دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

باز سازی صنعت مالی دنیا به وسیله ۳ ترند برتر تکنولوژی

پیرامون اخبار وب و شبکه جهانی وب در خبرها آمده است :

تجارت و امور مالی از دیرباز از مسائل مهم جوامع بوده اند و پیوسته دستخوش تغییراتی نیز شده است؛ با اینحال در جهان تکنولوژی امروز سه ترند مهم در حال بازسازی این صنعت است.

طبق خبرهایی که در شبکه های اینترنتی پخش شده است، وقتی انقلاب صنعتی به نقطه اوج خود سید، بسیاری از عرصه ها در بانکداری و تجارت تفاوت فراوانی پیدا کردند. این تفاوت را می توان در ۳ دسته مهم قرار داد. دانستن و آشنایی با این ۳ دسته می تواند به مردم در درک شکل گیری صنایع مالی دنیا و به علاوه از طرف دیگر آتی پیش رو برای این صنایع بسیار کمک کننده باشند.

یکی از این تفاوت وابسته به پیشرفت تکنولوژی هوش مصنوعی است. ممکن است در نگاه اول این دو عرصه یعنی عرصه مرتبط به هوش مصنوعی و عرصه مالی و مسائل مرتبط به تجارت ارتباطی به یکدیگر نداشته باشند با اینحال با گسترش تکنولوژی یادگیری ماشینی الگوریتم های فراوانی در جهت بررسی داده های مالی بزرگ و به علاوه از طرف دیگر یافتن الگوهایی که از روش آن بتوان نحوه رفتار بازارهای مختلف را پیش بینی کرد گسترش فراوانی یافته است. مثلا الگوریتم هایی در عرصه یافتن الگویی برای درک رفتارها و واکنش های مارکت بورس به مسائل مختلف.

قبل از این تولیدکننده ها و صندوق های تامین مالی و بورس توانسته اند با بهره برداری از الگوریتم های هوش مصنوعی پیش بینی های دقیقی را در عرصه مارکت سرمایه و تصمیم گیری های هوشمندانه تر در این عرصه انجام دهند. دو صندوق تامین مالی بورس به اسم های Numeri و Sentient هم اینک با بهره برداری از الگوریتم های مبنی بر هوش مصنوعی خود توانسته اند در مقابل غول سرمایه گذاری و بورس یعنی وال استریت قد علم کنند.

اخیرا در سیستم های بانکداری نیز از هوش مصنوعی و الگوریتم های وابسته به آن سود های فراوانی برده می شود. نتایج یک مطالعه بر روی حدود ۶۰۰ بانک مشهور در سطح جهان نمایش دادند که در طول سه سال واپسین اکثر بانک های مهم برای رقابت با یکدیگر و جذب سرمایه از الگوریتم های هوش مصنوعی استفاده می کنند.

برای نمونه بانک ABN ARMO که یکی از بانک های مشهور دنیا است از هوش مصنوعی و الگوریتم های وابسته به آن برای معرفی تسهیلات بهتر و مطلوب تر به خریداران و کارمندان خود استفاده می کند. برای نمونه این بانک از اپلیکیشنی با اسم Grip app که در آن از تکنولوژی یادگیری ماشینی استفاده شده برای تخمین زده اتوماتیک هزینه ها و در آمد خریداران استفاده می کند.

این بانک به علاوه از طرف دیگر از هوش مصنوعی با اسم یک دستیار در انجام عده ای از کارهای بانکداری استفاده می کند. این بانک تجهیز به بات هایی که در حقیقت کار از آن ها برای تبادل با خریدار استفاده می شود.

به علاوه از طرف دیگر بهره برداری از هوش مصنوعی می تواند با اسم راهی برای جلوگیری از اختلاس و دزدی در سیستم های پرداخت بانکی بینهایت مفید و کمک کننده باشد. اختلاس و کلاه برداری به ویژه در تجارت الکترونیک می تواند با بهره برداری از به کارگیری الگوریتم های یادگیری ماشینی کمتر شود.

بهره برداری از سیستم و نرم افزار بلاک چین نیز نمونه دیگری از تغییراتی است که چندی قبلً در سیستم مالی و تجاری دنیا نفوذ یافته است. نمونه های سنتی در تبادلات مالی با استناد به وجود واسطه های قابل اعتماد دیزاین شده بودند که نه تنها هزینه بر حتی لحظه بر نیز بوده اند. با اینحال این نمونه های سنتی امروزه با بهره برداری از نوعی ارز به اسم بیت کوین تفاوت فراوانی داشته اند. بیت کوین نوعی ارز دیجیتال است که امکان تبادل پول در بین طرفین بی توجه به کارگذار قابل اعتماد را میسر می سازد. بیت کوین به خودی خود در قرار داده به روش مستقیم وارد رفتار نمی شود. با اینحال بلاک چین که در حقیقت بیت کوین بر روی آن استوار است در سال های واپسین مکان خود را یافته است. در حقیقت بلاک چین یک پایگاه اطلاعات است که معلومات آن به جای اینکه به روش متمرکز ذخیره شوند بر روی گره های مختلف در مکان های مختلف ذخیره می شوند.

