دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

اسرار مخفی مجسمه شیگیر ؛ سازه ای چوبی که قدمت آن 3 برابر بیشتر از اهرام مصر است! - 0

اسرار مخفی مجسمه شیگیر ؛ سازه ای چوبی که قدمت آن 3 برابر بیشتر از اهرام مصر است!

خبری در خبرگزاری ها پخش شده است مبنی بر اینکه:

باستان‌شناسان در 21 ژانویه 1894 مجسمه‌ روسی‌ای را کشف کردند که قدمتی 11 هزار ساله داشت. در این نوشته به بررسی اسرار مخفی مجسمه شیگیر خواهیم پرداخت.

شیگیر (Shigir) یک مجسمه باستانی از نوع چوب درخت صنوبر است که حکاکی‌های تاریخی بسیاری بر روی آن دیده می شود. باستان‌شناسان با حفر 4 متر توانستند مجسمه شیگیر را با اسم قدیمی‌ترین سازه بشری بیرون بیاورند. با استناد به اینکه قدمت این سازه چوبی به 11 هزار سال می‌رسد، باستان‌شناسان نظر دارند که با قدیمی‌ترین تندیس چوبی در جهان طرف هستیم! گفته‌ می‌شود که مجسمه شیگیر اسرار مخفی بسیاری را در خود نهفته کرده که 3 برابر درمقایسه با اهرام مصر قدیمی‌تر هستند.

صاحبنظران این سازه چوبی را با اسم یک کپسول زمانی می‌شناسند؛ چرا که با واکاوی اسرار مخفی مجسمه شیگیر می‌توان به جزئیاتی از خلقت جهان دست پیدا کرد! در چنین موقعیتی، باستان‌شناسان اعتقاد دارند ناگفته‌های بسیاری در باب این تندیس باستانی می باشد که هنوز از آنان اطلاعاتی در دست نیست.

مجسمه شیگیر به وسیله گروهی از معدنچیان طلا در کوه‌های اورال و در سال 1894 میلادی کشف شد. حکاکی‌های موجود بر سطح این تندیس چوبی پیغام‌های اسرارآمیزی را از قبلی در درون خود پنهان کرده و به علاوه از طرف دیگر قدمت 11 هزار ساله این تندیس، پرسش‌های بسیاری را برای باستان‌شناسان بوجود آورده است. شیگیر یک تندیس چوبی با 7 صورتک اسرارآمیز است که هم‌اکنون در موزه یکاترینبورگ (Yekaterinburg) کشور روسیه به نمایش درآمده و هرساله حاضرین بسیاری را روانه این موزه می‌کند. به گفته محققان، یکی از این هفت صورتک، چهره‌ای 3 بعدی داردو باقی آنان به شکل اسرارآمیزی در بدنه آن مخفی شده‌اند. چندی بعد از کشف ابتدایی، مجسمه شیگیر به وسیله دو دانشمند آلمانی به مدت چندین سال مورد مطالعه قرار گرفت.

در کمال تاسف تا اینجای کار هیچ کسی موفق نشده که پیغام‌های حکاکی شده بر روی این تندیس را درک و یا تفسیر کند. ولی باید گفت به ذهن خطور میکند که اسرار مخفی مجسمه شیگیر با گذشت نزدیک به دو قرن، بازهم باید در محیط ابهام آمیز قرار داشته باشند. غیر از این، هیچ کدام از صاحبنظران نتوانسته‌اند دلیل شکل و شمایل ظاهری این مجسمه را شرح دهند. این تندیس حاوی 7 صورتک بوده و به ذهن خطور میکند که به وسیله انسان‌های باستانی ساخته شده باشد، با اینحال ولی باید گفت هنوز دلیل ارتفاع 5.3 متری آن واضح نیست. مجسمه شیگیر حاوی ارتفاع بسیار بلندی است و محققان را به این پرسش بنیادی می‌رساند: چرا این مجسمه را در اندازه کوچک‌تری نساخته‌اند؟

اسرار مخفی مجسمه شیگیر

در طول یک کنفرانس علمی تازه در موزه یکاترینبورگ که در حضور جمعی از صاحبنظران بین‌المللی برگذار شد، پروفسر میخائیل ژیلین (Mikhail Zhilin) گفت که این تندیس روسی از چوب درخت صنوبر و صورتک‌های آن به کمک ابزارهای سیلیکونی ساخته شده‌اند. سطح این مجسمه چوبی با سه وسیله ساینده در اندازه‌های مختلف جلا داده شده و با حکاکی‌هایی اسرارآمیز تزئین شده است.

