دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

جنگ هسته ای چه تاثیرات فاجعه باری بر روی محیط‌ زیست و نسل بشر برجا می‌گذارد؟ - 0

جنگ هسته ای چه تاثیرات فاجعه باری بر روی محیط‌ زیست و نسل بشر برجا می‌گذارد؟

در باره علم و دانش خبری پخش شده مبنی بر این که:

اخطار وقوع جنگ هسته ای به باور بسیاری بطور کلی جدی است. پیشتر تاثیرات فاجعه ‌آمیز بمباران اتمی بر محیط سیاره و زندگی بشر را بررسی خواهیم کرد.

مدیرعامل‌جمهور آمریکا، دونالد ترامپ، اخیرا در جریان تهدید بهره برداری از قوی‌ترین سلاح‌های کشتارجمعی جهان در شبه‌جزیره کره، وعده داده است که در صورت لزوم، کره شمالی را به دلیل اقدامت تحریک آمیزش با «خشم و آتشی که جهان تا اینجای کار به خود ندیده» مورد هدف قرار خواهد داد. با استناد به بررسی‌های بررسی گران دفاعی بسیاری هم در سال‌های واپسین، اخطار وقوع جنگ هسته ای و بهره برداری از بمب اتمی بر فراز اروپا و در شبه‌قاره هند گسترش یافته است.

از طرف دیگر، تصویب معاهده تازه منع گسترش سلاح‌ های هسته ای در چند ماه قبلی به وسیله سازمان ملل متحد در نیویورک آمریکا و رای موافق 122 کشور جهان پیرامون این مسئله، دلیل امیدواری ملت‌ها شده است. این معاهده که بهره برداری از سلاح ‌های اتمی برای کشورهای رای دهنده را ممنوع می‌کند، به باور بسیاری می‌تواند قدمی در جهت خلع سلاح اتمی کشورهای تمامی جهان باشد.

علاقه مندان معاهده تصویب شده اظهار می‌کنند که حتی وقوع کوچک‌ترین جنگ اتمی در ابعاد منطقه‌ای، دلیل ایجاد بحران انسانی فاجعه آمیزی در سطح جهان می‌شود؛ با اینحال تحلیلگرانی هم هستند که اعتقاد دارند اخطار بهره برداری از بمب هسته ای در درگیری‌ها و تاثیرات این اعمال، بسیار بزرگ نمایش داده می‌شوند.

در انتهای سال خورشیدی قبلی، متایس ایکِن (Matthias Eken) از دانش پژوهان رفتاری در باب سلاح های اتمی در تارنما “The Conversation” نوشت که قدرت تخریب نسبت داده شده به این سلاح‌ها به طرز وسیعی اغراق‌آمیز است و خوب است که در این عرصه کمتر از سناریوها و الفاظ آخرالزمانی استفاده شود. ایشان اظهار کرد که در صورت منفجر شدن یک کلاهک 9 مگاتنیِ بمب هیدروژنی یا همان گرماهسته‌ای در ایالت آرکانزاس آمریکا، تنها 0.2 درصد از مساحت کلی ایالت تخریب خواهد شد که این رقم با توصیف‌های اغراق‌آمیز بررسی کنندگان در تضاد است.

ایکن با اشاره به این محاسبه که تا اینجای کار 2 هزار بمب هسته ‌ای بر روی زمین منفجر شده‌اند و اینکه هیچ کدام از آن‌ها تمدن بشر را تهدید نکرده‌اند، گفت که برای کاهش اخطار این سلاح‌ها و آگاهی رسانی در باب آن‌ها، خوب است که در توصیف این خطرات اغراق صورت نگیرد.

