دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

ابداع «بینی» برخوردار از هوش مصنوعی با قابلیت تشخیص بوهای مختلف در یک آن

از اخبار تکنولوژی اخباری منتشر شده که:

دانش پژوهان روسی در تلاشند تا با سود گیری از شبکه های عصبی بنا شده بر یادگیری عمیق، تهدیدات ممکن بو-پایه را شناسایی کنند.

با این وجود ضروری است در اینجا یادآوری کنیم درک تکنیک ابداعی آنها درست مانند هر مسئله دیگری پیرامون شبکه های عصبی اندکی ساده نیست با اینحال جان کلام اینکه «بینی» الکترونیکی مد نظر دانش پژوهان روس می تواند بوهای تازه را به خاطر بسپارد و بعد تشخیص شان دهد.

نحوه عملکرد این سنسور هم بدین شکل است که وقتی بویی را تشخیص داد، هوش مصنوعی آن را با پایگاه اطلاعات رایحه های قبلی اش مطابقت می دهد تا نزدیک ترینشان به آن را در کوتاه ترین فاصله ممکن شناسایی کند. اگر هوش مصنوعی نتواند نزدیک ترین بوی شبیه به را بیابد،‌ سنسور آن را با اسم یک رایحه تازه ثبت می کند.

ضروری است اشاره کنیم اختلاف میان این سیستم و دیگر تکنولوژی های پیش بینی یا تشخیص بو آن است که در لحظه واضح شمار بیشتری از آنها را می تواند بررسی کند که این خصوصیت در تشخیص ترکیبات گازی بسیار سودمند واقع می شود.

پروفسور Vladimir Kulagin (سرپرست این برنامه) از موسسه MIEM HSE در این باره گفت:

در حقیقت می خواهیم به ابزار ابداعی مان یاد دهیم چگونه ترکیبات گازی خطرناک را از انواع بی اخطار آن باز بشناسد و در کمترین لحظه هم آنها را به خاطر بسپارد.

این تکنولوژی در محیط هایی مانند معادن یا فضاهای بسته که پیوسته با اخطار نشت گاز روبرو هستند بسیار سودنمد واقع خواهد شد و می تواند جان خیلی ها را نجات دهد.

امیدواریم این مقاله پیرامون تکنولوژی مورد استقبال شما قرار گرفته است.

منبع