صاحبنظران نتیجه دریافت کردند که هفت چهره مرتبط به این تندیس چوبی با دقت بسیار فراوانی بوجود آمده‌اند که هنوز از ابزارهای مورد بهره برداری در تولید آنان معلومات دقیقی در دست نیست.

سگ آبی (Beaver) حیوانی‌ست که چوب درختان را با دندان‌های خود می‌جود. محققان بر این باورند که مردمان باستانی و تولیدکنندگان این بت روسی ، یقینا با بهره برداری از ابزاری شبیه به با دندان این حیوان چنین تندیسی را ساخته‌اند.

پیشتر این بررسی ها، محققان متوجه شده اند که نشانه‌های موجود بر روی سطح مجسمه شیگیر، مبین آن دارد که مردمان باستانی آن وقت، یقینا از دندان‌های سگ آبی برای تولید این اثر بی‌مانند استفاده کرده‌اند.

همزمان با اینکه جزئیات اندکی از این مجسمه اسرارآمیز رمزگشایی شده‌اند، هنوز صاحبنظران از دلیل اصلی تولید چنین تندیسی بی‌اطلاع هستند. آن‌ها نظر دارند که اسرار مخفی مجسمه شیگیر بسیار پیچیده‌تر از آن هستند که در نگاه اول تصور می‌کنیم. برای نمونه، ظاهر این مجسمه که حاوی صورتک‌های انسان است، هیچ شباهتی به انسان‌های 11 هزار سال قبل ندارد؛ حداقل با استناد بر برآوردهای ما از انسان باستانی!

اسرار مخفی مجسمه شیگیر

تولیدکنندگان این مجسمه باستانی سعی داشته‌اند چه پیامی را به ما منتقل کنند؟ حکاکی‌های صورت گرفته بر روی این مجسمه، با چه هدف و معنایی بوجود آمده‌اند؟ و پرسش باورنکردنی‌تر اینکه به چه دلیل مجسمه شیگیر ارتفاعی 5.3 متری دارد؟ این‌ها از نمونه سوالاتی هستند که محققان به توجه به بررسی ها بسیار هنوز از جواب به آن بی‌اطلاع هستند.

پروفسور ژیلین با اسم یکی از محققان برجسته در موسسه باستان‌شناسی آکادومی علوم روسیه در لحظه بررسی این مجسمه باستانی گفت که قدمت این سازه چوبی، سه برابر بیشتر از اهرام مصر و سازه استون هنج در انگلستان است. ایشان در این باره گفت:

مجسمه شیگیر یک شاهکار حقیقی است و غنیمتی احساسی و عظیم را حکایت می‌کند. تندیس چوبی شیگیر بی تردید یکی از جدی ترین مجسمه‌های خاص در تاریخ بشریت به شمار می‌رود و در حقیقت در مقایسه با سازه‌های باستانی دیگر بی‌مانند است. این سازه ظاهری از قبیل یک موجود زنده داشته و در عین حال پیچیدگی بسیاری دارد. تمامی قسمت‌های این مجسمه با پیغام‌هایی عجیب حکاکی شده که یقینا تولیدکنندگان آن سعی داشته‌اند رموز علمی دوران خود را به ما منتقل کنند.

کارشناسانی که بر روی این تندیس چوبی مطالعه کرده‌اند، جمیعا به این نتیجه رسیده‌اند که پیغام‌های موجود بر روی این سازه باستانی یقینا تا در بیشتر مواقع یک رمز و راز کامل برای انسان مدرن باقی خواهد ماند.

امیدواریم این نوشته مورد توجه خوانندگان محترم دیجیلند واقع شود. اگر دوست دارید با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منبع