دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

آیا فضانوردان می‌توانند از داخل ایستگاه فضایی به تماشای ستارگان بنشینند؟ - 0

آیا فضانوردان قادر اند از داخل ایستگاه فضایی به تماشای ستارگان بنشینند؟

در باره علم و دانش خبری پخش شده مبنی بر این که:

اگر می‌خواهید بدانید که آیا امکان تماشای ستارگان از داخل ایستگاه فضایی بین المللی برای فضانوردان امکان دارد یا نه، در این نوشته به این پرسش جواب می‌دهیم.

گاهی این پرسش برای عده ای مردم پیش می‌آید که آیا فضانوردان از داخل ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) قادر اند ستاره‌ها را ببینند؟ فضانوردی به اسم جک فیشر (Jack Fischer) جواب صریحی به این پرسش می‌دهد: بله! وی حتی در پیامی توییتری، از دیدن کمان زیبای راه شیری از داخل ایستگاه فضایی گفته است.

با اینحال ممکن است بپرسید چگونه امکان دارد؟ ممکن است عکس ها ماموریت آپولو از سطح ماه را به خاطر آورید که هیچ ستاره‌ای در آسمان دیده نمی‌شد و آسمان بطور کلی سیاه و بی‌ستاره بود.

تصویری از فضانورد John W. Young در ماموریت آپولو 16 بر سطح ماه

این تصور غلط را امکان دارد بسیاری داشته باشند که فضانوردانی که بر سطح ماه فرود آمدند، نمی‌توانستند هیچ ستاره‌ای را ببینند. با اینحال دلیل این موضوع به تنظیمات دوربین‌های عکاسی ماموریت‌های آپولو مرتبط می‌شود. تنظیمات نوردهی این دوربین‌ها به نحوی تنظیم شده بود که بتواند در بازتاب نور شدید از سطح ماه و سفینه، تصویر خوبی را ثبت کند. این فضانوردان گفته‌اند که می‌توانستند با قرارگیری در سایه سفینه، ستاره‌های روشن آسمان را ببینند. همچین وقتی که به دور ماه و در قسمت ناپیدای ماه (از دید ما زمینیان) در گردش بودند، ستاره‌ها را می‌توانستند به خوبی ببینند.

همان‌طور که ما بر روی زمین به آسمانی تاریک در نیمه‌های شب نیاز داریم تا بتوانیم به تماشای ستارگان نشسته و بیشترین تعداد ستاره را ببینیم، وقتی که در فضا باشید نیز همین اتفاق برای دیدن زیبایی‌های آسمان ضروری است.

نکته جالب پیرامون ISS این است که فضانوردان آن، در هر شبانه‌روز، 16 بار شب را تجربه خواهند کرد (در بازه‌های 45 دقیقه‌ای). ایستگاه فضایی بین‌المللی هر 90 دقیقه یکدفعه، به دور زمین می‌چرخد و وقتی که در سمت شب زمین قرار بگیرد، تجربه آسمانی بسیار تاریک را برای سرنشینانش رقم خواهد زد.

تصویر پایین نمونه دیگری از تصویر‌های ثبت‌شده به وسیله فیشر است که ستارگان به روشنی ثبت شده‌اند.

تماشای ستارگان

برای ثبت ستارگان در یک تصویر، مهمترین مسئله، نوردهی است. اگر شما روی زمین در جایی باشید که ستارگان بی‌شماری را مشاهده نمائید، با گرفتن عکسی معمولی با دوربین یا موبایل خود، نمی‌توانید هیچ ستاره‌ای را ثبت کنید. عکاسان آسمان شب نیاز به نوردهی‌های طولانی‌مدت دارند تا قادر باشند کمان زیبای راه شیری را ثبت کنند. به طرز شبیه به، فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی نیز به نوردهی‌های طولانی‌مدت نیاز دارند تا قادر باشند عکس هایی از قبیل تصویر زیبای پایین از کهکشان راه شیری ثبت کنند:

تماشای ستارگان

تصویری که از داخل ایستگاه فضایی در سال 2015 ثبت شد. با نوردهی طولانی‌مدت، یکی از خدمه ایستگاه فضایی موفق شد چنین تصویر زیبایی از راه شیری را ثبت کند.

در تایم لپس (time lapse یا تصویربرداری لحظه‌گریز) پایین، تعدادی ستاره ظاهر و سپس ناپدید می‌شوند. با این وجود باید گفت که در اینجا هم هدف اصلی، ثبت تصویر از خود زمین است.

اگر باز هم علاقه‌مندید تا عکس ها و ویدیوهایی که فضانوردان از تماشای ستارگان و زمین ثبت می‌کنند را مشاهده نمائید، به وب‌سایت تصویربرداری فضانوردان از زمین مراجعه کنید.

امیدواریم اخبار علم و دانش ما مورد استقبال شما قرار گرفته است. با پخش این مقاله دوستان خود را از این خبر جالب با خبر کنید.

منبع