دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

آیفون جدید اپل بسیار گران است؛ اما آیا شما باید آن را بخرید؟ - 0

آیفون تازه اپل بسیار گران است؛ با اینحال آیا شما باید آن را تهیه کنید؟

از اخبار تکنولوژی اخباری منتشر شده که:

نه، ضروری نیست حتما آیفون تازه ای که اپل پاییز امسال معرفی می کند را تهیه کنید. شما حدودا متقاعد شده اید که آن را تهیه کنید، چون محشر به نظر می رسد. هیچ حاشیه صفحهء نمایشی ندارد، دوربین های آن معرکه اند، توانایی تشخیص چهره توانمندی دارد و می توان آن را به روش بی سیم شارژ کرد.

با اینحال همه این ها بدان معنی نیست که باید یکی از این آیفون های تازه تهیه کنید. مطمئنا اپل همراه با آن، دو موبایل خوب دیگر نیز معرفی می کند که ورژن های آپدیت شده آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاس هستند. از این جهت قادر اید یکی از آن ها را تهیه کنید یا حتی اصلا موبایل فعلیتان را نگه دارید.

یک کاری که شما نباید انجام دهید، وحشت کردن از هزینه بالای آن است. نمونه برتر بعدی اپل یقینا هزینه ای تقریبا ۱۲۰۰ دلار خواهد داشت و از این جهت هزینه آن امکان دارد شما را به وحشت اندازد که هزینه پایه آیفون های نمونه برتر اپل معمولا از ۶۵۰ دلار شروع می شود. یکی از دلایل داشتن آیفون این است که خیلی ها می گویند اشخاص مشهور همگی آیفون دارند با اینحال وقتی بحث ۱۲ تا صد دلاری مطرح باشد، آیفون به رویای مردم زیادی مبدل می شود.

یقینا هیچ کدام از شما به فلسفه وجودی آیفون تازه که برنامه ریزی شده است لوکس بودن این برند را بازهم حفظ کند کاری ندارید. با اینحال اگر شما نمی توانید یا قصد ندارید این مقدار پول صرف خرید یک موبایل کنید، خوشحال باشید که بسیاری می توانند و می کنند. این هزینه دیوانه وار برای یک موبایل به اپل این توانایی را می دهد تا یک تکنولوژی نادر و محشر پرهزینه را در ۱۰۰ میلیون موبایل ۶۵۰ دلاری قرار دهد.

و این یعنی کوپرتینویی ها می توانند از نو خلاق شوند و وقتی که اپل یک کاری کند، همه دنباله رو ایشان خواهند شد. خیلی زودتر از آنچه که فکرش را کنید، همه خصوصیت های موجود در تلفن همراهی که نمی توانستید تهیه کنید، اکنون در اسمارتفون هایی هست که شما توان خریدش را دارید.

آناتومی یک آیفون

بسیار محشر چرا یک هزینه محشر بالا؟ ساده است: تولید آیفون بعدی پرهزینه تر خواهد بود. از صفحه نمایش شروع کنیم. حدودا قادریم بگوییم پرهزینه ترین بخش از هر موبایل. اپل برای تولید آیفون ۷ حدودا ۲۲۰ دلار هزینه صرف قطعات می کند و تنها ۴۳ دلار آن خرج صفحه نمایش می شود.

آن صفحه نمایش بدون حاشیه بزرگ OLED یقینا یک قطعه پرهزینه است که سامسونگ تولید کرده. به گفته سیل چاو، مدیر کل کمپانی تورینگ روباتیکز، این صفحه نمایش حدودا ۶۰ درصد پرهزینه تر از صفحه نمایش آیفون ۷ خواهد بود. تورینگ روباتیکز نیز در حال تولید تلفن هوشمندی با صفحهء نمایشی شبیه به است. اکنون سنسورهای تشخیص چهره، شارژ وایرلس، دوربین ها و… را اضافه کنید تا متوجه شوید چرا باید حدودا ۱۲۰۰ دلار بابت یک موبایل پرداخت.

ما تفاوت هزینه تلفن های همراه را در سال های واپسین تجربه کرده ایم، تغییراتی ملموس. پنج سال پیش، بیش از نصف خریداران تلفن های هوشمند مبلغی بین ۲۰۰ تا ۶۰۰ دلار هزینه می کردند. بر مطابق با بیان بررسی ها IDC، همه خریداران اکنون یا تلفن های محشر ارزان یا محشر گران می خرند.

هیچ کس پولی از فروش تلفن های کم بهای به دست نمی آورد پس وانگهی از سمت دیگر مارکت رقابت بسیار داغ است. با استناد به نقش بسیار مهم تلفن ها در زندگی روزمره ما، مردم خصوصیت های بیشتر و بهتری در تمام لحظات زندگیشان داشته باشند و بابت آن پول فراوانی را هم می پردازند.

این ها موبایل ها معمولا بیشتر هم تداوم می آورند. اگر شما از آن گروه افرادی نباشید که یک یا دو سال یکدفعه تلفنشان را عوض می کنند، از این جهت قادر اید موقع خرید، هزینه بیشتری کنید. کارل پای، موسس و مدیرعامل کمپانی وان پلاس بیان میکند با معرفی هر کالا تازه، تقاضا هم بیشتر شده و مردم درک کرده اند که کالا خوب، هزینه بر است. موبایل های وان پلاس هر یک درمقایسه با قبلی گران تر و با این وجود پرطرفدار تر بوده اند.

