دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

با پنج ویژگی برتر گلکسی نوت 8 سامسونگ آشنا شوید - 0

با پنج خصوصیت برتر گلکسی نوت 8 سامسونگ آشنا شوید

از اخبار تکنولوژی خبرگزاری ها گفته اند که:

بعد از هفته ها انتظار، گلکسی نوت 8 به روش رسمی معرفی شد و اکنون باید منتظر بررسی های مختلف و نظر صاحبنظران در باب این فبلت پرطرفدار با اینحال پرهزینه باشیم.

سامسونگ معمولاً در لحظه معرفی سری نوت، توانایی ها و خصوصیت های تازه ای را هم معرفی می کند تا نمونه برتر جدیدش را درمقایسه با تولیدات قبلی خود و دیگر رقیبان مارکت، متمایز سازد. یکی از بزرگترین گلایه های مصرف کنندگان در لحظه معرفی گلکسی نوت 7، این بود که فبلت مطرح شده اختلاف چندانی با گلکسی اس 7 اِج نداشت و تنها یک قلم S Pen به آن اضافه شده بود.

حال کمپانی کره ای تمام تلاش خود را به کار بسته تا این جریان برای کهکشانی جدیدش تکرار نشود. گلکسی نوت 8 با اینکه مشابهت محشری با گلکسی اس 8 و مخصوصا نمونه پلاس آن دارد، با اینحال اختلاف های غیر قابل انکارش می تواند علاقه مندان مردد را هم به تهیه آن وادار سازد.

پیشتر به بررسی نقاط قوت اصلی گلکسی نوت 8 می پردازیم.

دوربین دوتایی

بزرگترین تغییر گلکسی نوت 8 در مقایسه با مدلهای برتر قبلی این تولیدکننده، بهره برداری از دوربین دوتایی است که یکی از بهترین خصوصیت های این فبلت نیز شمرده می شود.

دوربین های دوگانه از سال قبلی در بسیاری از موبایل های رده بالا استفاده شده اند و اکنون عده ای از میان رده ها نیز به آن تجهیز هستند، با اینحال سامسونگ انتظار علاقه مندان را ارج نهاده و دوربین دوتایی اش را با خصوصیت های ارزشمندی همراه ساخته است.

دوربین دوتایی گلکسی نوت 8 از دو سنسور 12 مگاپیگسلی تشکیل شده؛ یکی از حسگرها لنز عریض با گشودگی دیافراگم f/1.7 دارد و از سیستم فوکوس اتوماتیک فوق سریع «دوال پیکسل» نیز سود می گیرد، همزمان با اینکه دومی به لنز تله فوتو با گشودگی دیافراگم f/2.4 تجهیز شده و توانایی بزرگنمایی اپتیکال 2 برابری و زوم دیجیتال 10 برابری را در دست استفاده کننده قرار می دهد.

اصلی ترین نکته در باب ماژول تصویربرداری گلکسی نوت 8، این است که برای بار نخست در جهان موبایل بیننده تجهیز هر دو سنسور به سیستم لرزشگیر اپتیکال (OIS) هستیم. این خصوصیت می تواند ثبت تصویر های واضح و شفاف را در شرایط نوری مختلف به وسیله هر دو دوربین میسر سازد.

سنسور دوم گلکسی نوت 8 امکان بهره برداری از افکت های عمق میدان را هم ممکن می کند که در موبایل های دیگر هم دیده می شوند. توانایی «فوکوس زنده» (Live Focus) به شما اجازه می دهد عمق میدان را در حالت پیش نمایش و حتی بعد از ثبت تصویر، تغییر دهید تا به نتیجه مطلوب برسید.

سامسونگ به علاوه از طرف دیگر قابلیتی به اسم «ثبت دوگانه» (Dual Capture) را هم در فبلت جدیدش پیاده سازی کرده که با بهره برداری از آن، دو تصویر همزمان با هر دو دوربین ثبت می شود تا هرکدام را که دوست داشتید انتخاب کنید. این خصوصیت در مواقعی که با صحنه ای تکرارنشدنی روبرو هستید و فرصت انتخاب دقیق بین دو دوربین را ندارید، بسیار سودمند خواهد بود.

حافظه رَم بیشتر

بهره برداری از شش GB حافظه رَم در موبایل های سامسونگ مسئله تازه ای نیست، با اینحال برای بار نخست است که سران کمپانی کره ای چنین تصمیمی را برای تلفن هوشمندی با معرفی جهانی و در سطح انبوه اتخاذ کرده اند.

قبل از این عده ای از موبایل های این تولیدکننده در بازارهای محدود، به ویژه در کشور چین و به منظور رقابت با دیگر تولیدکنندگان که شش یا هشت GB رَم را در محصولاتشان جای گرفته اند، با رَم تکمیل شده درمقایسه با ورژن اصلی معرفی می شدند.

حال گلکسی نوت 8 را می توان اولین موبایل سامسونگ دانست که از همان ابتدا با 6 GB حافظه رَم در تمام جهان معرفی می شود، و این موبایل را به خوبی با گلکسی اس 8 متمایز می سازد. طبیعیست که گسترش حافظه رَم، عملکرد روان تری را برای مصرف کنندگان حرفه ای و اجرای همزمان اپ های سنگین بهمراه خواهد داشت.

با این وجود امروز نشانه هایی از معرفی گلکسی نوت 8 با چهار GB حافظه رَم در کشور چین بنمایش درآمده که حتی با نیت کاهش هزینه هم نمی توان آن را توجیه کرد. باید دید سران سامسونگ چه برنامه ای در سر دارند.

