دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

باگ خطرناک لپ تاپ های اچ پی هرآنچه تایپ می‌کنید را ضبط خواهد کرد

باگ خطرناک رایانه های قابل حمل اچ پی هرآنچه تایپ می‌کنید را ضبط خواهد نمود

اگر به رایانه علاقه مند هستید این خبر امکان دارد برای شما جالب باشد:

باگ خطرناک رایانه های قابل حمل اچ پی نقض ایمنی است که به وسیله دانش پژوهان کشف شده است. این باگ، می‌تواند هر‌آنچه مصرف کنندگان با کیبورد لپ تاپ خود تایپ می‌کنند را ضبط کند.

یک محقق ایمنی قطعه آسیب پذیری را در بخشی از یک نرم افزار یافته است که بر روی چندین برند و نمونه مختلف لپ تاپ نصب شده است. این باک در نرم افزار سینپتیکس است که کیبورد و ورودی‌های ترک پد را بر روی ۴۶۰ نمونه لپ تاپ اچ پی کنترل می‌کند. این لپ تاپ‌ها شامل ورژن‌های سری Pavilion، EliteBook و ProBook هستند.

باگ خطرناک رایانه های قابل حمل اچ پی که به یک کی لاگر مشابهت دارد، می‌تواند هر کلید فشرده شده به وسیله شما را ضبط کند. یک کی لاگر توانایی دارد وقتی در دستان هکر بی‌افتد بسیار خرناک باشد،‌ در حقیقت هکرها با بهره برداری از آن به سادگی قادر اند معلومات مهم و حساس شما مانند رمز عبور حساب‌های مختلفتان را سرقت کنند. باید در اینجا این خبر خوب را به شما بگوییم که کی لاگر نرم افزار سینپتیکس در رایانه های قابل حمل اچ پی به روش پیشفرض غیرفعال است و یک هکر برای اکتیو سازی آن نیاز به دسترسی مدیریتی به لپ تاپ شما دارد؛ این بدان معناست که هکر پیش از هرچیز باید به روش فیزیکی به لپ تاپ شما دسترسی بیابد.

اچ پی در صفحه خدمات رسانی سایت خود اینگونه بیان می کند:

نه سینپتیکس و نه اچ پی در ماحصل این ایراد به معلومات خریدار دسترسی نخواهند داشت.

به طرز قطعی مقصر باگ خطرناک صدها نمونه لپ تاپ اچ پی واضح نیست

ولی باید گفت، این می‌تواند بر روی لپ تاپ شما نیز تاثیر گذار باشد. اچ پی لیستی از نمونه رایانه های قابل حمل تحت تاثیر این باگ خطرناک را پخش کرده است و همراه آن یک آپدیت نرم افزاری را در دست مصرف کنندگان قرار داده است که با نصب آن،‌ سخت باگ خطرناک رایانه های قابل حمل اچ پی برطرف خواهد شد. اگر از نمونه لپ تاپ خود اطلاع ندارید، میتوانید به برچسب چسبیده در پایین ان که یقینا شماره نمونه نیز بر روی آن نوشته شده رجوع کنید. هنوز اگر بخواهیم جمع بندی کنیم واضح نشده است که این باگ از روش نرم افزار سینپتیکس بوجود آمده یا به نحوی به روش مستقیم در عده ای از نمونه های لپ تاپ اچ پی قرار دارد. صفحه خدمات رسانی HP در باب تاثیرگذاری این باگ بیان می کند «تمامی شریک های سخت افزاری سینپتیکس به آن دچار هستند» که به معنای درگیر بودن تمامی رایانه های قابل حمل تجهیز نرم افزار کنترل کننده کیبورد و ترک پد Synaptics است. کمپانی اچ پی در یک بیانیه اینگونه اظهار نظر کرده است:

اچ پی از ایرادی خبر داده است که می‌تواند بر روی تمامی درایورهای تاچ پد سینپتیکس و تمامی شریک های سخت افزاری این تولیدکننده تاثیر گذار باشد. اچ پی از تاچ پدهای سینپتیکس بر روی عده ای نمونه های لپ تاپ خود سود میبرد و با هم کاری این تولیدکننده سرگرم به کار است تا این سخت را برطرف کند. اچ پی در ماحصل این ایراد به معلومات خریدار دسترسی نخواهند داشت.

اگر این خبر پیرامون رایانه مورد قبول شما بنا شده است آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

لینک منبع خبر