دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

تنها یک شرح دیگر برای الگوی نوری باورنکردنی سازه عظیم بیگانه (ستاره تابی) می باشد !

در باره علم و دانش خبری پخش شده مبنی بر این که:

مدت‌هاست که موقعیت روشنایی و الگوی نوری باورنکردنی ستاره تابی محققان را سردرگم کرده است. اکنون گروهی از ستاره‌شناسان موفق به معرفی توضیحی دقیق‌تر شده‌اند.

تیمی از دانش پژوهان از دانشگاه کلمبیا به رهبری ماریو سوسرکویا (Mario Sucerquia)، یک شرح پیشنهادی تازه را برای تفاوت نامنظم و الگوی نوری باورنکردنی ستاره تابی (KIC 8462852) معرفی کردند؛ چرا که این ستاره چندی قبل رفتارهای نامنظم پیشین را از سر گرفته است.

به نظر محققان، این تفاوت اسرارآمیز در روشنایی ستاره تابی می‌تواند به دلیل ساختار یکی از سیاره‌های آن باشد. به طرز دقیق‌تر محققان بر این باورند که یقینا این سیاره فراخورشیدی ، ساختاری شبیه به با سیاره زحل در منظومه شمسی دارد. دانش پژوهان در این باره می‌گویند:

نتایج این بررسی ها حاکی از آن است که رفتارهای نامنظم روشنایی این ستاره را می‌توان به حلقه‌های یک سیاره فرازمینی نسبت داد.

تیمی از ستاره‌شناسان دانشگاه ییل (Yale University) به رهبری تابیتا بویاجیان (Tabetha Boyajian)، برای بار نخست در سال 2015 موفق شدند که الگوی نوری باورنکردنی ستاره تابی را متوجه بشوند. به طرز معمول نور ستاره‌های مشاهده شده از زمین در لحظه عبور سیارات فرازمینی از مقابل آنان، دچار چنین تغییر و تحولاتی می‌شود. با اینحال شرایط در باب ستاره تابی بطور کلی دارای اختلاف بود؛ چرا که حتی عده ای از محققان معتقد بودند تولید یک سازه عظیم بیگانه به وسیله موجودات فضایی می‌تواند دلیل اصلی الگوی نوری باورنکردنی ستاره تابی باشد. عده ای دیگر از ستاره‌شناسان عبور ستاره‌های دنباله‌دار را با اسم دلیل وقوع چنین تفاوت نامنظمی توصیه می‌کردند. با اینحال ولی باید گفت به نظر می‌رسید که هنوز توضیحی منطقی برای ستاره تابی نیست.

ماریو سوسرکویا و همکارانش برای اثبات فرضیه خود، به شبیه به‌سازی‌های رایانه ای روی آوردند و موقعیت خمیدگی نور به لحظه عبور این سیاره از مقابل سیاره مادری خود را مورد بررسی قرار دادند.

یک سیاره شبیه به به زحل در لحظه عبور از مقابل ستاره خود، تفاوت نامنظمی از روشنایی آن ستاره را برای ناظرین ایجاد می‌کند. به واقع عبور حلقه‌های این سیاره از مقابل ستاره تابی را می‌توان با اسم یک شرح منطقی تازه برای رفتار اسرارآمیز ستاره تابی به شمار آورد.

این گذرها هیچ الگوی واضح و یا دقیقی را ایجاد نمی‌کنند، چرا که هر حلقه می‌تواند با زاویه خاص خود تفاوت متفاوتی را رقم بزند.

غیر از این، شبیه به‌سازی رایانه ای نشان داد که جاذبه این ستاره می‌تواند بر حلقه‌های سیارات نیز تاثیر بگذارد و به ذرات آن الگوی نامنظمی را بخشد. این مسئله نیز می‌تواند نامنظم بودن نور این ستاره را به خودی خود تشریح کند. دانش پژوهان در این باره می‌گویند:

ما متوجه شدیم که ساختارهای نامنظم در حلقه‌ها باعث بروز تغییراتی لحظه‌ای در شکل و جهت آنان می‌شود که در لحظه عبور از مقابل ستاره مادر، تغییراتی چشم‌گیر را ایجاد می‌کند.

محققان به علاوه از طرف دیگر با اندازه‌گیری‌های دقیق‌تر متوجه یک الگوی زمانی دقیق برای وقوع چنین تغییراتی در ستاره تابی شدند که به نظر آنان تنها یک سیاره حاوی حلقه می‌تواند چنین پدیده‌ای را ایجاد کند.

هدف اصلی تیم بررسی مرتبط به این مطالعه، این بود که نشان دهند مکانیسم‌هایی وجود دارند که قادر به ایجاد تغییر در پرتوهای نوری هستند.

به توجه به اینکه شرح تازه محققان تنها احتمال موجود برای الگوی نوری باورنکردنی ستاره تابی نیست، گروه‌های متفاوتی از ستاره‌شناسان در تمامی جهان به بررسی ها خود ادامه می‌دهند.

امیدواریم اخبار علم و دانش ما مورد استقبال شما قرار گرفته است. با پخش این مقاله دوستان خود را از این خبر جالب با خبر کنید.

منبع