دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

بیل گیتس با اهدای ۴.۶ میلیارد دلار، بزرگ‌ترین خیریه قرن را انجام داد

خبری پیرامون موبایل برای علاقه مندان به این ابزار هوشمند:

بیل گیتس، بنیان‌گذار مایکروسافت، با اهدای ۵ درصد از ثروت شخصی خود، بزرگ‌ترین خیریه‌ی قرن حاضر را به ثبت رساند.

با استناد به گزارش بلومبرگ، این میلیاردر آمریکایی در ششم ژوئن، ۶۴ میلیون از سهام کمپانی مایکروسافت به ارزش ۴.۶ میلیارد دلار را به خیریه اهدا کرده است. با اینکه گیرنده‌ی این مبلغ کلان واضح نشده است؛ با اینحال گیتس تا اینجای کار بخش اعظم کمک‌های خیریه‌ی خود را به بنیاد بیل و ملیندا گیتس اهدا کرده است؛ بنیاد خیریه‌ای که ایشان و همسرش برای اداره‌ی اعمال بشردوستانه‌ی خود از آن استفاده می‌کنند.

این بزرگ‌ترین بخشش سهام مایکروسافت به وسیله گیتس از سال ۲۰۰۰ به بعد شمرده می‌شود. با استناد به تخمین‌های بلومبرگ، این میلیاردر ۶۱ ساله‌ی آمریکایی در سال ۱۹۹۹، ۱۶ میلیارد دلار از سهام مایکروسافت را به خیریه واگذار کرده بود و یک سال بعد از آن نیز مبلغ ۵.۱ میلیارد دلار دیگر را صرف امور خیریه کرد.

تا این لحظه، سخنگوی این بنیاد خیریه در واکنش به این خبر، اظهار نظری نکرده است.

بر طبق  یک بررسی از دو دهه از اظهارنامه‌های مالیاتی، گزارش‌های سالیانه و مدارک بایگانی بنیاد گیتس و با استناد به ارزش سهام در لحظه بخشش، بیل و ملیندا گیتس از سال ۱۹۹۴، مبلغ ۳۵ میلیارد دلار صرف امور خیریه کرده‌اند. گیتس در سال ۲۰۱۰، با همراهی وارن بافت، میلیاردر مشهور آمریکایی و پیوستن ۱۶۸ نفر دیگر، تعهد دادند تا بخش اعظم ثروت خود را  در لحظه حیات صرف امور خیریه کنند.

گیتس یقینا بیش از ۷۰۰ میلیون از سهام مایکروسافت را به امور خیریه اهدا کرده است. ارزش این سهام امروزه مبلغی تقریبا ۵۰ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود. این بخشش واپسین، شامل ۳۸ درصد از سهام ایشان در این تولیدکننده و تازه ترین واگذاری سهام مایکروسافت به امور خیریه است که سهم گیتس را از ۲۴ درصد در سال ۱۹۹۶ به ۱.۳ درصد هم اینک کاهش می‌دهد.

گیتس به توجه به این حجم عظیم از اعمال خیریه، بازهم با ۸۶.۱ میلیارد دلار ثروت شخصی، عنوان ثروتمندترین شخص دنیا را در دست دارد. این کاهش اندک، باز هم جف بزوس، مدیرعامل آمازون را به صدر فهرست میلیاردهای بلومبرگ نزدیک کرده است. بزوس ماه قبلی برای مدت تنها چند ساعت موفق شد عنوان ثروتمندترین شخص دنیا را تصاحب کند.

امیدواریم این مقاله پیرامون موبایل برای شما جالب بوده باشد.

منبع خبر