دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

بررسی دیجیاتو: مقایسه سونی Xperia XA1 Plus با XA1 Ultra

بررسی دیجیاتو: مقایسه سونی Xperia XA1 Plus با XA1 Ultra

از اخبار تکنولوژی شایعاتی درز کرده که:

انتهای سال ۲۰۱۴ مدیر کل واحد تولید موبایل سونی برکنار شد و هیروکی توتوکی جای وی را گرفت، تغییری که با استناد به ضرر های پیاپی و عملکرد ناموفق این واحد، چندان هم دور از فکر نبود. دقیقاً یکسال بعد، تازه ترین موبایل از خانواده Xperia Z متولد شد و بعد از آن، بیننده تغییر و تحول فراوانی در قسمت موبایل سازی سونی بودیم. کمپانی ژاپنی پیشرفت موبایل های سری M، C و Z را کنار گذاشت تا این دفعه، تمام موبایل های خود را تحت عنوان سری تازه X به مارکت عرصه کند.Xperia XZ1 (بررسی دیجیاتو) تازه ترین نمونه برتر این خانواده شمرده می شود و برای مصرف کنندگان علاقه مند به رده اقتصادی هم، دو میان رده با اسم های Xperia XA1 Ultra و XA1 Plus مقرر کرده شده اند.

دو میان رده ی تازه از لحاظ سخت افزاری مشابهت های بسیاری دارند و کمابیش در یک سطح هزینه قرار می گیرند، با اینحال چند اختلاف مهم می باشد که به کلیd آنها را از یکدیگر دارای اختلاف می کند. در این نوشته می خواهیم دو میان رده تازه سونی را با یکدیگر مقایسه کنیم و ببینم هر یک از آنها برای چه کاربرانی خوب هستند. با دیجیاتو همراه باشید.

دیزاین

این بخش عمده ترین نقطه تمایز بین در کالا به حساب می آید، با اینحال می خواهیم از مشابهت های موجود شروع کنیم. هر دو میان رده تازه مانند مدلهای برتر واپسین سونی با استناد به زبان دیزاین Loop surface ساخته شده اند. در چپ و راست صفحه نمایش حدوداً هیچ حاشیه ای به چشم نمی خورد و این مسئله، در حاشیه بالا و پایین نمایشگر جبران شده است.

https://digi-land.ir/wp-content/uploads/2017/11/41919__20.com

در هر دو موبایل حاشیه پایین صفحه نمایش کاربری مخصوصی ندارد و تنها یک اسپیکر دکوری در آن تعبیه شده که صدایی پخش نمی کند. اسپیکر حقیقی هر دو موبایل در نمای پایین بدنه کنار درگاه USB-C جای گرفته شده است. در حاشیه بالای نمایشگر لوگوی تولید کننده، دوربین جلو و اسپیکر صحبت را داریم. اولین نقطه تمایز اینکه نمونه اولترا (کالا طلایی رنگ) غیر از اینها فلش دوربین جلو هم دارد.

https://digi-land.ir/wp-content/uploads/2017/11/41919__20.com

یک تمایز دیگر اینکه در سمت راست بدنه نمونه پلاس (کالا صورتی) سنسور اثر انگشت را داریم، با اینحال در نمونه اولترا یک دکمه عادی تعبیه شده که تولیدات سری Z را یادآوری می کند. پشت بدنه هر دو کالا بطور کلیً ساده دیزاین شده و باید در اینجا این خبر خوب را به شما بگوییم که لنز دوربین بیرون زدگی ندارد. کنار بدنه هر دو کالا هم شاتر فیزیکی برای دوربین مقرر کرده شده است.

https://digi-land.ir/wp-content/uploads/2017/11/41919__20.com

و با اینحال اختلاف اندازه، که عمده ترین نقطه تمایز دو کالا به حساب می آید. نمونه پلاس با اندازه ۵.۵ اینچی یک تلفن هوشمند نسبتاً بزرگ به حساب می آید. خصوصاً با استناد به حاشیه بالا و پایین صفحه نمایش که دلیل شده ابزار ۸ میلی متر از رقیبی مانند آنر ۹ کشیده تر باشد. در طرف دیگر با اینحال نمونه اولترا با ابعاد ۶ اینچ واقعاً غول پیکر است.