با اینحال بررسی خوش‌بینانه ایکن با رویکردهای نگران‌کننده‌تری که در باب خطرات وقوع جنگ هسته اخطار می‌دهند و عواقب ممکن مصیبت باری که به حیاط بشر بر روی زمین انتهای خواهند داد را گوشزد می‌کنند،‌ در تضاد است؛ پس چه منطقی پشت این نگاه بدبینانه قرار گرفته است؟

وقوع یک جنگ هسته ای کوچک چه آثاری به جا می‌گذارد؟

بخش بزرگی از نگرانی‌های موجود به یک پژوهش نسبتا تازه مرتبط می‌شود که اثرات غیرمستقیم انفجار اتمی را بر روی شرایط آب و هوایی و محیط زیست شبیه به‌سازی کرده است؛ سناریوای که تا اینجای کار بیش از همه مورد بررسی قرار گرفته، وقوع یک جنگ هسته ای فرضی در مقیاس منطقه‌ای، میان هندوستان و پاکستان است که در آن 100 بمب اتمی با قدرت کلاهک استفاده‌شده در هیروشیما ژاپن، برای بمباران جاهای شهری، بین دو کشور رد و بدل می‌شود. با این وجود باید توجه داشت که بمبی که در هیروشیما منفجر شد با استناد به استانداردهای حال حاضر جزو سلاح‌ های اتمی کوچک محسوب میشود!

جنگ هسته ای چه تاثیرات فاجعه باری بر روی محیط‌زیست و نسل بشر برجا می‌گذارد؟

یکی از بمب‌های استفاده‌ شده در حمله اتمی به هیروشیما و ناکازاکی

با شرایطی که اشاره شد، تنش‌ میان این دو کشور که زرادخانه‌‌های آن‌ها جمعا 220 بمب هسته ‌ای دارند، کم نیست؛ از این جهت، به نظر بسیاری از بررسی کنندگان بررسی نتایج یک جنگ ممکن بین هند و پاکستان چندان هم دور از فکر نخواهد بود.

تخمین زده می‌شود که در هفته اول این جنگ خیالی 20 میلیون نفر به دلیل‌ی اثرات مستقیم انفجار، حریق‌سوزی‌های ناشی از انفجار و تشعشعات محلی، جان خود را از دست می‌دهند؛ این میزان کشته از تلفات جنگ جهانی اول هم بیشتر است!

با اینحال این تمام مسئله نیست؛ در یک انفجار هسته ‌ای احتمال بوجود آمدن حریق در مقیاس وسیع بسیار زیاد است و بدین جهت حجم عظیمی از دود و گردوغبار وارد لایه استراتوسفر (لایه دوم از پنج لایه اصلی اتمسفر) خواهد شد.

در سناریو جنگ میان هند و پاکستان، چیزی تقریبا 6.5 تن دود و گردوغبار وارد لایه بالایی اتمسفر خواهد شد؛ این امر دلیل جلوگیری از رسیدن نور خورشید به زمین،‌ کاهش چشم‌گیر دما در سطح جهانی و کم شدن میزان بارندگی کلی به مدت یک دهه می‌شود. اختلال اکولوژیکی ایجادشده تاثیر بزرگی بر میزان غذای تولیدشده در جهان خواهد گذاشت.

ممکن است فکر کنید که هند و آمریکا فاصله بسیار فراوانی با هم دارند، با اینحال در یک پژوهش نمایش داده شده است که با وقوع چنین فاجعه‌ای، میزان تولید ذرت به وسیله آمریکا (بزرگ‌ترین تولیدکننده دنیا) در طول یک دهه به میزان 12 درصد کاهش پیدا خواهد کرد. در چین هم کشت برنج در فصل‌های میانی سال 17 درصد کم شده، تولید ذرت 16 درصد و تولید گندم در زمستان نیز 31 درصد کاهش می‌یابد.

از آنجایی که میزان ذخایر دانه در کل جهان تنها جوابگوی مصرف انسان‌ها به مدت 100 روز می‌شود، این تفاوت در میزان تولید تولیدات غذایی 2 میلیارد از جمعیت سیاره را در اخطار قحطی قرار می‌دهد.

جنگ هسته ای چه تاثیرات فاجعه باری بر روی محیط‌زیست و نسل بشر برجا می‌گذارد؟

کاریکاتوری از نتایج ممکن درگیری‌ میان آمریکا و کره شمالی

با به خاطر سپردن زرادخانه‌ی نسبتا محدود کره شمالی، می‌توان گفت که جنگ هسته ای ممکن میان آمریکا و این کشور کوچک‌تر خواهد بود، با اینحال بازهم عده‌ی فراوانی کشته خواهند شد و نتایج فاجعه بار اکولوژیکی این درگیری، سلامت جهانی را تا سال‌ها تحت تاثیر قرار می‌دهد. به علاوه از طرف دیگر، در صورت شروع جنگ بین این دو کشور احتمال فراوانی می باشد که ابرقدرت‌های دیگر هم وارد درگیری شوند و خرابی‌ها را از آنچه که هست،‌ بیشتر کنند.

