دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

بارش شهابی برساوشی امسال را حفظ نمائید؛ شنبه 21 مرداد 96 ، آسمان خدا

در باره علم و دانش خبری پخش شده مبنی بر این که:

بارش شهابی برساوشی از نمونه بارش های شهابی مشهور است که در شامگاه شنبه 21 مرداد 96 به اوج خود می‌رسد و این شهاب باران در ایران نیز قابل دیدن و رصد خواهد بود.

با استناد به اعلام مدیر انجمن نجوم اهواز، بارش شهابی برساوشی در شامگاه فردا شنبه 21 مرداد و بامداد یکشنبه به اوج خود می‌رسد. امکان مشاهده و رصد این بارش شهابی مشهور در ایران می باشد. این بارش شهابی هر ساله در بازه زمانی 22 تیر تا 4 شهریور رخ می‌دهد و در مدت لحظه 3 تا 10 ساعته،‌ اوج آن خواهد بود.

جعفری زاده اطلاع داد بارش شهابی برساوشی با حداکثر 100 شهاب در ساعت با جو زمین برخورد می‌کند و سرعت هر شهاب برابر با 59 کیلومتر بر ثانیه خواهد بود که این سرعت نسبتا فراوانی برای شهاب‌ها شمرده می‌شود. این بارش های شهابی جزو شهاب‌های پرسرعت به شمار می‌روند و بعد از آن،‌ بارش اتادلوی و جباری پرسرعت‌ترین بارش‌های شهابی در لحظه برخورد با جو زمین هستند. وی به علاوه از طرف دیگر تاکید کرد که بارش شهابی برساوشی ،‌ بازمانده دنباله داری به اسم سویی تاتل p/109 است. این دنباله دار هر 130 سال یکدفعه به ملاقات خورشید می‌آید.

اوج بارش شهابی برساوشی در ساعت 20 و 30 دقیقه روز 21 مرداد

طبق پردازش انجام شده،‌ این بارش شهابی مشهور و پر سرعت در تاریخ 12 آگوست یا 21 مرداد 96 و در ساعت 20 و 30 دقیقه به وقت ایران به اوج خود می‌رسد. به گفته مدیر انجمن نجوم اهواز،‌ موقعیت رصدی بارش شهابی برساوشی به دلیل فاز بالای ماه که همان درخشندگی بالای ماه است،‌ بسیار سخت خواهد بود و با این موقعیت، تنها می‌توان شهاب‌های پرنور را رصد کرد.

بارش شهابی برساوشی تا شهریورماه ادامه دارد و می‌توان شب‌ها و بعد از لحظه اوج بارشی، آن را مشاهده کرد. بهترین لحظه برای عکاسی از این بارش شهابی با استناد به نور بالای ماه،‌ بعد از لحظه اوج است. در شب‌های آتی و بعد از اوج بارش،‌ ماه با فاز 40 درصد یعنی نور کمتر می‌تابد و بدین خاطر رصد بارش‌ها ساده تر خواهد بود.

امیدواریم اخبار علم و دانش ما مورد استقبال شما قرار گرفته است. با پخش این مقاله دوستان خود را از این خبر جالب با خبر کنید.

منبع