دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

آیا موجودات فضایی در ستاره 107 ماهی مسبب انتشار سیگنال های باورنکردنی هستند؟

در باره علم و دانش خبری پخش شده مبنی بر این که:

محققان چندی قبل از کشف 11 سیگنال عجیب از فضا خبر داده‌اند. یوفولوژیست‌ها اعتقاد دارند که یقینا موجودات فضایی در ستاره 107 ماهی مسبب انتشار سیگنال باورنکردنی هستند.

رویای ملاقات با موجودات فضایی ، یک آرزوی دیرینه برای نسل بشر به شمار می‌رود. با پیشرفت علم و به خاطر یافته‌هایی که چندی قبل محققان به آنان دست یافته‌اند، امروزه قادر هستیم بخش وسیع‌تری از جهان اطراف خود را تماشا کنیم. با استناد به این شرایط، افسانه‌ها و جریان‌های اساطیری بسیاری نیز در شکل کتب تخیلی نوشته و علاقه مندان بسیاری را در تمامی جهان به خود جذب کرده است.

در انتهای قرن بیست و دوم میلادی برنامه‌ای فضایی در حال انجام است تا با این وجود آن، سیاره‌ای تحت عنوان سلیکا (Selika) به مستعمره انسانی مبدل شود. این سیاره در مدار ستاره‌ای تحت عنوان 107 ماهی (107 Piscium) در گردش است و درمقایسه با زمین 24 سال نوری فاصله دارد. وانگهی، برنامه‌های موجود برای احیای از نو شرایط خوب در زمین به بن‌بست خورده و دولت‌ها چاره‌ای به جز خروج از زمین نمی‌بینند.

این بخشی از متن جریان تخیلی استارهاوک (Starhawk) به نویسندگی جک مک‌دیویت (Jack McDevitt) است که در شکل این رمان علمی تخیلی، تصویری کلی از موقعیت زمین و ماموریت فضایی آتی انسان‌ها را به نمایش می‌گذارد. با اینحال از آن‌جا که ستاره 107 ماهی یکی از ستاره‌های موجود در صورت فلکی ماهی است، اخبار غیر موثق و حدس و گمان‌های بسیاری در باب آن می باشد. چندی قبل گروهی از محققان با تنظیم دقیق تلسکوپ‌های رادیویی، سیگنال‌ های فضایی مرموزی را از این ستاره دریافت کرده‌اند که باری دیگر افسانه‌های مرتبط به این ستاره را در سرتیتر نشریات خبری قرار می‌دهد.

مدتی قبل برنامه «گوش دادن پیشگامانه» (Breakthrough Listen) با خدمات رسانی پروفسور استیون هاوکینگ اولین سری از داده‌های کشف شده خود را پخش کرد. این برنامه با نیت جستجوی حیات بیگانه و رابطه تمدن‌ های فضایی راه‌اندازی شد و اکنون با سود‌گیری از رادیو تلسکوپ گرین بنک (Green Bank Telescope) در ویرجینیای غربی، داده‌های کشف شده از 692 ستاره مختلف را جمع‌آوری و پخش کرده است. نتایج جمع‌آوری شده به وسیله این تلسکوپ‌ها به وسیله یک نرم افزار پیچیده مورد بررسی قرار گرفت تا سیگنال‌های مرتبط به تمدن‌های بیگانه را شناسایی کند.

به توجه به اینکه شواهد مستقیمی از پیغام‌های بیگانگان نیست، ولی باید گفت 11 اتفاق مهم به اشتراک آنان توجه محققان را به خود جلب نموده است. به نظر صاحبنظران، از این تعداد حداقل یک مورد از آنان در حال انتشار یک سیگنال عجیب است که یقینا علاقه مندان بسیاری را به اشتراک علاقه‌مندان به جریان‌های علمی تخیلی به خود اختصاص خواهد داد. کارشناسان در برنامه Breakthrough Listen، این گزینه باورنکردنی را HIP7981 اسم‌گذاری کرده‌اند که غیر از آن، با اسم ستاره 107 ماهی نیز شهرت دارد. کشف چنین سیگنالی از این جهان دوردست، سوالی مهیج کننده را برای ما مطرح می‌کند: آیا موجودات فضایی در ستاره 107 ماهی مسبب انتشار سیگنال های باورنکردنی هستند؟

با نگاهی عمیق‌تر به دیگر کارهای علمی تخیلی و یا سرودهای اساطیری، می‌توان به نشانه‌هایی از حضور پر رنگ ستاره 107 ماهی دست پیدا کرد که از نمونه آنان می‌توان به رمان Absolution Gap اشاره نمود.

باید توجه داشت که کارشناسان در برنامه Breakthrough Listen، هرگز به طرز قطع نگفته‌اند که 11 سیگنال ذکر شده در دست به بیگانگان است. به توجه به اینکه این احتمال نیز به قوت خود باقی‌ست، محققان بر این باورند که ممکن است این سیگنال‌ها به دلیل تداخل تکنولوژی‌های انسانی به وسیله این تلسکوپ‌ها دریافت شده و از این جهت نمی‌توان آنان را با اسم شواهدی منطقی برای حضور بیگانگان در سیارات دیگر به شمار آورد.

ولی باید گفت محققان سعی دارند که این سیگنال‌‌ها را با دقت بیشتری مورد بررسی قرار دهند؛ چرا که به نظر بسیاری موجودات فضایی در ستاره 107 ماهی مسبب انتشار سیگنال های باورنکردنی هستند.

امیدواریم اخبار علم و دانش ما مورد استقبال شما قرار گرفته است. با پخش این مقاله دوستان خود را از این خبر جالب با خبر کنید.

منبع