دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

چرا مرگ ویندوز 10 موبایل می‌تواند اتفاق خوبی باشد

چرا مرگ ویندوز 10 موبایل می‌تواند اتفاق خوبی باشد

خبری پیرامون موبایل برای علاقه مندان به این ابزار هوشمند:

با استناد به گزارش ویندوزسنترال، اکنون می‌دانیم مایکروسافت پیشرفت‌ی ویندوز ۱۰ موبایل را متوقف کرده است. با اینحال چرا می بایست از شنیدن این خبر خوشحال باشیم؟

جیسون ال وارد، یکی از ستون‌نویس‌های توانا و صاحب‌قلم در وب‌سایت ویندوز سنترال شمرده می‌شود که تا اینجای کار مقالات منحصربه‌فردی پیرامون‌ی جهان پیچیده‌ی مایکروسافت به رشته‌ی تحریر درآورده است. بعد از قطعی شدن کنار رفتن ویندوز ۱۰ موبایل و جایگزینی آن با سیستم‌عامل درحال‌پیشرفت‌ی اندرومدا، بسیاری از مصرف کنندگان سرسخت ویندوزفون، از این رفتار مایکروسافت در توقف تکراری‌ی پیشرفت‌ی پلتفرم‌های موبایلش برآشفته شدند. با اینحال ال وارد اعتقاد دارد که این رفتار از جنبه‌های گوناگون می‌تواند یک اتفاق خوب به شمار آید.

تمام چیزهای خوب یک روز به انتهای می‌رسند و ویندوز ۱۰ موبایل نیز از این سنت جدا نیست.

مرگ قریب‌الوقوع ویندوز ۱۰ موبایل برای تحقیق و مطالعه کنندگان و ناظران خوش‌بین و بدبین مایکروسافت، اتفاق غیر منتظره‌ای شمرده نمی‌شود. هر دوی این گروه‌ها در پیش‌بینی‌های خود، مرگ این پلتفرم را حتمی می‌دانستند. بررسی کنندگان بدبین به این نتیجه گیری رسیدند که وزن مخالفت‌های انباشته‌شده علیه مایکروسافت، بالاخره دلیل شد این تولیدکننده، ویندوز ۱۰ موبایل و جاه‌طلبی‌های تلفن هوشمندی‌اش را کنار بگذارد.

در طرف مقابل، بررسی کنندگان خوش‌بین به این نتیجه رسیدند که ویندوز ۱۰ موبایل مثل نسل‌های پیشین خود یعنی پاکت پی‌سی، ویندوز موبایل و ویندوزفون، به وسیله یک جانشین دیگر از رده خارج خواهد شد. با استناد به حدس و گمان‌ها، حدسیات می شود این جانشین تازه، ویندوز کامل روی پردازشگر آرم یا فرم دیگری از ویندوز با بهره برداری از رابط کاربری سی‌شل (CShell) باشد. این مسئله منجر به توزیع قدرت کامل ویندوز روی ابزار‌‌های کوچک موبایل و سازگاری این سیستم‌عامل با تمام فرم فکتورهای موجود خواهد شد. به توجه به اشاراتی به نزدیک بودن معرفی سیستم‌عامل اندرومدا، به ذهن خطور میکند که بررسی گروه دوم همخوانی بیشتری با حقیقت داشته باشد.

ولی باید گفت، مرگ ویندوز ۱۰ موبایل، مثل پیشینیان خود، بدین معنی است که امکان آپدیت برای ابزار‌های حال حاضر ویندوزفون وجود نخواهد داشت. این مسئله بدون تردید علاقه مندان سرسخت این پلتفرم را آزرده کرده و عصبانیت آن‌ها را در پی داشته است. غیر از این، کنار گذاشتن ویندوز ۱۰ موبایل، یک شکست دیگر در پرونده‌ی مایکروسافت در قسمت موبایل به‌حساب می‌آید. با اینحال این مسئله آن‌چنان هم بد نیست و مرگ ویندوز ۱۰ موبایل می‌تواند اتفاق خوبی به حساب بیاید.

قدرت پلتفرم

رؤیای مایکروسافت در قرار دادن ویندوز در تمام فرم فکتورها با هسته‌ی واحد (OneCore) نتیجا محقق شد. با اینحال دشواری کار در این است که در چنین موقعیتی، پیشرفت‌ی ویندوز ۱۰ موبایل، سیستم‌عاملی که ویژه تبلت‌های کوچک و گوشی‌ها دیزاین شده بود، هرگز به تکامل نرسید و همراه‌سازی نامناسب آن با ویندوز ۱۰، شعار «یک ویندوز» را تحقق نبخشید.

