دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

پیش‌بینی‌های هیجان‌انگیز ری کرزویل برای آینده انسان

پیش‌بینی‌های مهیج کننده ری کرزویل برای آتی انسان

خبری پیرامون موبایل برای علاقه مندان به این ابزار هوشمند:

ری کرزویل، تکنولوژیست و آتی‌نگری است که به ذهن خطور میکند می‌تواند آتی‌ی ما را پیش‌بینی کند. ایشان در خلال چند دهه‌ی قبلی، ۱۴۷ پیش‌بینی کرده است که ۸۶ درصد از این پیش‌بینی‌ها تابه‌حال دقیق بوده‌اند.

ری کرزویل نویسنده، مخترع، دانشمند علوم رایانه ای، آتی‌نگر و مدیر مهندسی غول تکنولوژی گوگل تا اینجای کار پیش‌بینی‌های فراوانی کرده است که عده ای از آن‌ها به حقیقت بدل شده‌اند؛ از نمونه فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، افزایش شبکه جهانی وب و پیروزی رایانه بر انسان در بازی شطرنج.

ری کرزویل در تازه‌ترین اظهار نظرش گفته است که تکینگی تا سال ۲۰۴۵ اتفاق می‌افتد. تکینگی تکنولوژی، عصری است که در آن با استناد به پیشرفت هوش مصنوعی، ماشین‌ها از انسان‌ها پیشی می‌گیرند. ایشان گفته است که ۱۶ سال قبل از این تاریخ، هوش مصنوعی به هوشمندی انسان‌ها خواهد رسید. ری کرزویل بیان می کند:

سال ۲۰۲۹، تاریخ دقیقی است که هوش مصنوعی تست تورینگ را پشت سر می‌گذارد و از اینرو به سطح هوش انسان دست می یابد.

 تست تورینگ در سال ۱۹۵۰ به وسیله آلن تورینگ دیزاین شده است. به باور تورینگ، اگر انسانی قادر به تشخیص اختلاف بین انسان حقیقی و هوش مصنوعی نباشد، هوش مصنوعی با موفقیت تست تورینگ را پشت سر قرار داده است. نظرها کرزویل تنها به تکینگی محدود نمی‌شود. ایشان به علاوه از طرف دیگر پیش‌بینی کرده است که نانو ربات‌ها و رابطه‌ای بین مغز انسان و رایانه (از قبیل برنامه نورولینک ایلان ماسک و کمپانی کرنل با سرمایه‌گذاری برایان جانسون) روی زندگی ما تأثیر می‌گذارند و آتی‌ای بطور کلی تازه برای ما رقم خواهند زد.

این روند با جهش‌های خیره‌کننده‌ای در تکنولوژی حقیقت مجازی شروع می‌شود. ایشان پیش‌بینی می‌کند که حقیقت مجازی به‌قدری پیشرفت می‌کند که محل کار فیزیکی دیگر مبدل به واقعیتی مرتبط به قبلی می‌شود. در طول چند دهه آتی، رفت‌وآمدهای ما تنها می‌تواند با یک هدست انجام بگیرد.

این روند می‌تواند پیامدهای جالب‌ توجهی داشته باشد. انسان‌های آتی با عدم نیاز به زندگی در نزدیکی محل کار، سطح بی‌سابقه‌ای از زندگی شهری را تجربه خواهند کرد. به علاوه از طرف دیگر دیگر نیازی نیست برای کار در شهرهای بزرگ و فضاهای مخصوصی زندگی کنند. این تمرکززدایی می‌تواند شانس حملات تروریستی را هم کاهش دهد. تکنولوژی بلاکچین هم به تمرکززدایی ادامه می‌دهد.

به گفته کرزویل، تکنولوژی نه‌تنها باعث بازنگری ما در باب محل کار مدرن می‌شود، حتی به ما امکان جایگزینی ساختار زیستی خود با سخت‌افزارهای پیشرفته می‌دهد. ایشان پیش‌بینی کرده است که در ابتدا دهه ۲۰۳۰، ما قادر به کپی کردن ذهن انسان روی یک ابزار الکترونیکی خواهیم بود. این حاوی چنین مفهومی است که معنی انسان هم به‌کلی دگرگون می‌شود و ما تنها محدود به بدن خود نخواهیم بود. حتی انسانهای آتی ممکن است تنها پردازشگر‌هایی باشند که مغزشان روی آن اسکن شده است.

این پیشرفت‌ها پیامدهای بیشتری هم خواهند داشت، انسان‌ها دیگر نخواهند مُرد. از آنجایی که بدن ما دیگر به یک ساختار زیست‌شناسی صدمه پذیر متکی نخواهد بود، انسان در آتی توانایی زندگی ابدی خواهد داشت. با این وجود همه‌ی پیش‌بینی‌های کرزویل این‌چنین آتی‌نگرانه و دیوانه‌وار نیستند؛ حتی عده ای از این پیش‌بینی‌ها احتمالا همین اکنون هم به حقیقت نزدیک هستند.

به نوعی مثال پیش‌بینی ایشان در باب حضور وای‌فای در هر مکان، حدودا دارد به حقیقت بدل می‌شود. به‌خصوص با برنامه ایلان ماسک که می‌خواهد از فضا، شبکه جهانی وب را در همه جای جهان گسترش دهد. کرزویل امیدوار است که خیلی از بیماری‌هایی که هم‌اکنون انسان‌ها را از پای درمی‌آورند، تا دهه ۲۰۲۰ ریشه‌کن شوند و بیننده دستاوردهای پزشکی بیشتری باشیم.

آتی‌ای که کرزویل پیش‌بینی کرده، در یک لحظه مهیج کننده و دلهره‌آور است. باید منتظر بمانیم و ببینیم آیا چنین آتی‌ای برای انسان‌ها رقم می‌خورد یا نه؟

نظر شما چیست؟ آیا هوش مصنوعی توانایی شکست ما انسان‌ها را خواهد داشت؟ آیا تکینگی فرصتی برای ارتقاء ما انسان‌ها است یا باید بیننده ظهور شیاطین هوش مصنوعی (به تعبیر ایلان ماسک) باشیم؟ و بالاخره آیا تکنولوژی آتی به‌گونه‌ای ما را تغییر خواهد داد که به‌کلی در معنی انسان بازنگری کنیم؟

امیدواریم این مقاله پیرامون موبایل برای شما جالب بوده باشد.

منبع خبر