با استناد به حذف واسطه ها بهره برداری از بلاک چین و روی کار آمدن آن منجر شده است تا هزینه ها و هم چنی مدت وقتی که برای انتقال و تبادلات مالی صرف می شد تا حد فراوانی کم شود. این مسئله مخصوصا برای انجام تبادلات کوچک و به علاوه از طرف دیگر تبادلات بسیار با ارزش در عرصه هایی که اعتماد سازی و به علاوه از طرف دیگر یکپارچگی در آن ها کم است بسیار خوب و کاربردی است. با استناد به این شرایط صنایعی از نمونه بازی های رایانه ای، موسیقی، زنجیره تامین و به علاوه از طرف دیگر شبکه جهانی وب اشیا از بلاک چین نهایت سود و استفاده را می برند.

بعد از کنار قرار داده شدن بیت کوین برای سال هاِ، چندی قبلً صنایع وابسته با بانکداری و به علاوه از طرف دیگر امور مالی قصد دارند تا از بلاک چین نهایت سود و استفاده را ببرند. بهره برداری از بلاک چین می تواند صرفه جویی زیاد را در هزینه ها و لحظه در جستجوی داشته باشد.

برای نمونه Ripple که یکی از پیشرفت دهندگان بلاک چین است تصمیم گرفته است تا با بهره برداری از بلاک چین تا حد فراوانی هزینه های مرتبط به تبادل پول به اشتراک کشورها و عرصه هایی که واحد پولی یکسانی ندارند را کاهش دهد. سال قبلی در یک استارتاپ ۱۲بر روی این پلت فرم ۱۲  بانک که از آن میان می توان به بانک هایی از نمونه  ABN ARMO و UK’s BARclays، Royal Bank کانادا و به علاوه از طرف دیگر بانک استرالیاییNational Austrailia Bank اشاره نمود، مورد تست و بررسی قرار دریافت کردند. همان شکلی که که گفته بهره برداری از این پلت فرم ها می تواند به شکلی نه تنها هزینه ها حتی لحظه ضروری برای انجام انتقالات بانکی و پولی را تا حد فراوانی کاهش دهد که این مسئله بیشتر به نفع خریدار بانک ها است.

نمونه دیگری از تغییراتی که در عرصه امور مالی و بورس به چسم می خورد ظهور پدیده ای به اسم بانکداری باز یا همان Open Banking است. همزمان با اینکه بانک های مختلف در سعی در گسترش سرعت و سود وری در جهان حال حاضر هستند استاندارد بانکداری باز در حقیقت منجر به ایجاد چهارچوبی برای به انتشار از نو و دسترسی به داده های بانکی با سرعت بالا، مطمئن و کم هزینه شده است.

این استاندارد ها منجر شده است کمپانی های تاسیس شده به رقابت بیشتری با بانک های کوچک و تازه بپردازند. این امر منجر به کاهش هزینه ها، بهره برداری از تکنولوژی های مفید و کار آمد تر و به علاوه از طرف دیگر معرفی خدمات بهتر به خریداران شده است. به علاوه از طرف دیگر معرفی معلومات شفاف و بی طرفانه به خریداران منجر شده است تا معرفی خدمات مالی با کیفیت بالاتری به خریداران انجام شود. از جهت دیگر دسترسی باز به API های وابسته به بانکداری باز دلیل می شود تا پیشرفت دهندگان خدمات های مختلف قادر باشند از آن برای معرفی خدمات ها و اپ های متنوعی به منظور سود مندی از بانکداری باز به خریداران استفاده نمایند. این API ها نه تنها دلیل شده اند تا تجارت دقیق تر انجام شود حتی مدیریت داده های مالی و به علاوه از طرف دیگر معلومات مالی بهتر با بهره برداری از آن ها بهتر انجام خواهد شد.

با این وجود برای به تکامل رسیدن بانکداری باز هنوز راه فراوانی مانده است با اینحال در همین مراحل ابتدایی نیز بهره برداری از بانکداری باز منجر شده است تا رقابت شدید میان بانک های مختلف برای معرفی تسهیلات و خدمات بهتر به خریداران ایجاد شود و دیدگاه آن ها درمقایسه با خریدار و خدماتی که می توانند به آن معرفی دهند بسیار تغییر کرده است.

با ابزارهای پایین میتوانید این خبر را برای دوستان علاقه مند اشتراک بگذارید.

لینک