دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

به چه نحو بیل و ملیندا گیتس جان ۱۲۲ میلیون نفر را نجات دادند؟

خبری پیرامون موبایل برای علاقه مندان به این ابزار هوشمند:

بیل گیتس غیر از کمپانی مایکروسافت، بنیاد گیتس را نیز با کمک همسرش راه‌اندازی کرد. با اینحال این زوج به چه نحو توانستند جان ۱۲۲ میلیون نفر را نجات دهند؟

چیزی که می‌خواهیم در باب آن صحبت کنیم، بزرگترین برنامه بشردوستانه تاریخ است. این برنامه بشردوستانه مانند آن است که بتمن و سوپرمن به یکدیگر بپیوندند تا با جنایات جهان بجنگند.

حدود ده سال پیش، وارن بافت، دومین فرد ثروتمند دنیا و مدیرعامل کمپانی برکشایر هاتاوی، وعده داد که بیشتر ثروت خود را به تنها فرد ثروتمندتر از خودش، بیل گیتس، اهدا کند. این هدیه ۳۰ میلیارد دلار ارزش داشت. هدف وارن بافت از اهدای چنین هدیه‌ای، گسترش دادن تلاش‌های بنیاد بیل و ملیندا گیتس برای نجات کودکان در کشورهای در حال پیشرفت بود. بیل گیتس اعتقاد دارد که «همه جان‌ها به یک اندازه ارزش دارند».

رابطه وارن بافت و بیل گیتس در بیشتر مواقع نزدیک بوده است. خانواده گیتس هر سال تعطیلات ژانویه را با خانواده بافت سپری می‌کنند و نامه سالانه آنها که به روش یک گزارش برای بافت در باب هدیه ارزنده‌اش تهیه می‌شود، پر از جوک‌ها و لطیفه‌های میلیاردرها است: به چه نحو بافت بیسکویت‌های اوریو را برای صبحانه میل می‌کند و یا وقتی که وارن بافت در هنگ‌کنگ از کوپن برای پرداخت هزینه شام در مک‌دونالد استفاده کرد. 

در این تعطیلات، غیر از سرگرمی، اطلاعات نیز بررسی می‌شوند. آن‌ها در باب اینکه پول بیل گیتس و هدیه وارن بافت چه میزان موفق شده است میزان بیماری‌ها را کاهش دهد، بحث می‌کنند. هدف آنها این است تا بیماری‌ها را ریشه‌کن کنند.

از سال ۱۹۹۰ تا اینجای کار جان ۱۲۲ میلیون کودک نجات یافته است. با این وجود بسیاری از اتفاقات قبل از تاسیس بنیاد بیل و ملیندا گیتس افتاده است، با اینحال اهداف پیشرفت هزاره اغلب از سال ۲۰۰۰ اندازه‌گیری می‌شوند. این زوج ادعا نمی‌کنند که توانسته‌اند جان ۱۲۲ میلیون نفر را نجات دهند. بیل گیتس بیان می کند:

اگر به کاهش نرخ مرگ ومیر کودکان بنگرید، می‌بینید که واکسن‌هایی که برای روتاویروس و سینه پهلو ساخته شده‌اند،‌ بیشترین نقش را در کاهش مرگ و میر کودکان داشته‌اند و ما در سالهای ۲۰۰۰ و ۲۰۰۱ با کمک شرکایمان، GAVI را برای واکسن‌ها و Global Fund را برای ایدز، وبا و مالاریا تاسیس کردیم. من گمان می نمایم که بدون دو برنامه دولتی و برنامه بنیاد گیتس این موضوع نمی‌افتاد.

هم اینک، ۸۶ درصد کودکان در دنیا واکسیناسیون دریافت می‌کنند. این میزان پوشش، بهترین در طول تاریخ بوده است و یکی از مهمترین دلایل کاهش مرگ و میر کودکان است. بیل گیتس بیان می کند به ازای هر دلاری که برای واکسیناسیون کودکان صرف می‌شود، ۴۴ دلار مزایای اقتصادی ایجاد می‌شود. با اسم مثال، وقتی که یک کودک مریض شود، پدر و مادر ایشان قادر به کار کردن نخواهند بود، چون می بایست از فرزند خود مراقبت کنند.

