دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

الون ماسک و انتشار بیانیه ١۵ صفحه ای درباره سفر انسان به مریخ - 0

الون ماسک و انتشار بیانیه ١۵ صفحه ای پیرامون سفر انسان به مریخ

برای علاقه مندان به اخبار هوا و فضا خبری تکمیل کرده ایم :

همه ما می دانیم که ممکن است کره مریخ با اسم کره دوم حیات بشریت بعد از کره زمین باشد. در باب همین مسئله الون ماسک سوپر میلیادر مشهور و نابغه قرن تصمیم گرفته است در زمانی نه چندان دور میلیون ها نفر را تنها با پرداخت ٢٠٠ هزار دلار یا کمتر از این مبلغ به سیاره سرخ رنگ مریخ ببرد.

طبق خبرهایی که در شبکه های اینترنتی پخش شده است، سپتامبر سال قبلی الون ماسک در باب هدف هایش که یکی از آنها سفر به مریخ و استعماره این کره با اسم کره دوم حیات بشریت بود، توضیحاتی را معرفی داد و اطلاع داد که خیلی زود برنامه های بلند مدت اش را در این عرصه پخش خواهد نمود. اکنون بعد از ماه ها الون به وعده خود رفتار کرده و اولین نکات از روش کاری اش را به همگان پخش کرده است. در این نوشته به بررسی نقشه راه (RoadMap) الون ماسک در عرصه سفر انسان ها به مریخ پرداخته ایم.

امروزه در جهان بشریت عده ای راهکارها برای برخی مسائل و مشکلات معرفی داده شده است که بسیار هم کارساز بودند. با اسم مثال برای حل سخت تراکم ترافیک مهندسین اقدام به حفر تونل های زیرزمینی در شهرها کردند. به علاوه از طرف دیگر از تکنولوژی های رابط کاربری بین انسان و رایانه و هوش مصنوعی استفاده های فراوانی شده است. به علاوه از طرف دیگر برای حل مشکلات برق و قدرت و محیط زیست ملل اعمال مخصوصی انجام شده است و اکنون الون ماسک می خواهد شرایط را برای تسخیر کره مریخ با اسم سیاره بعدی بشر برای ادامه زندگی ممکن کند. بیایید کمی بیشتر در باب الون ماسک بدانیم؛ ایشان بنیانگذار کمپانی‌هایی از قبیل تسلا موتورز، پی‌پال و اسپیس‌اکس (به انگلیسی: SpaceX) است.ایشان هم اینک مدیرعامل و مدیرفنی در اسپیس اکس و مدیرعامل و طراح کالا در تسلا موتورز است. ماسک به علاوه از طرف دیگر در حال پیشرفتٔ یک سیستم حمل و نقل با سرعت بالاست که تحت عنوان هایپرلوپ (Hyperloop) مشهور است. الون ماسک روی برنامه‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کند که پتانسیل تغییر جهان اطرافمان را دارند. ایشان نه تنها یک کارآفرین، حتی یک مخترع، نوآور و مهندس است: ماسک خودشً در دیزاین خودروهای برقی و سفینه‌های فضایی کمپانی می‌کند. الون ماسک با اسم ۳۸امین فرد توانمند جهان، ۱۵امین ثروتمند در عرصهٔ تکنولوژی و ۱۰۰ امین میلیاردر جهان در سال ۲۰۱۵ مشهور است. دارایی خالص ایشان در سال ۲۰۱۵، ۱۳٫۹ میلیارد دلار و هم اینک ۱۰٫۷ میلیارد دلار تخمین زده شده است.الون ماسک با اسم یکی از ده شخصیت تأثیرگذار جهان انتخاب شده است. ایشان کمپانی اسپیس ایکس را ۱۴ سال پیش و با رؤیای بزرگ ایجاد اجتماعات انسانی در مریخ اجرا کرد، اکنون به نظر می رسد همه چیز برای تحقق این رؤیا محقق شده باشد

2th pic

اکتبر سال قبلی، پرسش و جواب هایی در Reddit الون ماسک صورت گرفت که از روش این پرسش و جواب ها به این نتیجه رسیدیم که الون می خواهد میلیون ها نفر از مردم جهان را به سیاره مریخ هدایت کند. این هدف با داشتن ۴ برنامه ویژه تا قرن بعدی محقق خواهد شد این چهار برنامه عبارتند از: دیده بانی از زمین کره مریخ، تولید و ایجاد کارخانه تولید سوخت، ارسال چند پیشگام و بالاخره ارسال گروهی از مردم برای ادامه حیات خود در کره مریخ!