اگر مقیاس جنگ هسته ای بزرگ‌تر باشد چه اتفاقی خواهد افتاد؟

تاثیرات وقوع جنگ اتمی در مقیاس بزرگ، بین دو ابرقدرت آمریکا و روسیه، به میزان قابل‌توجهی مخرب‌تر است؛ اکثر کلاهک‌های این دو کشور بین 10 تا 50 برابر از بمبی که هیروشیما را نابود کرد قوی‌ترند!

اگر این دو کشور تصمیم بگیرند که از سلاح های هسته ای استراتژیک خود، که به منظور هدف قرار دادن زیرساخت‌ها و شهرهای اصلی در یک جنگ تمام عیار دیزاین شده‌اند، بهره ببرند، بیش از 150 میلیون تن گردوغبار و دود غلیظ وارد اتمسفر خواهد شد. این موضوع که به سناریو «زمستان هسته‌ای» مشهور است، دمای جهان را به میزان 8 درجه سانتی‌گراد کاهش داده و دلیل متوقف شدن تولید مواد غذایی و قحطی‌زدگی بخش بسیار بزرگی از جمعیت انسان‌های می‌شود!

جنگ هسته ای چه تاثیرات فاجعه باری بر روی محیط‌زیست و نسل بشر برجا می‌گذارد؟

متایس ایکِن اعتقاد دارد که احتمال عملی شدن هر یک از سناریوهای بررسی‌شده، ممکن نیست؛ با اینحال بررسی کنندگان بسیاری با ایشان موافق نیستند و به توجه به ممکن نبودن تعیین میزان دقیق احتمال ایجاد درگیری، اخطار وقوع جنگ هسته ای را بعید نمی‌دانند. از طرف دیگر، با ادامه‌دار شدن سخنان تهاجمی دونالد ترامپ و کیم جونگ اون، رهبر حال حاضر کره شمالی، در باب بهره برداری از بمب اتمی، می‌توان گفت که این اخطار اگر بیشتر نشده باشد، کمتر هم نشده است.

با تمام این تفاسیر، واضح است که دکترین بازدارندگی هسته‌ای، یک قمار پرخطر است. سلاح های هسته ای امنیت ما را در مقابل حملات تروریستی تامین نمی‌کنند و در عرصه‌های بحرانیِ مهم‌تری چون گسترش سطح آب دریاها و اقیانوس‌ها، تفاوت شدید در آب‌وهوا، اسیدی شدن اقیانوس‌ها، کاهش تنوع زیستی و پدیده مقاومت آنتی‌بیوتیکی هم نمی‌توانند مورداستفاده قرار بگیرند.

چنین دلایلی دلیل شده‌اند که سازمان‌های پزشکی و بهداشتی تمامی جهان برای غیرقانونی کردن بهره برداری از سلاح های هسته ای، با جان و دل تلاش کنند.

صرف‌نظر از اینکه چه اندازه انفجار هسته ای برای انتهای دادن به نسل بشر نیاز است و یا اینکه میزان اخطار وقوع یک جنگ اتمی چقدر است، می‌توان اطمینان داشت که بهترین راه مبارزه با یک فاجعه هسته‌ای و ریشه‌کن کردن سلاح‌های شوم و وحشتناک کشتارجمعی، توجه داشتن به ارزش بسیار بالای پیش‌گیری درمقایسه با درمان است.

در ماه میلادی آتی کنفرانسی با اسم “Health Through Peace 2017” در دانشگاه نیویورک، برای بحث و گفتگو در باب تاثیرات سلامتی و محیط زیستی سلاح‌ های اتمی برگزار خواهد شد و موضوعات اصلی مطرح‌شده در این نوشته هم بخش مهمی از مباحث این کنفرانس خواهند بود.

امیدواریم اخبار علم و دانش ما مورد استقبال شما قرار گرفته است. با پخش این مقاله دوستان خود را از این خبر جالب با خبر کنید.

منبع