دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

ترکیب ویتامین سی و آنتی‌ بیوتیک برای مبارزه با سرطان

خبری پیرامون موبایل برای علاقه مندان به این ابزار هوشمند:

محققان با تولید دارویی مرکب از ویتامین سی و آنتی‌بیوتیک، موفق به کشتن سلول‌های بنیادی سرطانی شدند.

محققان موفق به یافتن راهی تازه برای مبارزه با سلول‌های بنیادی سرطانی شده‌اند؛ در شیوه تازه ترکیبی از ویتامین سی و آنتی‌بیوتیک به بیمار تجویز می‌شود. این شیوه قادر به از بین بردن تومورها و به علاوه از طرف دیگر کاهش شانس بازگشت از نو بیماری خواهد بود. دستاورد تحقیق حاضر بر پایه‌ی بررسی ها قبلی‌ی همین تیم بررسی در دانشگاه سالفورد بریتانیا است. در مطالعه‌ی قبلی تأثیر ویتامین سی بر کشتن سلول‌های بنیادی سرطانی به‌وسیله‌ی توقف میتوکندری در فعالیت‌های سلولی مورد تست قرار گرفت. 

در شیوه تازه، دانشمندان ویتامین C را با مقداری داکسیسایکلین ترکیب کردند؛ ترکیب ساخته‌شده در تست‌های آزمایشگاهی تا ۱۰۰ برابر در مبارزه با سلول‌های بنیادی سرطانی در مقایسه با دیگر داروهای‌ ضد سرطانی موفق‌تر ظاهر شده است. در مرحله‌ی اول، آنتی‌بیوتیک راه تبادل انرژی را در سلول‌های سرطانی می‌گیرد و این سلول‌ها برای بقا تنها محتاج به گلوکوز می‌شوند. با این وجود سوخت و ساز سلولی به‌سختی اجرا میشود و این حالت برای از بین بردن چندین عدد از سلول‌های سرطانی کفایت می کند. ولی باید گفت این قسمت کار به‌تنهایی نمی‌تواند تمامی سلول‌ها را از پای دربیاورد؛ بدلیل آنکه سلول‌ها به‌طور طبیعی خود را با شرایط تازه وفق می‌دهند، در جستجوی منابع تغذیه‌ای جانشین می‌گردند و بالاخره درمقایسه با دارو مقاوم می‌شوند.

در مرحله‌ی دوم، ویتامین سی نقش خود را ایفا می‌کند. این ویتامین با گرفتن منابع گلوکوز از سلول‌ها، سوخت‌و‌ساز آن‌ها را مختل می‌کند. فدریکا سوتگیا، از عضو های تیم بررسی بیان می‌کند:

در مرحله‌ی دوم ویتامین سی نقش بازدارنده را برای گلیکولیز بازی می‌کند. گلیکولیز یا قند‌کافت سری‌ای از واکنش‌ها است که منبع تأمین سوخت برای میتوکندری به‌حساب می‌آید.

باید در اینجا این خبر خوب را به شما بگوییم که داکسی‌سایکلین جزو آنتی‌بیوتیک‌های کم‌اخطار و ویتامین سی حاوی منشأ طبیعی است؛ با این وجود‌ روند درمان کمترین عوارض جانبی را در بر خواهد داشت. با تمام این تفاسیر، شیوه تازه تست‌های آزمایشگاهی را پشت سرمی‌گذارد و باید برای تأیید اثربخشی نهایی شیوه، منتظر تست‌های حیوانی و بالینی ماند. از اینرو لطفا با خواندن این خبر تصمیم به خوددرمانی نگیرید.

این شیوه مراحل پیشرفت‌ی خود را طی می‌کند و می‌تواند آینده‌ی درمان بیماری‌های سرطانی را تغییر دهد. سلول‌های بنیادی سرطانی نقش مهمی در بزرگ شدن تومور‌ها، بازگشت از نو‌ی بیماری و حتی مقاومت بیماری در مقابل درمان‌های رایج دارند.

خصوصیت‌ اصلی سلول‌های بنیادی توانایی آن‌ها در مبدل شدن به سلول‌های دیگر است که در بازسازی و ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده مؤثر واقع می‌شود. این خصوصیت‌ را برای سلول‌های بنیادی سرطانی هم می‌توان در نظر گرفت که در ایجاد و بازسازی تومور‌های سرطانی ایفاگر نقش مهمی هستند. از اینرو حمله با این سلول‌ها، حمله به مرکز فرماندهی سرطان به‌حساب می‌آید.

مرحله‌ی دوم تحقیق شامل شروع تست در بدن حیوانات و آزمایشات بالینی روی بدن انسان‌ها می‌شود. میشل لیسانتی، عضو دیگر تیم بررسی بیان می کند:

بررسی ها ما نشان می‌دهند که ترکیب ویتامین سی با دیگر داروهای غیر سمی در مبارزه با سرطان بسیار مؤثر است. این نتایج پشتوانه‌ی قوی در ابتدای کار آزمایشات بالینی و پیشرفت‌ی شیوه‌های درمانی مؤثرتر برای مبارزه با سرطان و جلوگیری از متاستاز (گسترش سلول‌های سرطانی) به‌حساب می‌آیند.

نتایج این پژوهش علمی در نشریه‌ی Oncotarget به چاپ رسیده است.

امیدواریم این مقاله پیرامون موبایل برای شما جالب بوده باشد.

منبع خبر