دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

ارسال هک‌ناپذیر معلومات با ماهواره‌ی کوانتومی به وسیله چین

خبری پیرامون موبایل برای علاقه مندان به این ابزار هوشمند:

چین با بهره برداری از یک ماهواره‌ی کوانتومی و با تکنولوژی غیر قابل هک رمزنگاری کوانتومی، موفق شده است از فضا به زمین اطلاعاتی ارسال کند.

در اقدامی بزرگ و برای بار نخست در چین و جهان ارتباطات کوانتومی، دانش پژوهان در برنامه‌ی تست‌های کوانتومی مقیاس فضایی (QUESS) از یک ماهواره‌ی کوانتومی و رمزنگاری کوانتومی برای ارسال معلومات از فضا به زمین استفاده کردند. این اطلاعات به دلیل بهره برداری از تکنولوژی توزیع کلید کوانتومی (QKD)، غیر قابل هک شدن هستند. قبل از این در آگوست ۲۰۱۶ از این تکنولوژی برای بار نخست در ارسال اطلاعات از ماهواره استفاده شد.

امروزه، رمزگذاری اطلاعات با استناد به معادلات ریاضی مرسوم انجام می‌شود؛ این شیوه رمزگذاری در اکثر موارد، راهی ایمن در مقابل هک شدن است؛ با اینحال با استناد به اطلاعاتی که هم اینک به‌ دست‌ آمده است، رایانش کوانتومی توانایی تغییر این شیوه رمزگذاری را خواهد داشت. بدین خاطر، چین امیدوار است با رمزنگاری کوانتومی، شیوه رمزگذاری را تغییر دهد. تکنولوژی توزیع کلید کوانتومی برای انتقال اطلاعات، از فوتون‌ها سود میبرد؛ این خصوصیت باعث می‌شود دو استفاده کننده مختلف در دو مکان دارای اختلاف، با یکدیگر یک رشته‌ی تصادفی معمولی از بیت‌ها که آن را کلید مخفی می‌نامند، ایجاد کنند.

تصویر منتشرشده به وسیله تیم بررسی تست‌های کوانتومی مقیاس فضایی چین

این شیوه رمزگذاری، غیر قابل هک شدن است؛ چونکه هیچ راهی برای کپی کردن یک فوتون با یک شیوه دقیق برای هک کردن نیست و اندازه‌گیری یک فوتون آن را مختل خواهد نمود و استفاده کننده از این اختلال آگاهی می یابد.

آتی‌ای غیر قابل هک شدن

تکنولوژی رمزنگاری کوانتومی می‌تواند پیامدهای بسیار فراوانی بر امنیت سایبری داشته باشد؛ اشتغال آنلاین امنیت بالاتری خواهد داشت و تجارت الکترونیک از مشکلات هک شدن و دزدی هویت رهایی پیدا خواهد کرد. این تکنولوژی به علاوه از طرف دیگر مشکلاتی برای جاسوسی مکالمات شخصی به وسیله دولت‌ها ایجاد خواهد نمود؛ هدفی که رهبران و سازمان‌های جهانی در جستجوی آن هستند.

گذرگاه ارتباطی ساخته‌شده به وسیله چین، مسافتی تقریبا ۱۲۰۰ کیلومتر از فضا به زمین طی خواهد نمود و تا ۲۰ برابر بازدهی بیشتری درمقایسه با فیبر نوری با طول برابر خواهد داشت. مسافت طی‌شده در این انتقال بسیار بیشتر از محدودیت چند صد کیلومتری شناخته‌شده‌ی قبلی است. این دستاورد درنتیجه‌ی حرکت کلی چین برای حضور گسترده در فضا تا سال ۲۰۳۰ بوده است؛ برنامه‌ای که شامل سفر به مریخ در سال ۲۰۲۰ نیز هست.

چین با پایگاه زمینی شبکه‌ی توزیع کلید کوانتومی و سیستم جهانی تعامل ماهواره‌ای، رؤیای داشتن یک شبکه‌ی توانمند و جهانی امن برای آتی در سر دارد و این انتقال داده‌، اولین قدم برای به حقیقت مبدل‌ شدن چنین دیدگاهی است.

امیدواریم این مقاله پیرامون موبایل برای شما جالب بوده باشد.

منبع خبر