دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

این چیپ کوچک می تواند سلول های پوست را به هر سلولی مبدل کند

از اخبار علم و فن آوری خبرگزاری ها گفته اند که:

فرض کنید که بتوانیم سلول های بدن را با یک ابزار ویژه مبدل به سلولی بطور کلی دارای اختلاف با عملکردی جداگانه کنیم. اینطور گفته میشود که محققان توانسته اند چنین ابزاری بسازند و با یک شوک الکتریکی، سلول های پوست را به سلولی دیگر مبدل کنند.

پژوهشگران دانشگاه اوهایو ابزاری را ساخته اند که به سلول های پوست بدن شوک وارد می کند و دلیل تغییراتی در آن می شوند که با بهره برداری از آن می توان بافت های آسیب دیده بدن و یا حتی بافت های پیر و فرسوده در بدن را بازسازی کرد.

این ابزار که نانوترانسفکشن بافت یا TNT نامیده می شود در حقیقت یک چیپ کوچک به اندازه تمبری است که روی پاکت نامه می چسبانند. وقتی این چیپ را روی پوست می چسبانند و جریان برق وصل می شود، اتفاق محشر با مزه ای رخ می دهد.

با این وجود این موضوع سلول ها شروع به برنامه ریزی مجدد می کنند. در حقیقت یک زخم حاد را در نظر بگیرید که سلول ها در اطراف آن رابطه خود را با سلول های دیگر قطع کرده و جریان خون ندارند. در کمتر از یک ثانیه، این چیپ سلول ها را از نو مجبور به بازسازی سریع و تولید رگ های خونی می کند. زخمی که در حالت عادی ماه ها طول می کشد تا افزایش بیابد، با بهره برداری از TNT در ۱-۲ هفته بطور کلی زنده می شود.

به گفته یکی از دانشمندان، تی ان تی در حقیقت به وسیله جریان کوتاه الکتریکی، ورودی های نانومتر مقیاسی در درون بافت ها ایجاد می کند. سپس از روش این ورودی ها، ترکیبی از فاکتورهای ویژه وارد بافت شده و سلول را مجبور به برنامه ریزی از نو می کند.

جالب این است که می توان از پوست با اسم مزرعه ای برای کاشت و برداشت هر نوع سلول بدن استفاده کرد. فرض مثال می توان نورون های مغزی فردی مبتلا به آلزایمر را روی پوست بدنش تولید کرد و سپس به مغز تزریق کرد. از این طریق می توان بدون دردسر درمانی برای آلزایمر یافت

با این وجود این تحقیق هنوز روی انسان تست نشده با این وجود روی موش ها نتایج بسیار امیدبخشی را معرفی داده است. این امیدواری می باشد که در سال آتی میلادی فرصت بیشتری برای استفاده این تکنولوژی روی انسان نیز مهیا شود.

امیدواریم این مقاله پیرامون علم و تکنولوژی مورد استقبال شما قرار گرفته است.

منبع