دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

جدیدترین کامپیوترهای کوانتومی آی بی ام (IBM)؛ قدرتمندترین تجهیزات کوانتومی در جهان

بروزترین رایانه های کوانتومی آی بی ام (IBM)؛ قدرتمندترین ابزارهای کوانتومی در جهان

اگر به رایانه علاقه مند هستید این خبر امکان دارد برای شما جالب باشد:

رایانه های کوانتومی آی بی ام (IBM) تازه‌ترین ابزارهای از نوع خود هستند که هم اینک، قدرتمندترین رایانه های کوانتومی دنیا به حساب می‌آیند.

کمپانی مشهور آی بی ام اخیرا دو رایانه کوانتومی که یکی از آن‌ها تکمیل معرفی به مصرف‌کنندگان بوده و دیگری هنوز در مراحل پیشرفت به سر می‌برد را به جهان تکنولوژی توصیه کرده است. پردازشگر کوانتومی رایانه تکمیل‌شده از نوع 20 کیوبیتی بوده و دیگر برنامه در حال تکمیل که نمونه ابتدایی‌ای از آن هم ساخته شده پردازشگر‌ای 50 کیوبیتی دارد.

جری چو (Jerry Chow)،‌ یکی از مدیران ارشد این تولیدکننده عظیم، با اشاره به این مسئله که اعداد ذکرشده در باب ابزارهای رایانه های کوانتومی آی بی ام برای کارشناسان این عرصه آنقدرها هم موثر و قابل‌توجه نیستند، بیان می کند که تقریبا 18 ماه پیش این تولیدکننده تنها قادر به بهره برداری از پردازشگر‌هایی باقدرت 5 کیوبیت بود و رسیدن به عدد 20 و یا 50 کیوبیت در این مدت لحظه کوتاه کار بسیار ستایش‌برانگیزی در صنعت تولید پردازشگر‌های کوانتومی است.

توضیحاتی در باب رایانه های کوانتومی آی بی ام و وسایل شبیه به

به روش مختصر می‌تواند گفت که یکی از بزرگ‌ترین اختلاف‌های رایانه های کوانتومی با رایانه‌های معمولی به بهره برداری از بیت‌ها مرتبط می‌شود؛‌ بیت‌های ابزارهای پردازشی که در دست عموم قرار دارند، در فرآیندهای محاسباتی تنها توانایی برابری با یکی از عددهای صفر و یک را دارند. در چنین شرایطی ست که که یک رایانه کوانتومی با کیوبیت‌هایی که در آنِ واحد با هر دو عدد ذکرشده برابری کرده و همزمان پردازش پیچیده را انجام می‌دهد، کار می‌کند.

رایانه های کوانتومی آی بی ام مثل ابزارهای شبیه به، مستقیما به قانون های ریاضی مکانیک کوانتوم وابسته هستند و در انجام وظایف مخصوصی مانند فاکتورگیری از اعداد، نمونه‌سازی مولکول‌ها و کاربردهای شبیه به، بسیار سریع‌تر از رایانه‌های معمولی رفتار می‌کنند. امروزه برای دستیابی به توان‌های پردازشی قابل‌توجه، مانند قدرتمندترین رایانه کوانتومی آی بی ام که 50 کیوبیت است، وسایل الکترونیکی بسیار پیچیده باید همراه با یکدیگر و در دماهایی نزدیک به صفر مطلق (273- درجه سلسیوس) نگهداری شوند.

نمونه ابتدایی یکی از رایانه های کوانتومی آی بی ام

با این وجود هدف از تولید رایانه های کوانتومی آی بی ام کاربردهای تجاری و ممکن کردن ابن وسایل برای استفاده عموم مردم به روش مستقیم نبوده،‌ با اینحال مصرف کنندگان برای انجام وظایفی که نیاز به چنین ابزارهای پیشرفته‌ای دارد، قادر اند با بهره برداری از رایانه معمولی خود و از روش سیستم‌های ابری مختلف، با یک رایانه کوانتومی آی بی ام در رابطه بوده و از نتایج انتشار یافته از پردازش کوانتومی ابزار بهره ببرند.

از طرف دیگر، لحظه فعالیت و محاسبه‌های کوانتومی به روش مداوم، به وسیله هر یک از تجهیزاتی که تا اینجای کار ساخته شده هنوز به بسیار محدود است؛ با اسم مثال، رایانه کوانتومی 20 کیوبیتی آی بی ام ‌تنها می‌تواند به مدت 90 میکروثانیه به روش دائم کار کند و بعد از این مدت از کار می‌افتد. ولی باید گفت، دستیابی به چنین قابلیتی قبل از معرفی این رایانه غیرممکن بود.

کمپانی‌های بزرگ دیگری مانند گوگل و اینتل هم همراه با گروه‌های مستقل مختلف از تمامی جهان، بر سر تولید رایانه های کوانتومی توانمند با یکدیگر رقابت دارند و حدسیات می شود که سلطه حال حاضر آی بی ام در این عرصه تداوم چندانی نداشته باشد.

اگر این خبر پیرامون رایانه مورد قبول شما بنا شده است آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

لینک منبع خبر