https://digi-land.ir/wp-content/uploads/2017/11/41919__20.com

نمونه پلاس ۸.۷ میلی متر ضخامت دارد و ۰.۶ دهم میلی متر ضخیم تر از اولترا به حساب می آید، با اینحال در چنین موقعیتی به دلیل اندازه ی کوچکتر، ارگونومی نسبتا بهتری دارد. اینجا اولین نقطه ای است که واضح می کند کدام کالا برای شما خوب تر به حساب می آید. باید تصمیم بگیرید نمایشگر بزرگ را ترجیح می دهید، یا تصمیم گرفته اید تلفن هوشمند شما لحظه استفاده راحت تر در دست جای گیرد.

https://digi-land.ir/wp-content/uploads/2017/11/41919__20.com

با اینحال هر یک از دو کالا را که انتخاب می کنید اطمینان داشته باشید کیفیت تولید بالایی دارد و شما را از این نظر راضی می کند. باید در اینجا این خبر خوب را به شما بگوییم که بدنه هر دو کالا از آلومینیوم ساخته شده و استحکام مناسبی دارد. در جلوی بدنه هم گوریلا گلس ۴ وظیفه نگهداری از صفحه صفحه نمایش را بر عهده دارد.

صفحه نمایش

https://digi-land.ir/wp-content/uploads/2017/11/41919__20.com

در هر دو کالا نمایشگر IPS LCD با رزولوشن Full HD استفاده شده است، با اینحال یک اختلاف قابل توجه می باشد. اندازه کوچکتر نمونه پلاس دلیل شده هر اینچ از نمایشگر این کالا ۴۰۱ پیکسل داشته باشد، همزمان با اینکه این رقم برای نمونه اولترا ۳۶۷ پیکسل است. رقیبی مانند آنر ۹ روی هر اینچ از نمایشگر خود ۴۲۸ پیکسل دارد و نمونه پلاس تا حدی فراوانی می تواند با آن رقابت کند، با اینحال اگر نمایشگر بزرگتر را تصمیم گرفته اید ضروری است بدانید کمتر بودن تراکم پیکسل های نمایشگر نمونه اولترا تا حدی به چشم می آید.

https://digi-land.ir/wp-content/uploads/2017/11/41919__20.com

پویایی رنگ ها در پنل LCD خصوصاً در یک موبایل میان رده هرگز به خوبی نمایشگر AMOLED رقیبی مانند گلکسی A5 2017 نخواهد بود و دو میان رده تازه سونی هم از این سنت مستثنی نیستند. حتی آنر ۹ هم به خاطر پنل LTPS IPS رنگ های پویا تری دارد، با اینحال اکسپریا XA1 پلاس و اولترا هم قادر هستند از این نظر نمره قبولی را در جهان میان رده ها دریافت کنند. روشنایی نمایشگر هر دو کالا به علاوه از طرف دیگرً‌ برای استفاده پایین نور مستقیم خورشید کفایت می کند، با اینحال خصوصاً در نمونه اولترا که حداکثر روشنایی آن از نمونه پلاس بالاتر است. گفتن این مسئله در اینجا ضروری است که ۷۱ درصد از نمای در مقابل نمونه پلاس به نمایشگر اختصاص دارد، با اینحال این رقم در نمونه اولترا به ۷۶ درصد می رسد و برادر بزرگتر از این نظر بهتری دارد.

سخت افزار

https://digi-land.ir/wp-content/uploads/2017/11/41919__20.com

هر دو موبایل تازه سونی هم، مانند دیگر میان رده های XA1 به چیست Helio P20 مدیاتک تجهیز هستند. در این پردازشگر ۱۶ نانومتری ۴ هسته ۲.۳ گیگاهرتزی و ۴ هسته ۱.۶ گیگاهرتزی داریم، با اینحال همه ی آنها از نوع Cortex A53 هستند. بر همین اساس هر دو میان رده تازه با کسب امتیاز ۶۰ هزار در بنچمارک آنتوتو کمی پایین تر از نوا ۲ پلاس هوآوی (بررسی دیجیاتو) قرار می گیرند، کالایی که آن هم چیپستی با ۸ هسته A53 در خود دارد. با اینحال آنر ۹ در همین سطح هزینه غیر از ۴ هسته A53 به ۴ هسته A73 تجهیز شده است، با این وجود با امتیاز ۱۴۶ هزار به شکل زیادی بالاتر از رقیبان ژاپنی خود قرار می گیرد.