با این وجود، این احتمال هم می باشد که اپل به خاطر پایین آوردن تقاضا می خواهد موبایلش را با این هزینه معرفی کند. هیچ کس دوست ندارد ماه ها برای تحویل یک اسمارتفون تازه منتظر بماند. طبق گزارش ها، اینطور گفته میشود که میزان تولید آیفون تازه به قدری نیست که اپل بتواند نیاز همه مارکت را در ماه های ابتدایی تحت پوشش قرار دهد.

تکنولوژی های تازه در بیشتر مواقع با مشکلات زنجیره تامین دست و پنجه نرم می کنند. معمولا لحظه فراوانی طول می کشد تا یک کمپانی بتواند همه قطعات را دور هم جمع کرده و کالا کامل را در ابعاد چند ده میلیون واحد به مارکت معرفی دهد. جیسون کیت، آرشیتکت اصلی آیپد و مدیر حال حاضر کمپانی اسنشال بیان میکند: «یا کمپانی که سرگرم تولید قطعات است، نمی تواند قطعات را به سرعت بسازد و در دست اپل قرار دهد یا آن ها نمی خواهند به وسیله اپل بلعیده شوند.»

اگر اپل یک موبایل با چنین هزینه ای بفروشد، مدیران کمپانی کوپرتینویی می توانند دسته بندی تازه ای برای اسمارتفونی ویژه ایجاد کنند. باورنکردنی است که چرا همین اکنون بازاری برای آن نیست. مانند این است که تویوتا کمری بهترین خودروی مارکت باشد. اکثرا مردم قادر نیستند که یک ماشین درجه یک و پرهزینه بخرند با اینحال چنین تولیداتی هستند که خلاقیت را هدایت می کنند. حتی اپل هم همینگونه پیش می رود: آیفون های بزرگ تر و پرهزینه تر، آن هایی هستند که دوربین دوتایی دارند و مک بوک پروی پرهزینه تر با تاچ بار معرفی می شود با این وجود مک بوک های ساده نه.

اپل تنها کمپانی نخواهد شد که با چنین هزینه ای یک موبایل معرفی میکند. کوپرتینو قبل از این استاندارد ضروری برای هزینه اسمارتفون ها را واضح کرده بود و کمپانی های بسیاری اقرار کرده اند تنها راه معرفی کالایی با کیفیت شبیه به که خریداران تصور کنند به اندازه کالا اپل ارزشمند است، هزینه گذاری شبیه به برای آن است.

سیل چاو بیان میکند: «اگر اپل بگوید که تلفن های همراه برنامه ریزی شده است ۱۲۰۰ دلار هزینه داشته باشند، از این جهت هزینه ها ۱۲۰۰ دلار خواهند شد. برای ما، این خبر خوبی است چون قادر ایم روی موج مشابهی حرکت کنیم.» و با این دیدگاه،‌ رقیبان اپل هم قادر خواهند شد تا تکنولوژی، تکنیک و قابلیت های تازه را بدون آنکه ضروری باشد هزینه ای بالا برای آن تعیین کنند معرفی دهند.

همین اکنون می توان متوجه شد که برداشته شدن سقف هزینه ۶۵۰ دلاری چقدر تاثیر گذار بوده است. موبایل تازه تورینگ با اسم Appassionato و یا هیدروژن وان کمپانی Red توانایی هایی دارند که هیچ تلفن هوشمندی با برچسب ۶۵۰ دلاری نمی موفق شد آن ها را داشته باشد. صفحه نمایش هولوگرافیک، حالت ماژولار حقیقی، خدمات های خدمت رسانی و بدنه تیتانیومی توانایی هایی هستند که با پرداخت ۱۶۰۰ دلار به دست می آیند.

گلکسی اس ۸ و اس ۸ پلاس همین اکنون هم از آیفون ها گران تر هستند و خیلی ها حاضرند ۸۶۹ یا ۹۶۹ دلار بپردازند تا گوگل پیکسل ایکس ال و آیفون ۷ پلاس با تازه ترین امکاناتش را بخرند. همین رویه ادامه بیابد در آتی می توان موبایل هایی خرید که حقیقت اضافه یا مجازی را در حد خوبی معرفی می کنند یا دوربینی دارند که مانند آیمکس فیلمبرداری می کند. چون با این هزینه ها، بالاخره تولیدکنندگان جسارت تولید را پیدا خواهند کرد و در نسل های بعد می توانند با هزینه پایین تری آن را ادر اختیار همه قرار دهند.

همه این خصوصیت هایی که در موردش صحبت کردیم و می کنیم با اینحال خبر تایید نشده هستند و تایید نشده اند. با اینحال باور کنید که این دسته بندی تازه در حال خیزش است و در سال های آتی بیننده موبایل های بیشتری با هزینه های ترسناک هزار و چند صد دلاری خواهیم بود که فکر خریدنش هم برای مردم زیادی از ما خنده دار است.

ولی باید گفت منطقی است که پیشرفت تکنولوژی موبایل ها از این طریق امکان پذیر می شود و جهان موبایل را از رخوت حال حاضر اش بیرون می آورد. ممکن است در آتی شما موبایل لوکسی به دست بگیرید، لوکس تر از آیفون های عادی که عمده مردم توان خریدش را دارند و ممکن است ۱۲۰۰ دلاری امروز، سال آتی حکم تلفن های ۶۵۰ دلاری امروز را داشته باشد و هزینه ها حتی از این هم فراتر روند.

امیدواریم این نوشته پیرامون تکنولوژی مورد استقبال شما قرار گرفته است.

منبع