تلفن های همراه هوشمند و تبلت‌های اندرویدی تجهیز به پردازشگر‌های کوالکام استفاده کرد. علاوه‌بر این، ویژه‌بودن سیستم یادگیری ماشینی هواوی بدان معنا است که کمپانی‌های دیگر باید با تکنولوژی‌های ویژه خود در این عرصه وارد میدان شوند.

بیاو بیان می کند:

کرین آينده‌ی تلفن های همراه هوشمند ما است. هواوی تصمیم گرفته است تا بازهم روی چیپ‌ست ویژه‌ خود سرمایه‌ گذاری کند. ابزار‌های هوشمندی که در آتی از این پردازشگر بهره ببرند، تمام توانایی‌های اشاره شده را معرفی خواهند داد.

با این وجود این نوع هوشمندسازی و نیز خدمات‌های دیگری چون چت‌بات‌ها در اپ‌های پیغام‌رسان از نمونه فیس بوک مسنجر، از قبل در تلفن های همراه هوشمند دیگری مانند اچ‌تی‌سی یو ۱۱ معرفی شده است.

به منظور تفکر پیشگیرانه، انسان و ماشین با هم یکپارچه خواهند شد

تمام توانایی‌هایی که تا اینجا به آن‌ها اشاره کردیم مفید و کاربردی‌ هستند؛ با اینحال مرحله‌ی من باش چه خصوصیت‌هایی دارد؟ این قسمت کار در حقیقت بسیار دلنشین است. آیا می‌خواهید نرم‌افزار و ماشین‌ها به ما مبدل شوند؟ بیاو برای نشان دادن نمایی از آتی‌ی این تکنولوژی به فیلم Terminator esque اشاره کرده است. بیاو بیان می کند: «به منظور تفکر پیشگیرانه، انسان و ماشین با هم یکپاچه خواهند شد. مغز از سلول‌های طبیعی ساخته شده و توانایی دارد تا از تمامی معلومات ذخیره شده به روش تمام و کمال بهره ببرد؛ درست مانند یک ابر رایانه. در آتی ماشین‌ها نیز معلومات را از جهان خارج دریافت و نگه‌داری می‌کنند. پردازش شبیه به‌سازی در این شرایط بسیار قوی‌تر از قدرت مغز انسان خواهد بود.»

بیاو به پیشرفت‌هایی که به وسیله آلفا‌گو به‌دست آمده اشاره کرده است. آلفاگو برنامه‌ی رایانه‌ی هوش مصنوعی منحل شده‌ی گوگل است که هدف آن حرفه‌‌ای‌شدن برای شکست دادن بازیکنان برتر Go بود.

هوش مصنوعی

بیاو بیان می کند:

در دهه‌ی ۹۰ میلادی برنامه‌ی رایانه‌ای Deep Blue یک قهرمان شطرنج را شکست داد؛ درست مثل کاری که Go اکنون انجام داده است. قدرت رایانه‌ها از مدتی قبل از انسان‌ها بیشتر شده است. آی‌کیوی دانشمند مشهور آلبرت انیشتین برابر با ۱۶۰ بوده و در عده ای از موارد آی‌کیوی آلفاگو به ۱۰٬۰۰۰ رسیده است. من باور دارم که هوش مصنوعی و پردازش اطلاعات در آتی با فاصله‌ای زیاد قوی‌تر از فکر انسان‌ها خواهد بود و جهان به یک جامعه‌ی هوشمند مبدل خواهد شد.

برنامه مفهومی از یک جامعه‌ی هوشمند و یکی‌شدن انسان و ماشین یقینا برای مردم زیادی جهان ترسناک است؛ با اینحال بیاو به این مسئله خوش‌بین است که انسان‌ها حتی در جامعه‌ی هوشمند بر موج ماشین‌های ابر هوشمند، کنترل کاملی خواهند داشت. از لحاظ وی ماشین‌ها در آينده بازهم به وسیله انسان‌ها کنترل خواهند شد. بیاو اعتقاد دارد قدرت ماشین‌ها از انرژی تامین می‌شود و اگر منبع انرژی قطع شود، فعالیت ماشین‌ها متوقف خواهد شد. بیایید امیدوار باشیم که ماشین‌ها منبع انرژی را به کنترل خود در نیاورند.

