دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

توانایی تشخیص چهره در گوسفندان ، موجب شگفتی دانشمندان شد!

توانایی تشخیص چهره در گوسفندان ، باعث شگفتی محققان شد!

در باره علم و دانش خبری پخش شده مبنی بر این که:

خبری که اخیرا در باب توانایی تشخیص چهره در گوسفندان پخش شده، باری دیگر توانمندی ذهنی دیگر جانداران و به طرز ویژه گوسفندان را به رخ انسان می‌کشد!

گوسفندان پیوسته با اسم حیواناتی با ظرفیت پایین عقلی معرفی شده‌اند، با اینحال نتایج یک مطالعه تازه نشان می‌دهد که این دسته از پستانداران، قادر اند به خوبی چهره انسان‌ها را از یکدیگر متوجه بشوند! ماهیت طبیعی این حیوان و مغز بزرگش، به ایشان اجازه می‌دهد که چهره دیگر گوسفندان و حتی انسان‌ها را نیز از هم تشخیص دهد. چندی قبل یک مطالعه تازه نمایش داده است که گوسفندان حتی قادرند چهره اشخاص نا آشنا که هرگز آنان را ملاقات نکرده را هم به خاطر بسپارند!

توانایی تشخیص چهره در گوسفندان ، نشان می‌دهد که این دسته از حیوانات برخلاف تصورات پیشین ما، از توانایی یادگیری بالایی برخودار هستند. غیر از این، نتایج مطالعه واپسین به دانش پژوهان این فرصت را می‌دهد که از فرآیندهای ناشی از بیماری هانتینگتون (Huntington) اطلاع حاصل کنند.

در این مطالعه، محققان از تصویر اشخاص مشهور استفاده کردند تا توانایی تشخیص چهره در گوسفندان را به تست بگذارند. نکته قابل توجه این است که گوسفندان قادر بودند عکس ها این اشخاص را از زوایای مختلف تشخیص داده و نمای ۲ بعدی صورت آنان را با چهره ایشان در جهان حقیقی مطابقت دهند! جنی مورتون (Jenny Morton) استاد دانشگاه کمبریج (University of Cambridge) در این باره گفت:

هرکس که مدتی با گوسفندان سر و کله زده باشد، یقینا از هوش بالای آن‌ها باخبر است! این دسته از حیوانات، به خوبی قادر اند چهره صاحب خود را از دیگران متوجه بشوند.

ما در این مطالعه نمایش داده‌ایم که گوسفندان حاوی یک مهارت فوق پیشرفته تشخیص چهره هستند که به خوبی می‌توان آن را با انسان‌‌ها و میمون‌ها مقایسه کرد.

در این تست، محققان ۸ گوسفند کوهی ولزی را برای شناسایی چهره اشخاص مشهوری از قبیل باراک اوباما (Barack Obama)، با اینحال واتسون (Emma Watson)، جیک جیلنهال (Jake Gyllenhaal)، فیونا بروس (Fiona Bruce) از دیگر عکس ها مورد قبول دانستند. هربار که گوسفندان موفق به تشخیص صحیح چهره این مردم می‌شدند، از غذا با اسم هدیه برای آن‌ها استفاده می‌شد. بعد از اینکه حیوانات نمایش دادند که قادر به شناسایی چهره‌های آشنا هستند، محققان مرحله دیگری از این تست را به اجرا گذاشتند که آیا گوسفندان قادر اند چهره‌ها را از زوایای گوناگون نیز بشناسند؟ نتایج این تست نیز مثبت از کار در آمد.

در نمونه دیگری از مراحل این تست، تصویر صاحب این گوسفندان نیز به اشتراک دیگر تصویر‌ها قرار داده شد و حیوانات مورد تست، باز هم با موفقیت توانستند چهره ایشان را از سایرین متوجه بشوند. جنی مورتون در این باره گفت:

ما می‌دانیم که گوسفندان قادرند صاحب خود را به خوبی متوجه بشوند. با این وجود من هنوز از این توانایی جالب در باب آن‌ها بسیار متعجب هستم! توانایی تشخیص چهره ، یک روند بسیار پیچیده است. گوسفندان، حیواناتی با مغزهای بزرگ هستند و این مهارت، به آن‌ها اجازه می‌دهد که دیگر گوسفندان را نیز از همدیگر متوجه بشوند.

نتایج این تست، محققان را در بررسی و کشف اولین علائم بیماری‌های ناشی از فرسودگی سلول‌های عصبی یاری خواهد نمود؛ چرا که مهارت تشخیص چهره، حاصل هم کاری چندین قسمت مختلف از مغز است.

توانایی تشخیص چهره در گوسفندان

این تیم بررسی، در حقیقت گوسفندان را با اسم یک نمونه حیوانی برای بیماری عصبی هانتینگتون مورد بررسی قرار داده‌اند. با استناد به یافته‌های این گروه از پژوهشگران، گوسفند یک نمونه حیوانی بسیار خوب برای مطالعه عده ای از مشکلات مغز انسان است و بخشی از روند این تحقیق، بر خصوصیات پیچیده گوسفندان تمرکز دارد. جنی مورتون در این باره اظهار کرد:

این مطالعه، به ما نشان می‌دهد که این توانایی‌ها، به چه نحو دچار تغییر و یا ضعف می‌شوند؛ به ویژه در گوسفندان که حاوی یک جهش ژنتیکی هستند که بیماری مغزی هانتینگتون را در پی دارد.

بیماری مغزی هانتینگتون ، یک اختلال ناشناخته در انسان است که مردم مبتلا به آن، دچار ضعف در تشخیص چهره دیگران می‌شوند. از دیگر نشانه‌های آن می‌توان به سخت عدم هماهنگی در حرکات، مدیریت حالات احساسی و یادآوری خاطرات اشاره نمود.

محققان امیدوارند تا که با سود‌گیری از نتایج تست توانایی تشخیص چهره در گوسفندان ، نتیجا بتوان عده ای آسیب‌های بیماری هانتینگتون را افزایش بخشید و با شناسایی علائم ابتدایی، از ابتلای مردم به آن جلوگیری کرد.

امیدواریم اخبار علم و دانش ما مورد استقبال شما قرار گرفته است. با پخش این مقاله دوستان خود را از این خبر جالب با خبر کنید.

منبع