بالاخره، حدود ۳۰۰ میلیون زن در کشورهای در حال پیشرفت از شیوه‌های تازه جلوگیری از بارداری استفاده می‌کنند. این مسئله، یکی از مواردی بوده است که بافت و بیل گیتس به آن توجه فراوانی داشته‌اند. بیل در نامه خود خطاب به بافت می‌نویسد:

وارن، تو فلسفه سرمایه‌گذاری خود را با علم ضربه‌زدن تد ویلیامز (یکی از مشهورترین بیس‌بال‌بازان تاریخ آمریکا) مقایسه کرده‌ای. ویلیامز منتظر لحظه خوب برای ضربه‌زدن می‌ماند و تو برای معامله خوب صبر می‌کنی. وارن، این یک معامله خوب است. روشهای پیشگیری از بارداری مانند واکسن‌ها، یکی از مهمترین اختراعات حیات‌بخش در تاریخ بشری بوده‌اند.

با اینحال نباید جنبه‌های منفی موقعیت سلامتی در دنیا را ندید. هنوز هم یک میلیون کودک در روز تولد خود می‌میرند. نیمی از این کودکان به دلیل عفونت خونی، خفگی به دلیل نبود اکسیژن کافی و تولد زودرس از بین می‌روند. ملیندا گیتس بیان می کند:

دهه‌هاست که کارشناسان سلامتی در تلاش اند تا از این شرایط جلوگیری کنند و یا آنها را درمان کنند، با اینحال موفقیتی نداشته‌اند.

کشور رواندا می‌تواند الگوی خوبی برای کاهش میزان مرگ و میر نوزادان به لحظه تولد باشد. کارهایی از قبیل تغذیه از شیر مادر در ساعت اول، تغذیه از شیر مادر به طرز انحصاری برای شش ماه اول، بریدن بند ناف به روش علمی و بهداشتی برای جلوگیری از عفونت و مراقبت زیاد مادر دلیل شد که میزان مرگ و میر نوزادان کاهش بیابد. رواندا به علاوه از طرف دیگر میزان زایمان به وسیله پرستاران حرفه‌ای را دوبرابر کرد. سری این اعمال دلیل شد تا میزان مرگ و میر نوزادان بین سالهای ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۵، ۳۰ درصد کاهش بیابد. 

جنبه منفی دیگر، میزان مرگ و میر بر اثر سوتغذیه است. با استناد به محاسبه حال حاضر، ۴۵ درصد از مرگ و میر مردم در کشورهای در حال پیشرفت ناشی از سوتغذیه است. بیل گیتس در بیشتر مواقع سعی می‌کرده است که سن کودکان آفریقایی را حدس بزند؛ با اینحال در بیشتر مواقع اشتباه می‌کرده است، چون کودکان به دلیل تغذیه نامناسب افزایش معمولی نداشته‌اند. غیر از کاهش افزایش جسمی، سو تغذیه دلیل می‌شود تا افزایش فکری کودکان نیز ناقص باشد. بیل گیتس بیان می کند:

تغذیه بزرگترین فرصت از دست رفته در بهداشت جهانی است. رسیدگی به این مسئله می‌تواند موجی از پتانسیل‌های انسانی ایجاد کند، با اینحال تنها یک درصد از کمک‌های خارجی به تغذیه ابتدایی اختصاص می یابد.

با اینحال بیل و ملیندا گیتس امید خود را از دست نمی‌دهند و بلندپروازی فراوانی دارند. این زوج قصد دارند تا میزان ابتلا به بیماری‌های مرگ‌آور را به صفر برسانند. بیل گیتس در انتهای نامه خود به وارن بافت می‌نویسد:

ما می‌خواهیم نامه خود را با جادویی‌ترین عددی که می‌شناسیم، به انتهای برسانیم: عدد صفر. این عددی است که ما هر روز در بنیاد گیتس سعی می‌کنیم به آن برسیم. هدف ما به صفر رساندن میزان ابتلا به مالاریا، ایدز، وبا و … است. هدف ما این است که اختلاف سلامت یک کودک در جهان فقیر و جهان ثروتمند به صفر برسد.

امیدواریم این مقاله پیرامون موبایل برای شما جالب بوده باشد.

منبع خبر