دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

استقرار CDN تلگرام در ایران

خبری پیرامون موبایل برای علاقه مندان به این ابزار هوشمند:

شبکه‌های تحویل محتوا CDN تلگرام به ایران منتقل می‌شوند. با اینحال این مسئله چه معنایی دارد؟

ساعاتی پیش پاول دوروف اطلاع داد که سرورهای CDN یا توزیع و تحویل محتوای تلگرام به ایران و عده ای از کشورهای خاورمیانه منتقل شد. این مسئله برای سوپرگروه‌ها و کانال‌ها با حجم گسترده‌ی محتوا، بسیار مثبت خواهد بود و مصرف کنندگان با سرعت بیشتری به این اطلاعات دسترسی خواهند داشت.

قبل از این دوروف اعلام کرده بود که سرورهای تلگرام تنها در کشورهایی با شرایط ویژه قرار خواهند گرفت و مناطقی با شرایط ویژه کنترلی مانند ایران، ترکیه، عربستان سعودی، چین، هند و اندونزی قادر اند از CDN‌های تلگرام برای گسترش تجربه کاربری بهره ببرند.

مدیرعامل و بنیانگذار تلگرام فورا بعد از اعلام خبر انتقال CDN به ایران اطلاع داد در صورتی که مدیران رسمی اقدام به پاک کردن محتوای ویژه و سانسور آن کنند، مصرف کنندگان قادر اند به ورژن‌ی اصلی این محتوا در سرور‌های تلگرام در اروپا دسترسی داشته باشند و بدین ترتیب امکان سانسور وجود نخواهد داشت.

دورف در جواب مصرف کنندگان به دلیل بهره برداری از CDN گفت:

ما از ورژن‌ی ۴.۲ تلگرام برای کانال‌هایی با بیش از ۱۰۰ هزار عضو از CDN‌ استفاده می‌‌کنیم. به علاوه از طرف دیگر از نقاط ذخیره‌سازی CDN را در مناطقی که تلگرام ترافیک فراوانی دارد نیز سود می‌بریم. با اینحال بنا بر دلایلی سرور‌های خود را به کشورهایی که سابقه‌ی سانسور اینترنتی دارند منتقل نخواهیم کرد.  CDNها تنها داده‌های رمز‌نگاری شده را دریافت می‌کنند و آن‌ها را به دیگر مصرف کنندگان تحویل می‌دهند. این سرورها توانایی رمزگشایی اطلاعات را ندارند و صرفا جهت گسترش سرعت و کیفیت تست کاربری استفاده می‌شوند. 

بنیانگذار تلگرام پیشتر و در جواب به میزان امنیت CDN‌ها و داده‌های مصرف کنندگان گفت:

CDN‌ها توانایی رمزگشایی محتوا را ندارند. بدین ترتیب امکان پاک کردن یا سانسور بخشی از اطلاعات در معرض نیست. در صورتی که بخشی از اطلاعات از CDN‌ها پاک شود مصرف کنندگان آن‌ها را از سرور‌های اصلی تلگرام دریافت می‌کنند و بدین ترتیب امنیت محتوا در هر صورتی حفظ خواهد شد. با استناد به رمزگذاری شدن اطلاعات نیز امکان جایگزینی آن‌ها در CDN‌ها نیست. 

دوروف در جواب به دلیل انتقال CDN به جاهای مختلف و رابطه آن با فشار دولت‌های منطقه گفت:

ما وارد هیچ توافق یا تفاهمی با دولت‌ها پیرامون این مثال نشده‌ایم و CDNها بخشی از هیچ معامله‌ای نیستند. این به دلیل غیر منطقی بودن قانون های محلی نیست. تنها هدف بهره برداری از CDNها این است که کیفیت اتصال در جاهای با تقاضای بالا، که تلگرام نمی‌تواند سرورهای خود را به آنجا منتقل کند، با راهی ایمن، گسترش یابد.

CDNها و نقاط آن به تلگرام تعلق نداشته و همه ریسک آن به گردن کمپانی ثالثی که نقاط ذخیره سازی CDN در تمامی دنیا را برای ما تامین می‌کند خواهد بود. ما هیچ سرمایه‌گذاری‌ای روی این CDNها انجام نمی‌دهیم و تنها بابت ترافیک مصرفی برای انتقال موارد ذخیره شده از خوشهٔ رایانه های اصلی خودمان به استفاده کننده نهایی، هزینه پرداخت می‌کنیم. با این وجود، اگر کشوری تصمیم به دستکاری CDN در منطقه خودش بگیرد، به چیزی جز پایین آوردن کیفیت اتصال شهروندان خودشان دست نمی‌یابد – و تلگرام هیچ چیز با ارزشی را از دست نخواهد داد.

امیدواریم این نوشته پیرامون موبایل برای شما جالب بوده باشد.

منبع خبر