در گفتار ساده به نظر می آید با اینحال الون ماسک بنا دارد گفته های خودش را عملی کند. نکاتی که الون به آنها اشاره کرده است این مسئله را نشان می دهد که این مخترع نابغه فعالیت های مستمری بر روی این مسئله دارد از اینرو تحقق اهداف گفته شده خودش خارج از فکر نیست.

اسکات هوبارد سردبیر ارشد New Space در این باره بیان میکند:

به نظر من انتشار این مقاله و نکات از جانب ماسک نه تنها فرصتی است برای جامعه هوا و فضا که از منظر SpaceX برای اجرا کردن هدف مورد نظر مطلع شوند حتی این مقاله می تواند با اسم یک مرجع آرشیوی ارزشمند برای بررسی ها و برنامه ریزی های آتی مورد بهره برداری قرار گیرد.

ماسک در صفحه پانزدهم مقاله خود تمام و کمال شرح داده است که چرا سیاره مریخ را با اسم اولین انتخاب برای مقصد فضایی مقرر کرده است. ایشان به علاوه از طرف دیگر در باب هزینه های سفر به مریخ توضیحاتی را معرفی داده است. در این مطالب مطرح شده آمده که الون ماسک با استناد به هزینه های حمل و نقل و هزینه های بررسی کره مریخ و استقرار در این سیاره، مبلغ ٢٠٠ هزار دلار را برای هر فرد با اسم هزینه پایه مقرر کرده است. ایشان با اشاره به در آمدهای درصدی از مردم آمریکا، این هزینه را اقتصادی دانسته و خاطر نشان کرده که به احتمال بسیار زیاد این هزینه کاهش بیابد.

همزمان با اینکه ماسک برای تنظیم تاریخ اولین پرواز به مریخ بسیار محتاطانه رفتار کرده است با اینحال با اشاره به شروع برنامه های آزمایشی در این عرصه، در خبرها منتشر کرده است که احتمالا اولین پرواز به کره مریخ در سال ٢٠٢٣ رخ بدهد. بعد از ۵ الی ١٠ دهه ما بیننده انتقال و حمل و نقل آیتم های ضروری به سیاره مریخ برای ادامه زندگی خواهیم بود ضمن اینکه در این لحظه بشر با سیستم های حمل و نقل مخصوصی به کره مریخ خواهند رفت و جهان تازه خود را شروع خواهند کرد. الون ماسک این گفته ها را در مقاله پانزده صفحه ای خود با ضریب خطای بسیار ناچیزی گفته است از اینرو این امیدواری می باشد این گفته ها در بازه های زمانی اعلام شده تمام و کمال عملی شوند.

3th pic

الون پیشتر صحبت هایش بیان میکند:

در سال ٢٠٠٢ کمپانی SpaceX نظریه ها و تئوری های مرتبط به این مسئله را بدون مطالعه نکات تئوریه ها رد می کرد حتی نظریه مرتبط به پرتاپ موشک بررسی به دور سیاره مریخ را اساسا غیر عملی می دانست حال امروز نه تنها موشک های بررسی یکی بعد از دیگری به فضا پرتاب می شوند حتی به روش جدی درصدد هستیم که کره مریخ را تسخیر کرده و برای حیات بعدی بشریت تکمیل کنیم.

با این وجود باید این مسئله را در نظر داشت که عملیات مرتبط به پرتاب موشک های بررسی به دور سیاره مریخ و عملیات استقرار بشریت بر روی این کره سرخ رنگ، دو جهان متفاوتی دارند و به هیچ وجه با یکدیگر قابل مقایسه نیستند. در چنین موقعیتی صحبت های ماسک این واقعه را شدنی دانسته و بی تردید در تحقق اهدافش فعالیت های مستمری خواهد داشت. نکات معرفی شده به وسیله الون ماسک تا حدودی می تواند خلاء های موجود در این تئوری را پر کند با اینحال در چنین موقعیتی شمار فراوانی پرسش بی جواب می باشد که باید در گذر لحظه به آن ها جواب داده شود.

