دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

ثبت نمایی حیرت انگیز از بارش برف در سیاره مریخ

در باره علم و دانش خبری پخش شده مبنی بر این که:

زمستان مریخی فرا رسید! اخیرا مدارگرد شناسایی مریخ (Mars Reconnaissance Orbiter) نمایی دلچسب از بارش برف در سیاره مریخ را به ثبت رسانده است.

همزمان با اینکه زمستان مریخی کارکرد خود را به بهار می‌دهد، پوشش‌های سفید رنگ و حیرت‌انگیز برف در تپه‌های مریخی جلوه‌های بی‌نظیری را ایجاد می‌کنند. با گسترش دما در فصل بهار مریخی، نور خورشید منجر به تغییر در شکل ظاهری این برف‌ها شده و الگوهای جالب توجهی را در سطح سیاره سرخ پدیده آورده است که محققان ناسا به شرح آن پرداخته‌اند.

چنین پدیده‌ای مثل تفاوت فصلی در کره زمین است، با اینحال شرایط اندکی اختلاف دارد. در قسمت نیم‌کره شمالی سیاره مریخ، ذرات یخ و برف، حاصل روند‌های آبی نیستند و بجای آن این رفتار به کمک کربن دی‌اکسید انجام می‌گیرد. با قرارگیری یخ خشک در معرض آفتاب، الگوهای هیجان انگیزی در تپه‌های مریخ شکل می‌گیرد که نمونه آن را در عکس بالا ملاحظه می‌کنید.

این تصویر که به وسیله مدارگرد شناسایی مریخ به ثبت رسید، نمای نزدیکی را از خصوصیت‌های بارش برف در سیاره مریخ به نمایش گذاشت که از نمونه آنان می‌توان به ترکیب یخ، شن و واکنش‌های گازی برای تولید چنین الگوهای جذابی اشاره نمود.

تصویر ذکر شده در تاریخ 21 می و به وسیله دوربین هی‌رایز مدارگرد شناسایی مریخ به ثبت رسید که همزمان با شروع فصل بهار در نیم‌کره شمالی این سیاره بود. ناسا در این باره بیان می کند:

در طول زمستان مریخی، ذرات یخ و برف تپه‌های مریخ را می‌پوشانند. با اینحال برخلاف زمین، این ذرات از کربن دی‌اکسید تشکیل شده‌اند که اصطلاحا «یخ خشک» اسم گذاری شده.

وقتی که نور خورشید در فصل بهار شروع به تابش کند، یخ در سطوح نرم تپه‌ها شروع ترک می‌خورد و گازهای تیره رنگی از درون تپه‌ها را به بیرون منقل می‌کند که مقدمات شکل‌گیری این الگوها را رقم می‌زد.

در سال‌های واپسین چشم‌اندازهای دلچسب و جالب توجهی از قسمت‌های مختلف سیاره مریخ به ثبت رسیده است. برای نمونه در تابستان سال جاری، مدارگرد شناسایی مریخ تصویری از یک شکاف در مریخ را به ثبت رساند که شکل و شمایل آن شبیه به با جانوری بود که در زمین آن را با عنوان «کرم» می‌شناسیم!

امیدواریم اخبار علم و دانش ما مورد استقبال شما قرار گرفته است. با پخش این مقاله دوستان خود را از این خبر جالب با خبر کنید.

منبع