غیر از این، به توجه به اینکه این سیستم‌عامل اسم ویندوز را یدک می‌کشد، با اینحال در حقیقت یک ویندوز شمرده نمی‌شود. ویندوز ۱۰ موبایل، از توانایی‌های کامل ویندوز ۱۰ رایانه مانند خدمات رسانی از قلم و دیگر خصوصیت‌های کاربردی سود‌ای نمی‌بردِ از این جهت به توجه به سود‌گیری از هسته‌ی یکسان با ویندوز ۱۰، یک ورژن‌ی محدود و ضعیف به شمار می‌آید.

با اجرای ویندوز کامل روی پردازشگر‌های آرم یا سیستم‌عامل اندرومدا روی ابزار‌های غیر تلفن هوشمندی تازه، یقینا رایانه های فوق همراه (Ultramobile) مایکروسافت، نتیجا قادر اند قدرت کامل ویندوز را در ابزار‌های کوچک قابل حمل در جیب ما معرفی کنند. بخش وسیعی از توانایی‌های رایانه های بزرگ‌تر که از روش کانتینیوم و حالت دستی به فرم فکتور موبایل آورده خواهد شد، با حفظ رابط کاربری موبایل، قابل استفاده خواهند بود.

نتیجا رؤیای «یک ویندوز» محقق خواهد شد

مرگ ویندوز ۱۰ موبایل، مصرف کنندگان پلتفرم ویندوز و پیشرفت‌دهندگان را نیز از آشفتگی و سردرگمی نجات خواهد داد.

Windows Platform

وقتی که مایکروسافت اعلام می‌کن ویندوز ۱۰ موبایل «یک ویندوز» است، مصرف‌کنندگان و عده ای از پیشرفت‌دهندگان، یقینا این‌گونه نتیجه‌گیری می‌کنند که اختلاف بین ویندوز رایانه و ویندوز گوشی، بسیار جزئی و اندک است. درک محدودیت‌های ویندوز ۱۰ موبایل در مقایسه با ویندوز امکان دارد برای عده ای دلسردکننده باشد. به علاوه از طرف دیگر، تشخیص این دو نیز می‌تواند دلیل سردرگمی مصرف‌کنندگان شود.

در طرف مقابل، مصرف کنندگان و پیشرفت‌دهندگان می‌دانند که آی‌اواس و اندروید، سیستم‌عامل‌های ویژه گوشی هستند؛ در شرایطی که مک‌اواس و کروم برای محیط دسکتاپ دیزاین شده‌اند. وقتی که مایکروسافت بیان می کند «ویندوز، ویندوز است؛ با اینحال ویندوز ۱۰ موبایل بطور کلی ویندوز نیست» این تولیدکننده پیغام خودش را مخدوش و گمراه‌کننده می‌کند.

ویندوز کامل روی تمام فرم فکتورهای رایانه شخصی، شامل رایانه های فوق همراه بنا شده بر پردازشگر آرم، این پیغام را روشن می‌کند و نتیجا با کنار رفتن ویندوز ۱۰ موبایل و تلفن های همراه هوشمند، ویندوز به‌تنهایی به ویندوز تمام فرم فکتورها مبدل خواهد شد.

داشتن یک گوشی که در حقیقت گوشی نباشد

حدودا هر گوشی هوشمندی که به وسیله مایکروسافت یا شریک های سخت‌افزاری‌اش معرفی شد، به‌سختی شکست خورد یا به وسیله گروه اندکی از مصرف کنندگان مورد استقبال قرار گرفت.

اگر مایکروسافت اقدام به توزیع گوشی دیگری کند، احتمالا همان سرنوشت پیشین در انتظار آن خواهد بود. باید در اینجا این خبر خوب را به شما بگوییم که سرمایه‌گذاری‌های این تولیدکننده در آرم، امکان پیشرفت‌ی راهبرد رایانه فوق همراه تجهیز به قابلیت ها گوشی موبایل را در عین کنار گذاشتن تلفن های همراه هوشمند و ویندوز ۱۰ موبایل، به‌راحتی ممکن می‌کند.

Surface Phone Patent

این سرمایه‌گذاری‌ها به مایکروسافت امکان می‌دهد تا یک ابزار فوق همراه تجهیز به قابلیت ها گوشی موبایل تولید کند و در عین حال، آن را در رقابت مستقیم با آیفون و گوشی‌های اندروید قرار ندهد. مصرف‌کنندگان نیز برای داشتن چنین وسیله‌ای، نیاز به رها کردن گوشی‌های حال حاضر خود نخواهند داشت. با در پیش گرفتن این راهبرد، مایکروسافت بازهم در عرصه‌ی موبایل باقی خواهد ماند.