https://digi-land.ir/wp-content/uploads/2017/11/41919__20.com

هر دو میان رده تازه سونی به خاطر ۴ GB حافظه رم رابط کاربری و اپ های همزمان را به شکل روان اجرا می کنند. هر دو میان رده تازه به علاوه از طرف دیگرً به چیپ گرافیکی Mali-T880MP2 تجهیز هستند. این چیپ قبلا عملکرد خوب خود روی Xperia XA1 (بررسی دیجیاتو) نمایش داده است، با اینحال باید توجه داشت که نمایشگر آن کالا 720p بود و روی میان رده های تازه با رزولوشن Full HD مواجه هستیم و این مسئله خود را در بنچمارک ها هم نشان می دهد. تست Basemark ES 3.1 صرف نظر از رزولوشن صفحه نمایش توانایی ابزار را در رندر کردن با رزولوشن Full HD بررسی می کند و نشان می دهد هر سه کالا XA1، نمونه پلاس و نمونه اولترا از لحاظ توان پردازش گرافیکی از رقیبان هم هزینه خود مانند مانند Galaxy A5 2017 و A7 2017 (بررسی دیجیاتو) پایین تر هستند.

https://digi-land.ir/wp-content/uploads/2017/11/41919__20.com

اکسپریا XA1 پلاس در یک نمونه ۳۲ GB ساخته شده و نمونه اولترا در ۲ ورژن ۳۲ و ۶۴ GB، با اینحال هر دو کالا از کارت حافظه تا ۲۵۶ GB خدمات رسانی می کنند. هر دو کالا به علاوه از طرف دیگرً غیر از کارت حافظه، از ۲ سیم کارت هم خدمات رسانی می کنند. این مزیت زیادی به حساب می آید و در تولیدات دیگر عموماً باید بین سیم کارت دوم و کارت حافظه یکی را انتخاب کنید.

https://digi-land.ir/wp-content/uploads/2017/11/41919__20.com

دو میان رده تازه به باتری هایی با ظرفیت ۲۷۰۰ و ۳۴۳۰ میلی آمپر ساعت تجهیز هستند، با اینحال بر خلاف تصور شما باتری بزرگتر برای نمونه پلاس مقرر کرده شده است. اگر فکر می کنید ۲۷۰۰ میلی آمپر ساعت برای فبلت غول پیکر اکسپریا XA1 اولترا کافی به نظر نمی رسد، ممکن است دوست داشته باشید که بدانید این کالا به خاطر توان پردازش پایین تری که دارد، از رقبایی مانند آنر ۹، آیفون SE و مدلهای برتر سال قبلی مانند LG G5 (بررسی دیجیاتو) یا HTC 10 (بررسی دیجیاتو) بالاتر قرار می گیرد.

https://digi-land.ir/wp-content/uploads/2017/11/41919__20.com

در این لیست گلکسی A5 و A7 نمونه 2017 به توجه به هزینه برابر یا خوب تر، از لحاظ عمر باتری درمقایسه با نمونه اولترا عملکرد خوب تری دارند، با اینحال در نمونه پلاس عمر باتری به سادگی تا ۱۳ ساعت می رسد، کالایی که با صرف نظر کردن از Redmi Note 4 قادریم بگوییم در سطح خود یکی از بالاترین ظرفیت های باتری را دارد. با این وجود عملکرد محشر باتری در نمونه پلاس نباید دلیل شود نمونه اولترا را فراموش کنیم و این کالا هم در این بخش به سادگی نمره قبولی را دریافت می کند.

https://digi-land.ir/wp-content/uploads/2017/11/41919__20.com

با شرایطی که در قسمت دیزاین گفتیم اسپیکر پایین صفحه نمایش هر دو میان رده دکوری است و اسپیکر بالایی هم لحظه صحبت کاربری دارد. تنها اسپیکر ابزار پایین بدنه کنار درگاه USB قرار گرفته است. در هر دو کالا این اسپیکر خصوصاً در نمونه پلاس صدای بسیار بلندی دارد، با اینحال از لحاظ کیفیت جایی بالاتر از سطح میان رده ها قرار نمی گیرد. طبعاً نباید دنبال بیس توانمند باشید و در نمونه اولترا لحظه بلند کردن صدا، کمی هم دیستورشن به گوش می رسد.