ماسک بیان می کند: تصمیم گرفته ایم  تا از لحظه شروع آزمایشات خود به بعد هر بار که مریخ و زمین در یک راستا قرار دریافت کردند چیزی به مریخ بفرستیم. طی دوسال آتی دراگون ۲ را که وسیله ای حاوی نیروی پیش‌ران است ارسال خواهیم کرد و امکان دارد مأموریت دراگون دیگری را هم در سال ۲۰۲۰ به انجام برسانیم. اگر ماسک بلندپرواز نباشد که دیگر ماسک نیست. مقاله ایشان حتی پا را فراتر از مریخ قرار داده و امکان سفر به سیاره‌های آن‌سوی مریخ را هم بررسی کرده است. ایشان در خیال‌پردازی‌هایش مخازن پرتابه‌هایی را در کمربند سیارک‌های برای سفر به اروپا قمر خریدار و تایتان قمر کیوان مقرر کرده که دسترسی انسال به بخش بزرگتری از منظومه شمسی را میسر می‌کند.

4th pic

بی تردید معرفی بیانیه ١۵ صفحه ای از جانب الون ماسک، بسیاری از سهامداران و سرمایه گذاران کمپانی های بزرگ را تحریک خواهد نمود که در این برنامه بزرگ سهیم باشند از جهت دیگر گذر لحظه و بازه های زمانی بلند مدت می تواند سستی سرمایه داران و سهامداران را برای ادامه کار در جستجوی داشته باشد. ماسک در این باره بیان میکند هدف کمپانی SpaceX تحقق آرمان های این تولیدکننده در عرصه سفر بشریت به کره مریخ است. درهای برنامه ی بررسی بر روی همه باز است و همه می توانند در این برنامه بزرگ حیاتی نقش موثری داشته باشند. در چنین موقعیتی اگر گروهی یا سهامدارانی از میانه راه برگردند هیچ مشکلی برای کمپانی SpaceX و هدف های آرمانی اش بوجود نخواهد آمد و این تولیدکننده به روند فعالیت هایش ادامه خواهد داد.

سال قبلی جان لاگسدون یکی از کارشناسان و دانش پژوهان هوا و فضا با تایید عملی شدن تئوریه های الون ماسک به نشریه خبری Business Insider گفت: امکان انتقال مسافران انسانی به کره مریخ تا چند سال دیگر میسر خواهد شد با این وجود این سفر خطرهایی را بهمراه خواهد شد با اینحال تیم بررسی تا آنجایی که امکان دارد میزان اخطار را به صفر نزدیک خواهد نمود. این محقق پیشتر صحبت هایش به اجرای فاز اول عملیات انتقال اشاره نمود و گفت: امیدوار هستیم در فاز اول عملیات انتقال انسان، ١٠٠ داوطلب را به کره مریخ ارسال کنیم.

5th pic

ماسک در بیانیه خود به ارزش فاصله بین زمین و مریخ اشاره می کند. و بدین جهت تکمیل شدن برای چنین سفری را یک ضرورت مهم عنوان کرد. ایشان پیشتر گفت: مأموریت فضاپیماهای بدون سرنشین این است که محموله های آزمایشگاهی و مریخ نوردهای در دست به SpaceX یا دیگر شرکتها و آژانس‌های فضایی را به این سیاره منتقل کنند. آنها وظیفه دارند شرایط حاکم بر مریخ را دقیقا ارزیابی کنند. مدیر کل کمپانی SpaceX به صحبت های خود اضافه کرد که مسیر زمین تا مریخ در حقیقت مانند خیابانی است که هر ۲۶ ماه یکدفعه باز می شود. از این خیابان ارزشمند باید به نحو احسن استفاده نمود چرا که این مسیر در بیشتر مواقع در معرض نیست.

بالاخره باید منتظر بمانیم تا ببینیم ماسک در چه حد وعده های خود را عملی خواهد نمود. آیا این هدف بلند پروازانه الون ماسک تحقق پیدا خواهد کرد؟ گذر لحظه همه چیز را واضح خواهد نمود.

اگر این خبردرباره هوا و فضا جالب است آنرا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید.

لینک