یک دسته‌بندی تازه با تمرکز بر آتی‌ی رایانه

کنار گذاشتن ویندوز ۱۰ موبایل، به مایکروسافت امکان می‌دهد تا تمرکز خود را بر رایانه های قدرتمندش قرار دهد. یک دسته‌بندی تازه با کالایی که یک رایانه قابل حمل و تجهیز به قابلیت ها گوشی موبایل بهمراه تمرکز بر کاربردهای قلم است، به‌خوبی در خانواده‌ی تولیدات ردموندی‌ها جای خواهد گرفت. پیشرفت‌ی یک پلتفرم واحد برای تمام فرم فکتورهای رایانه، شامل یک سرفیس فوق همراه، دسته‌ی تازه ای بوجود خواهد آورد که ویندوز ۱۰ موبایل و تلفن های همراه هوشمند قادر به ایجاد آن نخواهند بود.

غیر از این، بدون ویندوز ۱۰ موبایل یا به‌طور کلی یک گوشی، پیغام مایکروسافت برای شریک های سخت‌افزاری روشن و قاطعانه خواهد بود و تلاش‌های مایکروسافت در عرصه‌ی سخت‌افزار بر ایجاد استانداردهای ضروری برای شاخه‌های ویندوز ۱۰ رایانه متمرکز خواهد شد. سرفیس فوق همراه مورد انتظار، در مکان یک الگو و نمونه برای شریک های سخت‌افزاری در ایجاد رایانه های تجهیز به قابلیت ها گوشی موبایل قرار خواهد گرفت. پتنت واپسین مایکروسافت برای یک ابزار تاشو، نشان می‌دهد که این تولیدکننده، برنامه مفهومی سال‌های قبلی‌ی خود را با اسم کوریر (Courier) که شامل ابزاری تجهیز به دو صفحه نمایش هفت اینچی می‌شود، به روش تمام و کمال رها نکرده است.

این دسته‌بندی، امکان دارد در قسمت سازمانی، در عده ای از مشاغل و بین خریداران حرفه‌ای فراگیر شود. با خدمات رسانی و خدمات رسانی تولیدکنندگان، این دسته‌بندی می‌تواند به وسیله مصرف‌کننده‌ی عادی نیز مورد بهره برداری قرار گیرد. به نوعی یک رایانه ممتاز که در لحظه باز شدن صفحه نمایش می‌تواند به تبلت و به وسیله کانتینیوم به یک رایانه دسکتاپ یا لپ‌تاپ مبدل شود؛ عده ای از مصرف کنندگان آیفون و اندروید امکان دارد این ابزار را با ترجیح توانایی‌های رایانه ای به قابلیت ها تلفن هوشمندی آن تهیه کنند.

اگر رایانه های فوق همراه به نوعی رایانه های شخصی دسته‌بندی شوند، این دستاورد مایکروسافت می‌تواند راهبرد اسب تروای این تولیدکننده به حساب بیاید. مشتریانی که این رایانه های شخصی را تهیه می‌کنند، صاحب یک گوشی موبایل نیز می‌شوند.

بازتعریف پردازش شخصی

تلفن های همراه هوشمند حال حاضر بیش از آنکه یک گوشی تلفن باشند، به یک رایانه در بیشتر مواقع همراه شبیه به هستند و رابطه‌های تلفنی، تنها به یکی از کاربردهای این رایانه مبدل شده است.

Windows

اسکایپ، یک مثال از آتی‌ی ممکن رابطه‌های بنا شده بر شبکه جهانی وب و به وسیله یک اپ است. برنامه‌ی Fi گوگل نیز تلاش می‌کند با دور زدن اپراتورها، چنین آتی‌ای را رقم بزند.

کمپانی‌های تکنولوژی دریافته‌اند که شبکه جهانی وب، پردازش ابری هوشمند و هوش مصنوعی، هسته‌ی تست کاربری تلفن های همراه هوشمند شمرده می‌شوند و ارتباطات تلفنی تنها یکی از کاربردهایی است که به وسیله آن‌ها خدمات رسانی می‌شود و مصرف کنندگان آن را به نوعی یک ضرورت می‌بینند. در چنین موقعیتی رقبا، قدرت کامل کامپیوترها را مثل مایکروسافت در محیط موبایل معرفی نمی‌دهند؛ با اینحال آن‌ها در حال نزدیک کردن بیش از قبل پردازش موبایل و دسکتاپ به یکدیگر هستند.

راهبرد «یک ویندوز» مایکروسافت در پی تلاش‌های شکست‌خورده‌ی این تولیدکننده در عرصه‌ی تلفن های همراه هوشمند، در حال شکل‌گیری است. این راهبرد ردموندی‌ها در ادغام پردازش موبایل و دسکتاپ، مسیری است که دیگر کمپانی‌های تکنولوژی نیز با درجات مختلف در حال حرکت در آن هستند.

مرگ ویندوز ۱۰ موبایل، برای پیشرفت و پیشرفت‌ی راهبرد یک ویندوز مایکروسافت ضروری به نظر می‌آید و این مسئله از هر جنبه‌ای یک اتفاق خوب قلمداد می‌شود.

امیدواریم این نوشته پیرامون موبایل برای شما جالب بوده باشد.

منبع خبر