دوربین

https://digi-land.ir/wp-content/uploads/2017/11/41919__20.com

در دوربین های دو میان رده تازه سونی بیننده همان ترکیبی هستیم که قبل از این در مدلهای برتر سری Z5 استفاده شده بود، سنسور IMX300 همراه با لنز ۲۴ میلی متری عریض با ضریب اف ۲.۰ و توانایی فوکوس اتوماتیک هیبریدی. این سنسور ۲۳ مگاپیکسلی است با اینحال بسته به اینکه با کدام نسبت تصویر عکاسی کنید بخش های متفاوتی از سنسور مورد بهره برداری قرار می گیرد، با این وجود روی نسبت ۴ به ۳ تصویر هایی ۲۲.۸ مگاپیکسل و با نسبت ۱۶ به ۹ تصویر هایی ۲۰.۱ مگاپیکسلی در دست خواهید داشت.

هر دو میان رده تازه با استناد به سخت افزار دوربین در سطح مدلهای برتر سالیان قبل، قادر هستند در نور روز تصویر هایی با جزئیات زیاد و رنگ های چشم نواز ثبت کنند، با اینحال عدم وجود توانایی هایی مانند فوکوس اتوماتیک لیزری و سنسور RGBC-IR همراه با توان پردازش پایینتر، تاثیراتی در کیفیت تصویر ها در پی داشته است. برای نمونه گاهی اوقات در قسمت هایی که رنگ یکنواخت دارد، مانند آسمان یکدست، نویز به چشم می خورد.

هر دو میان رده در نور شب هم انتظار را در این سطح هزینه برطرف می کنند. عمده ترین سخت به توان پردازش ابزار مرتبط می شود که عملکرد ثبت تصویر و پردازش آن را کند کرده است، با این وجود وقتی نور محیط بسیار کم باشد امکان دارد با کوچکترین لرزش وقتی ابزار سرگرم پردازش روی تصویر است، با نتیجه تار مواجه شوید.

https://digi-land.ir/wp-content/uploads/2017/11/41919__20.com

این سخت با این وجود به سادگی با روشن کردن فلش ابزار برطرف می شود. فلش دوربین هر دو میان رده تازه سونی از قدرت کافی برای روشن کردن محیط دارا هستند و تصویر ها را بطور کلیً طبیعی ثبت می کنند، به توجه به اینکه از نوع تکی مقرر کرده شده و دوگانه نیست.

https://digi-land.ir/wp-content/uploads/2017/11/41919__20.com

به دوربین جلو که می رسیم، سومین اختلاف بنیادی بین دو میان رده تازه نمایان می شود. اکسپریا XA1 پلاس در جلوی بدنه یک دوربین ۸ مگاپیکسلی با سنسور ۱/۴ اینچی، لنز عریض ۲۳ میلی متری و ضریب اف ۲.۰ دارد. در نمونه اولترا هم لنز ۲۳ میلی متری و ضریب اف ۲.۰ می باشد، با اینحال این دفعه با یک سنسور ۱۶ مگاپیکسلی در اندازه ۱/۲.۳ اینچی مواجه هستیم.

https://digi-land.ir/wp-content/uploads/2017/11/41919__20.com

دوربین جلوی نمونه اولترا لرزشگر اپتیکال دارد و دوربین جلوی نمونه پلاس فوکوس اتوماتیک، با اینحال قابل توجه این است که گاهی اوقات هر دو کالا سلفی هایی نسبتاً تار ثبت می کنند. هر دو میان رده در این بخش از لحاظ کنتراست و پویایی رنگ های سلفی ها نمره قبولی را دریافت می کنند و طبعاً‌ جزئیات تصویر های نمونه اولترا به دلیل رزولوشن بالاتر، بیشتر است.

از رزولوشن بالاتر هم که بگذریم، فلش دوربین جلوی نمونه اولترا قابلیتی است که این تلفن هوشمند را به یک گزینه محشر برای علاقه مندان سلفی بدل کرده است.

