دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

آیا شبکه تأمین برق به رهبری تسلا دگرگون خواهد شد؟ - 0

آیا شبکه تأمین برق به رهبری تسلا دگرگون خواهد شد؟

از اخبار تکنولوژی اخباری منتشر شده که:

پیشرفت های صورت گرفته و فرضیه های بیان شده نشان می دهند که یقیناً تا ده سال آتی، منابع تأمین انرژی الکتریکی با دگرگونی هایی بنیادی مواجه خواهند شد. در آن وقت انرژی الکتریکی به جای آنکه از روش نیروگاه ها تأمین شود و به خانه شما راه یابد، به وسیله پنل های خورشیدی واقع در سقف خانه همسایگانتان ساخته شده، برای ذخیره به سوی باتری های غول پیکر روانه شده و سپس راهی منزلتان می شود.

شهروندان عادی، استارتاپ ها و کمپانی ها همگی در دگرگونی شبکه تأمین برق کمپانی نقش خواهند داشت

باید گفت که این بزرگترین تغییر در شبکه برقی از لحظه تأسیس آن در بیش از یک قرن پیش خواهد بود. در آن وقت شهروندان عادی، استارتاپ ها و کمپانی ها همگی در این دگرگونی بزرگ نقش خواهند داشت. با اینحال یکی از بزرگترین متفکرین و ذینفعان این انقلاب، ایلان ماسک خواهد بود که پنل های خورشیدی قابل نصب روی پشت بام ها، باتری های عظیم و اتومبیل های الکتریکی را به مصرف کنندگان خواهد فروخت.

ایشان در تولید این شبکه برقی تازه نقشی بزرگ را ایفا می کند؛ شبکه برقی که مردم در آن غیر از مصرف انرژی، به تولید انرژی الکتریکی هم کمک خواهند کرد.

ضرورت ذخیره برق ساخته شده

اغلب ما زمانی باک اتومبیل هایمان را از بنزین پر می کنیم که سوخت اندکی در آن است. با اینحال شبکه های برقی اینگونه کار نمی کنند. آنها پیوسته می بایست تعادلی میان مقدار برق مصرفی و تولیدی برقرار کنند. ولی باید گفت در شبکه های برقی آتی که یقیناً بنا شده بر پنل های خورشیدی خواهند بود، برقراری تعادل میان مصرف و تولید کمی سخت است از آنجاییکه وقتی که مردم از سر کار به منزل باز می گردند، از نور خورشید کاسته شده و پنل های خورشیدی دیگر توان تولید برق را ندارند. بدین خاطر ضرورت ذخیره انرژی الکتریکی ساخته شده بطور کلیً احساس خواهد شد.

تسلا Powerpack

شبکه تأمین برق می بایست در بیشتر مواقع تعادلی میان مقدار برق تولیدی و مصرف شده برقرار کند

مدیر کل اجرایی کمپانی «Eos Energy Storage» مطرح نموده که هم اینک شبکه های برقی قادر هستند تا نیاز الکتریسیته را حتی در ساعت های پر مصرف روز هم تأمین کنند. با اینحال این بدان معنا نیست که باتری ها نخواهند موفق شد انرژی الکتریکی ضروری برای مصرف خانه ها و صنایع را مهیا کنند. درست است آنها ارزان نیستند و نصب ابزارهای ضروری برای ذخیره یک مگاوات برق (که برای استفاده چهار ساعته 750 خانه کافی خواهد بود) چیزی تقریبا 1.8 میلیون دلار هزینه در بر خواهد داشت. ولی باید گفت رقم مورد اشاره مسلماً با پیشرفت تکنولوژی کاهش پیدا خواهد کرد.

هم اینک پنل های خورشیدی و باترهای ذخیره کننده در عده ای جاهای نصب شده و مورد سود برداری قرار گرفته اند. با اسم مثال کمپانی «Pacific Gas & Electric» باتری هایی با ظرفیت 2000 کیلووات ساعت را در یک ایستگاه فرعی در شمال شهر ساکرامنتو در ایالت کالیفرنیا نصب کرده که برای تأمین انرژی الکتریکی 375 خانه به مدت لحظه چهار ساعت کفایت می کند.

غیر از آن باید به دو پاورپک دیگر اشاره نمود که یکی از آنها در جزایر هاوایی نصب شده و توانایی دارد 52 مگاوات انرژی الکتریکی را در خود ذخیره کند و دیگری هم با ظرفیت 80 مگاوات به وسیله یکی از کمپانی های تأمین برق جنوب کالیفرنیا استفاده می شود.

باتری های بزرگ و بزرگ تر

تسلا پیش بینی کرده که با اجرا کارخانه Gigafactory خود و سود برداری کامل از ظرفیت تولید آن می تواند هزینه تمام شده باتری ها را تا 30 درصد کاهش دهد. برای نمونه باید اشاره نمود که تسلا باتری هایی با اسم Powerwall 2 را برای مصارف خانگی تولید خواهد نمود که مردم می بایست برای خرید و نصب آن مبلغ 7000 دلار را اختصاص دهند. این باتری ها به نظر کمپانی تولید کننده قادر خواهند بود تا انرژی ضروری برای کارکرد هر روزه دو اتاق خواب را تأمین کنند.

بعد از تأسیس و سود برداری کامل گیگافکتوری، هزینه باتری ها تا 30 درصد کاهش می یابند

به گفته آقای «جاناتان میر» از مدیران بخش انرژی و ابزارهای ایالات متحده آمریکا، برای مردم زیادی از مردم عادی خرید این چنین باتری هایی توجیه اقتصادی ندارد.

تسلا Powerwall 2

اقتصادی تازه

با تغییر قانون های و هزینه ها می توان مصرف کنندگان را به بهره برداری از باتری ها ترغیب کرد

تغییر هزینه انرژی می تواند معادلات را به هم بریزد. هم اینک اکثر افرادی که پنل های خورشیدی را روی سقف خانه های خود نصب کرده اند، برای انرژی الکتریکی مصرف شده از شبکه برقی منهای برق ساخته شده به وسیله این پنل ها، هزینه پرداخت می کنند. از این جهت با اینحال اگر برق مصرفی آنها از انرژی تولیدی در این پنل ها کمتر باشد، هیچ مبلغی را پرداخت نخواهند کرد.

بدین خاطر با تغییر هزینه ها و قانون های مصرف انرژی الکتریکی مخصوصا در ساعات پر مصرف می توان به تدریج بهره برداری از باتری ها برای ذخیره انرژی الکتریکی را مرسوم کرده و از جهت اقتصادی آنها را اقتصادی کرد.

امیدواریم این نوشته پیرامون تکنولوژی مورد استقبال شما قرار گرفته است.

منبع