قدرت عقل جمعی

این اولین‌باری است که کمپانی هواوی یک نگاه خوش‌بینانه از آتی‌ی هوش مصنوعی معرفی داده و پیش‌بینی‌های خود را نیز در این عرصه مطرح کرده است. ریچارد یو، مدیرکل کمپانی هواوی نیز در جریان اجرا کنفرانس CES 2017 در نطق اصلی خود در باب تاثیرات هوش مصنوعی صحبت کرد. وی گفت که طی پنج تا ده سال آتی با «انقلاب هوش مصنوعی» مواجه خواهیم بود. در آن وقت همه چیز به هم وصل می‌شوند و ابزار‌های هوشمند قادر اند محیط اطراف خود را حس کنند. ایشان پیشتر‌ی مطالب مطرح شده خود اطلاع داد که گوشی‌ها به ربات‌ها شبیه به‌تر خواهند شد و از مرحله‌ی «تنها گوشی‌هوشمند بودن» گذر می‌کنند تا به گوشی‌های باهوش مبدل شوند. پردازشگر کرین نیز بازهم نقشی تولید کننده خواهد داشت و عرصه‌های ضروری برای اجرای توانایی‌های تکنولوژی هوش مصنوعی را معرفی خواهد داد. در نمونه‌های بعدی این پردازشگر، چند هسته‌ی ویژه برای هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی مقرر کرده خواهد شد.

عقل جمعی

مشخصا کمپانی هواوی متقاعد شده است که هوش مصنوعی در طول سال‌های آتی نقش بسیار مهمی را در ابزار‌های هوشمند ما ایفا خواهد نمود و این تولیدکننده می‌خواهد اطمینان حاصل کند که در آن وقت جز اولین کمپانی‌هایی است که در این عرصه یک راه حل توانمند معرفی می‌دهد. هواوی ۱۰ درصد از سود سالانه‌ی خود را در قسمت تحقیق و پیشرفت سرمایه‌گذاری می‌کند. این رقم با میزان سرمایه‌گذاری گوگل در قسمت تحقیق و پیشرفت برابری می‌کند. ضروری است در اینجا یادآوری کنیم که ۷۹ هزار نفر از کل ۱۸۰ هزار نیروی کار اصلی هواوی در قسمت تحقیق و پیشرفت کار می‌کنند؛ از اینرو هیچ شکی نیست که برنامه‌های این تولیدکننده در عرصه‌ی هوش مصنوعی بسیار جدی است.

با اینحال دیگر کمپانی‌ها نیز بیکار ننشته‌اند؛ سامسونگ علاقه‌ی فراوانی به هوش مصنوعی دارد؛ با اینحال دستیار هوشمند بیکسبی این تولیدکننده شروع چندان خوبی شمرده نمی‌شود. در چنین شرایطی ست که که سامسونگ مدتی قبل یکی از کمپانی‌های کارشناس عرصه‌ی هوش مصنوعی به اسم Viv Labs را هم تهیه کرده است. اپل نیز در نطق اصلی کنفرانس WWDC 2017 جزئیاتی را در باب بهبودهای اجرا شده در دستیار صوتی سیری و ابزارهای گسترده‌ی یادگیری ماشینی در آی‌اواس ۱۱ گفت. این تولیدکننده احتمالا بسیاری از توانایی‌های تازه دستیار هوشمند سیری را در هوم‌پاد تازه خود معرفی خواهد داد. هوم‌پاد به نحوی اسپیکر هوشمند اپل است که از انتهای سال جاری به مارکت توزیع خواهد شد.

هواوی هم اینک بعد از اپل و سامسونگ، سومین تولیدکننده‌ی بزرگ تلفن های همراه هوشمند جهان است. هدف این تولیدکننده بدل‌شدن به بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی تلفن های همراه هوشمند جهان است. 

نظر شما در باب آتی‌ی هوش مصنوعی چیست و آیا برنامه‌های هواوی در این عرصه به ثمر خواهد نشست؟

امیدواریم این نوشته پیرامون موبایل برای شما جالب بوده باشد.

منبع خبر