دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

تولید ربات‌های بدون موتور، خوب برای کاوش‌های فضایی

برای علاقه مندان به اخبار هوا و فضا خبری تکمیل کرده ایم :

محققان به تکنولوژی تولید ربات هایی دست یافته اند که در آن ها از هیچ مدلی موتور و قطعه مکانیکی استفاده نشده است و با واکنش های الکتریکی حرکت می کند، این ربات ها برای کاوش های فضایی و دریایی بسیار خوب است.

طبق خبرهایی که در شبکه های اینترنتی پخش شده است، محققان به تکنولوژی تولید ربات های ماژولاری دست یافته اند که این ربات ها بدون موتور ساخته‌شده‌اند و هیچ قطعه مکانیکی در آن ها نیست و با واکنش های الکتریکی حرکت می کنند، این ربات های بدون موتور برای کاوش در سطح ماه و مریخ بسیار خوب می باشند.

ربات های معمولی سنگین، سفت و سخت و حاوی موتور هستند، محققان در دیزاین این ربات های بدون موتور بهره برداری از مواد ابتدایی نرم را مد نظر داشته اند که غیر از سبکی ربات، حرکت آن نیز راحت تر و نرم تر باشد.

تولید کننده و طراحان اصلی ربات های بدون موتور، گروه بررسی دانشگاه ملی سئول کره جنوبی هستند که یکی از برنامه های آن ها نیز DeployBot است. براساس اظهارات این تیم، ربات بدون موتور توانایی سازگاری با هر محیطی را دارد و به سادگی می تواند در موقعیت های دارای اختلاف جای گیری کند، در تولید این موتور مکانیک داخلی به حداقل رسیده است تا حرکت ربات به ساده ترین شکل ممکن انجام شود، اساساً فرضیه نهایی تولید ربات بدون موتور، مبدل آن به ربات های مسطح است.

یکی از مزیت های اصلی ربات بدون موتور استحکام همراه با نرمی آن است که یکی از اولویت های این تیم بررسی بوده است. ممکن است این سؤال برای مردم زیادی از مخاطبان پیش بیاید که دلیل حذف موتور در این ربات های چه بوده است. شرایط فرضیه آل برای ربات های خودران در فضا، چه شرایطی است؟ یکی از فرضیه آل ها برای ربات های فضایی این است که ربات در طول ماه ها و سال ها خراب نشود و الزامی بوجود انسان برای تعمیر آن نباشد. با استناد به بدون موتور ساخته شدن این ربات ها، الزامی به تعمیر ربات های خودران نیست و ربات ها می توانند ماه ها و یا سال ها بدون هیچ دخالتی کار خود را به بهترین شکل انجام دهند.

برنامه تولید ربات موتور یک برنامه عظیم و لحظه بر است که گروه DeployBot گروه جدایی برای تولید این ربات اختصاص داده است.

بدنه ربات بدون موتور، از ۸ ماژول،۴ پایه وصل به بدنه، یک سطح مسطح که با آهنربا جدا سازی شده است، تشکیل شده و اتصال و قفل ها نیز با بهره برداری از خاصیت آهنربایی صورت گرفته است. در تمامی بدنه ربات از سیم های آلومینیومی استفاده شده است که این سیم ها در لحظه حرکت خود مبدل به یک موتور شده و انرژی ربات را تأمین می کند. با استناد به بهره برداری از سیم آلومینیومی در تولید ربات و توانایی انعطاف پذیری سیم ها، ربات در هر حالتی توانایی خم شدن و تغییر شکل را دارد، ربات های بدون موتور توانایی حمل بار های سنگین را نیز دارد.

تولید ربات بدون موتور، در کم شدن هزینه ها نیز تأثیر دارد، ربات های بدون موتور سبک تر هستند و این سبک تر شدن وزن دلیل می شود که راکتی که ربات را ارسال می کند، سوخت کمتری مصرف کند، این صرفه جویی در سوخت، صرفه جویی در لحظه و هزینه نیز است.

در بررسی ها تکمیلی برای تولید ربات های بدون موتور این مسئله مورد بررسی قرار گرفته است که ربات ها توانایی جمع شدن و باز شدن اتوماتیک را نیز داشته باشند تا در صورت نیاز در بسته های مربعی به فضا رفته و در سطح ماه و یا مریخ باز شده و به حالت اصلی برگردند.

نتایج انتشار یافته از بررسی ها نهایی برنامه تولید ربات بدون موتور بسیار امید بخش بوده است و خیلی زود بیننده ربات هایی هستیم که بدون موتور در پایین دریاها و در سطوح ماه و مریخ به کاوش می پردازند. حداکثر سرعت مقرر کرده شده برای ربات بدون موتور ۲ متر،۶٫۶ فوت، در ساعت، است.

ربات های بدون موتور اولین گام به سوی نمونه تازه ای از ربات های ماژولار است که الزامی به هیچ تعمیر و بررسی نخواهند داشت.

اگر این خبردرباره هوا و فضا جالب است آنرا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید.

لینک