دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

بررسی موشک های سپاه در حمله به داعش - 0

بررسی موشک های سپاه در حمله به داعش

برای علاقه مندان به اخبار هوا و فضا خبری تکمیل کرده ایم :

در شب یکشنبه ۲۸ خرداد، سپاه پاسداران با تعدادی موشک پایگاه های داعش را مورد هدف قرار داد. تصمیم گرفته ایم نگاهی کم تر به موشک پرتاب شده بیندازیم و با خصوصیت های آن ها آشنا شویم و همجنین توان موشکی کشورمان را مورد بررسی قرار دهیم.
طبق خبرهایی که در شبکه های اینترنتی پخش شده است-این اولین باری است که ایران به طرز رسمی از موشک های برد متوسط خود استفاده می کند این عملیات فارغ از هر پیغام سیاسی که برای کشورهای منطقه دارد یک تمرین خوب برای تست توان موشکی کشور می باشد که در راستای پیغام مقام معظم رهبری و به علاوه از طرف دیگر انتقام خون شهدای حادثه تروریستی تهران به خوبی انجام گرفت. قبل از این نیز نیروهای داعشی مورد حملات انتقام جویانه ی کشور های از قبیل اردن و فرانسه قرار گرفته بودند، بعد از اسیر شدن خلبان اردنی و سوزاندن وی به وسیله داعش، ارتش اردن حملات گسترده ای به داعش کرد و یا فرانسه بعد از حوادث خونین پاریس ضربات سنگینی را بر پیکره ی داعش وارد کرد. حملات موشکی سپاه ممکن است به گستردگی موارد گفته شده نباشد با اینحال به خوبی منقل کننده ی پیغام جمهوری اسلامی به کشورهای منطقه بود.
با شرایطی که می دانید کلیک رسانه دانش و تکنولوژی است و رسالت ما نگاهی دانش محور به مسئله پیش رو است بر همین اساس به بررسی خصوصیت های موشک ها می پردازیم. شش موشک پرتاب شده از دو نوع ذوالفقار و قیام بوده است با این وجود در ساعات ابتدایی بعد از این حمله معلومات رسمی از نوع موشک پخش نشده بود با اینحال با دقت در فیلم های پخش شده در همان ساعات بهره برداری از این دو نوع موشک قابل حدس بود بدلیل آنکه حجم دود خارج شده در لحظه پرتاب که بیانگر سوخت جامد بودن موشک است و به علاوه از طرف دیگر پرتاب زاویه دار آن نشان از بهره برداری از سری موشک های خانواده ی فاتح را می داد.

ذوالفقار که تازه ترین نسل موشک های فاتح به حساب می آید در سال ۱۳۹۱ معرفی شد این موشک زمین به زمین از سوخت جامد استفاده می کند و این دلیل می شود تا سازه ای سبک تر و خوب برای مسافت های بلند باشد از دیگر مزیت های موشک های سوخت جامد مدت لحظه کوتاه عملیاتی شدن آن ها است که با این وجود در حمله شب قبلی ی سپاه این مسئله مورد ارزش نبوده. ذوالفقار توانایی نقطه زنی دارد و برد آن ۷۰۰ کیلومتر است و این مسئله انتخاب هوشمندانه ی سپاه برای شلیک موشک ها را نشان می دهد بدلیل آنکه ذات این عملیات غافلگیرانه بوده است و در صورت انتخاب ناصحیح می موفق شد به نیروهای غیرنظامی و ارتش سوریه که در قسمت هایی از منطقه دیرالزور حضور داشتند آسیب برساند. فاصله پایگاه های موشکی غرب کشور که در کردستان و کرمانشاه قرار دارد تا دیرالزور تقریبا ۶۰۰ الی ۶۵۰ کیلومتر است و بهترین گزینه از بین موشک های بالستیک ذوالفقار می تواند باشد که به خوبی توان خود را به نمایش گذاشت. اولین نسل موشک های بالستیک کوتاه برد کشور فاتح اسم داشت که در سال ۱۳۸۰ ساخته شد، برد آن ۲۰۰ کیلومتر و از دقت بالایی دارا نبود و موشک ذوالفقار امروز در راستای یک دهه تلاش مهندسان کشورمان است که به خوبی بهینه و بهینه شده است.


موشک قیام نیز به مانند ذوالفقار جز موشک های بالستیک میان برد به حساب می آید با اینحال این موشک سوخت مایع بوده است و از تکنولوژی بالایی برخورد دار است. این موشک در سال ۱۳۹۰ تولید شد و اولین موشک بدون بالک ایران بود شمرده می شود. وظیفه ی اصلی بالک ها کنترل و هدایت موشک است و وقتی بالک ها حذف می شوند برای کنترل موشک نیاز داریم تا به نیروی پیشران تولیدی جهت دهیم که این نیازمند تکنولوژی بالایی است که دستیابی ایران به آن موفقیت بزرگی به حساب می آمد. برد موشک قیام ۸۰۰ کیلومتر است و توانایی حمل کلاهک جنگی به وزن ۷۴۶ کیلوگرم را داراست. سرعت بالای قیام در حرکت خود و مواد ویژه استفاده شده در بدنه ی آن که خاصیت جذب امواج را دارند دلیل شده که رادار گریز باشد و تهدید بزرگی برای سامانه های دفاعی به حساب آید. از نقاط قوت قیام دور شدن سریع از پرتابگر است که این امر باعث می شود تا احتمال شناسایی و مورد هدف قرار گرفتن پرتابگر کاهش بیابد. قیام توانایی پرتاب از پرتابگرهای سیار را دارد و عملیات تکمیل سازی آن در کوتاه ترین لحظه ممکن انجام می شود.

اگر این خبردرباره هوا و فضا جالب است آنرا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید.

لینک