جفت کردن اپ ها

طی سال های قبل، رابط کاربری موبایل های سامسونگ به نقطه ضعف اصلی آنها بدل شده بود و قابلیت های متعددی که به وسیله کره ای ها به اندروید خام اضافه می شد، نه تنها کاربری مخصوصی نداشت، حتی منابع سیستم را هم به یغما می برد.

به نظر می رسد این تولیدکننده هر سال به درک بهتری از نیازهای مصرف کنندگان می رسد و اکنون با معرفی توانایی «جفت کردن اپ ها» (App Pairing) توان اجرای همزمان اپ ها یا مالتی تسکینگ سیستم عامل اندروید و گلکسی نوت 8 را به رخ می کشد.

با بهره برداری از این توانایی، قادر اید دو برنامه را که معمولاً به روش همزمان استفاده می شوند، با یکدیگر جفت کنید تا انتخاب آیکن میانبر، آنها را در دو پنجره کنار یکدیگر بنا نهاد. این میانبر را می توان به لبه های صفحه نمایش یا روی صفحه هوم انتقال داد.

با استناد به صفحه نمایش بزرگ گلکسی نوت 8، مطمئناً این خصوصیت بسیار سودمند خواهد بود و بعد از اینکه اپ های ضروری خود را شناسایی کردید، قادر اید نهایت سود وری را با App Pairing تجربه نمایید.

پیغام زنده

قلم استایلوس S Pen پیوسته یکی از اجزای مهم خانواده نوت بوده و توانایی ثبت یا ارسال پیغام های دست نویس با S Pen را برای مصرف کنندگان ممکن می ساخته، با اینحال گاهی اوقات این پیغام ها در موبایل های تولید دیگر کمپانی ها به خوبی نمایش داده نمی شوند.

اکنون با قابلیت «پیغام زنده» (Live Messaging) دیگر چنین مشکلی وجود نخواهد داشت. این برنامه در حقیقت نوعی تولید کننده انیمیشن در شکل GIF به حساب می آید که با بهره برداری از آن قادر اید هر آنچه تصمیم گرفته اید را بنویسید یا رسم کنید. بعد از ارسال پیغام، شخص مورد نظر می تواند پیغام شما را به روش زنده و با افکت های متنوع مشاهده کند.

پیغام هایی که به این شیوه نوشته شده باشند، در شکل استاندارد GIF ذخیره می شوند و می توان از آنها در برنامه های دیگر نیز استفاده کرد. اگر به شیوه تازه ای برای ابراز احساسات و خلاقیت خود نیاز دارید، Live Messaging به کارتان خواهد آمد.

بلوتوث 5 و LTE گیگابیتی

این دو خصوصیت با اینکه در نمونه برتر قبلی کره ای هم حضور داشتند، با اینحال هنوز به ندرت در بین دیگر موبایل های مارکت دیده می شوند. بلوتوث 5 قابلیت های فراوانی از نمونه برد بیشتر، سرعت بالاتر و توانایی رابطه همزمان با مقاصد متعدد را بهمراه دارد که در این نوشته ویژه به آن پرداخته ایم.

وانگهی LTE گیگابیتی حداکثر سرعت ممکن را در نسل تازه شبکه های مخابراتی بهمراه دارد و می تواند بیشینه سرعت دریافت داده را به 1 گیگابیت بر ثانیه برساند. همراه با سرعت بیشتر، LTE گیگابیتی مزایای دیگری از نمونه استریم ویدیوهای 4K، استریم محتوای حقیقت مجازی، رابطه صوتی با کیفیت بالا، دسترسی آنی به محتوا، و دسترسی سریع به محیط ذخیره سازی ابری را هم معرفی میکند.

سخن آخر

گلکسی نوت 8 از همه نظر یک موبایل حرفه ای از کمپانی مشهور به حساب می آید. سامسونگ میلیون ها ابزار از آن را می فروشد و سود خوبی را به دست می آورد تا باز هم فاصله خود را از دیگر رقیبان عرصه موبایل بیشتر کند. ولی باید گفت، سؤال اینجاست که آیا ادامه معرفی خانواده نوت با نگاه حال حاضر منطقی خواهد بود؟

قبل از این، خانواده گلکسی نوت سامسونگ در بیشتر مواقع با پردازشگر های تازه، صفحه نمایش بزرگ تر و بهتر، باتری قوی تر، محیط ذخیره سازی بیشتر، و چندین خصوصیت برتر درمقایسه با «گلکسی اس» معرفی می شدند و قلم S Pen هم آنها را تکمیل می کرد، با اینحال هر سال می بینیم که این فاصله کمتر می شود.

احتمالا گلکسی نوت 9 را هم بیننده خواهیم بود. گلکسی نوت 10؟ ممکن است؛ با اینحال به نظر می رسد عضو های این خانواده هر سال کار سخت تری را برای متمایز شدن از دیگر تولیدات خود سامسونگ پیش رو دارند، چه برسد به رقابت با دیگر کمپانی ها.

خصوصیت هایی که در بالا برشمردیم، هنوز هم گلکسی نوت 8 را به گزینه ارزشمندی برای علاقه مندان سامسونگ و مصرف کنندگان حرفه ای موبایل مبدل می کند؛ با اینحال پذیرفتن هزینه 930 دلاری ورژن آنلاک این ابزار و اختلاف 255 دلاری با گلکسی اس 8 پلاس، کمی دشوار به نظر می رسد.

امیدواریم این نوشته پیرامون تکنولوژی مورد استقبال شما قرار گرفته است.

منبع