دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

اولین پیامک جهان 25 سال پیش در چنین روزی ارسال شده بود!

اولین پیامک جهان 25 سال پیش در چنین روزی ارسال شده بود!

خبری در خبرگزاری ها پخش شده است مبنی بر اینکه:

اولین پیامک جهان ، 25 سال پیش به وسیله نیل پاپورث (Neil Papworth) فرستاده شده بود. بعد از گذشت مدتی طولانی، هم‌چنان از این خدمات به روش گسترده استفاده می‌شود.

اولین پیامک جهان حاوی پیغام تبریک کریسمس بود

سوم دسامبر سال 1992، نیل پاپورث از روش رایانه شخصی خود اولین پیامک جهان که پیغام تبریک کریسمس بود را برای موبایل ریچارد جارویس (Richard Jarvis)، مدیر ودافون، ارسال کرد. با اینکه این پیغام بسیار ساده به نظر می‌رسید، با اینحال باعث تحولی عظیم در تکنولوژی و حتی هنجارهای اجتماعی شد. در چنین موقعیتی، به خاطر وجود موانعی از نمونه پوشش نامناسب شبکه، کمی طول کشید تا SMS فراگیر شود.

قبل از آن‌که موبایل های هوشمند به بخشی جدانشدنی از زندگی حال حاضر مبدل شوند، مصرف کنندگان برای ارسال پیغام های متنی خود در موبایل های قدیمی، باید شماره‌های مختلف را چندین بار انتخاب می‌کردند تا حرف مورد نظر آنها روی نمایشگر داده شود. این سیستم که با اسم T9 (متن روی 9 کلید) شناخته می‌شد، نوشتن پیغام‌ها را به امری بسیار دشوار مبدل می‌کرد.

در ژوئن سال 2000، حدود 12 میلیون پیغام متنی به روش ماهانه در آمریکا ارسال می‌شد. در ژوئن 2006، این تعداد به 12.5 میلیارد گسترش پیدا کرد و ژوئن سال بعد اعلام شد مصرف کنندگان به روش متوسط، ماهانه 44.5 میلیارد پیغام متنی برای یکدیگر ارسال می‌کنند. این همان زمانی بود که نسل اول آیفون به وسیله اپل روانه مارکت شده بود. دو سال بعد، گزارش‌های مختلف از ارسال 161 میلیارد پیغام متنی به روش ماهانه خبر داشتند که نهایتا در سال 2017، این میزان به رقم بسیار بالای 781 میلیارد رسید.

با اینکه پیغام کوتاه به اشتراک مصرف کنندگان بسیار پرطرفدار است، با اینحال توانایی‌های فراوان تلفن های هوشمند و اپ های آنها به چالشی بزرگ برای این خدمات قدیمی مبدل شده است. اپ هایی از قبیل واتس اپ، فیس بوک مسنجر و iMessage، امکاناتی فراتر از دریافت و ارسال پیغام را برای مصرف کنندگان به ارمغان آورده‌اند. جولای قبلی، مصرف کنندگان تنها از روش اپ واتس اپ 55 میلیارد پیغام را به روش هر روزه ارسال کرده بودند.

با اینکه اکنون بیست و پنج سال از ارسال اولین پیامک جهان می‌گذرد، با اینحال این خدمات قدیمی با تمام کاستی‌ها، هنوز هم شیوه ارتباطی مناسبی برای افرادی‌ست که توانایی خرید تلفن هوشمند را نداشته و یا در مناطقی زندگی می‌کنند که پوشش شبکه جهانی وب ضعیف است.

امیدواریم این مقاله مورد توجه خوانندگان محترم دیجیلند واقع شود. اگر دوست دارید با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منبع