در عکس بالا نمونه سلفی ثبت شده با فلش دوربین جلوی XA1 اولترا را با سلفی نمونه پلاس که در همین شرایط ثبت شده با اینحال فلش ندارد مقایسه کنید.

هر دو میان رده تازه سونی به علاوه از طرف دیگرً قادر هستند ویدیوهای Full HD را با نرخ ۳۰ فریم در هر ثانیه ثبت کنند.

در انتهای از شما تقاضا میکنیم گالری نمونه تصویر های ثبت شده با دوربین موبایل های تازه را ببینید.

نمونه تصویر های XA1 Plus

نمونه تصویر های XA1 Ultra

جمع بندی

https://digi-land.ir/wp-content/uploads/2017/11/41919__20.com

سونی کماکان پوسته ی آشنای موبایل های خود را بروزرسانی می کند و سخت افزار تازه ای داخل آن قرار می دهد. اگر زبان دیزاین سونی برای شما چشم نواز است، میان رده های تازه را هم دوست خواهید داشت، با اینحال هر یک از این دو کالا برای استفاده کننده متفاوتی ساخته شده است. اکسپریا XA1 پلاس از لحاظ اندازه ابعاد معمول را دارد، با یک دوربین خوب و باتری محشر. این تلفن هوشمند با شرایطی که از موبایل های سال ۲۰۱۷ این امیدواری می باشد سنسور اثر انگشت می باشد. توان پردازش ابزار هم جایی در سطح میان رده های معمول مارکت قرار می گیرد. در طرف دیگر اکسپریا XA1 اولترا را داریم که برای مصرف کنندگان علاقه مند به نمایشگر بزرگ ساخته شده است. این غول ۶ اینچی از لحاظ توان پردازش با برادر کوچکتر خود یکسان است، با اینحال دوربین جلوی ۱۶ مگاپیکسلی تجهیز به فلش آن را برای مصرف کنندگان علاقه مند به سلفی دلنشین تر می کند.

هر دو میان رده تازه سونی از کیفیت تولید مناسبی دارا هستند و در رده پایین ۱.۵ میلیون تومان حرف هایی برای گفتن خواهند داشت. کمپانی ژاپنی برای موفقیت در این سطح از مارکت رقیبان توانمندی را در مقابل خود دارد. از یک سو آنر ۹ از سرزمین چین که دوربین دوتایی دارد و قوی ترین میان رده حال حاضر مارکت به حساب می آید. وانگهی از سمت دیگر موبایل های A5 و A7 نمونه ۲۰۱۷ (بررسی دیجیاتو) که به نمایشگر Super AMOLED تجهیز هستند و در مقابل آب مقاوم ساخته شده اند. انتخاب با شماست.

خصوصیت های مشترک

 • پردازشگر ۸ هسته ای Helio P20 مدیاتک
 • چیپ گرافیکی Mali-T880MP2
 • ۴ GB حافظه رم
 • رزولوشن صفحه نمایش Full HD
 • به شکل همزمان خدمات رسانی از ۲ سیم کارت و یک کارت حافظه تا (۲۵۶ GB)
 • دوربین اصلی ۲۳ مگاپیکسل
 • اندروید ۷.۰ نوقا

اختلاف های نمونه اولترا

 • ابعاد ۶ اینچی
 • صفحه نمایش بزرگ
 • حاوی فلش دوربین جلو
 • عدم وجود سنسور اثر انگشت
 • قابل انتخاب در ۳۲ و ۶۴ GB حافظه داخلی
 • عمر باتری خوب با ظرفیت ۲۷۰۰ میلی آمپر ساعت
 • دوربین جلو ۱۶ مگاپیکسل حاوی فلش و لرزشگیر اپتیکال

اختلاف های نمونه پلاس

 • ابعاد ۵.۵ اینچی
 • ارگونومی بهتر
 • عدم وجود فلش دوربین جلو
 • حاوی سنسور اثر انگشت
 • حاوی ۳۲ GB حافظه داخلی
 • عمر باتری محشر با ظرفیت ۳۴۳۰ میلی آمپر ساعت
 • دوربین جلو ۸ مگاپیکسل با فوکوس اتوماتیک بدون فلش

امیدواریم این مقاله پیرامون تکنولوژی مورد استقبال شما قرار گرفته است.

منبع