دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

حفره لایه ازن در قطب جنوب رو به ترمیم است؛ بهبود کامل در 2060 تا 2080

حفره لایه ازن در قطب جنوب رو به ترمیم است؛ افزایش کامل در ۲۰۶۰ تا ۲۰۸۰

از اخبار علم و فن آوری شایعاتی درز کرده که:

بررسی ها واپسین ناسا نشان می دهند که ممنوعیت بهره برداری از عده ای مواد شیمیایی در بیشتر کشورها مفید بنا شده و اکنون حفره لایه ازن قطب جنوب در حال ترمیم شدن است. به گفته محققان این امیدواری می باشد تقریبا سال ۲۰۶۰ تا ۲۰۸۰ این حفره به طرز حدوداً کامل بسته شود؛ با اینکه حتی در آن وقت هم حفره کوچکی باقی خواهد ماند.

در خبری که اخیرا به وسیله آژانس فضایی گفته شده پخش شده، به کاهش ۲۰ درصدی بررسی رفتن ازن از سال ۲۰۰۵ تا سال ۲۰۱۶ اشاره شده. ناسا به علاوه از طرف دیگر اعلام کرده که این ترمیم در جستجوی کاهش بهره برداری از کلر است که در پیمان مونترآل در سال ۱۹۸۹ حاصل شد. به باعث آن کشورهای کمپانی کننده متعهد به توقف مصرف گازهای مخرب ازن بنا شده بر کلروفلوئوروکربن (CFC) شدند.  بدین ترتیب این گازها که در بسیاری از ابزارهای برودتی از نمونه یخچال ها به کار می رفتند، با مواد دیگری که برای لایه ازن بی اخطار بودند جانشین شدند.

معلومات مرتبط با اضافه شدن موقعیت لایه ازن از روش ماهواره آئورا انتشار یافته. اولین بار در دهه ۱۹۸۰ بود که حفره ای در لایه ازن کشف شد. از آن پس گازهای کلروفلوئوروکربن با اسم مقصر اصلی این موضوع شناخته شد. دلیل این موضوع نیز آزاد شدن اتم های کلر است که مخرب لایه ازن به حساب می آیند.

لایه ازن زمین را از نفوذ تابش های مضر نور ماورای بنفش خورشید در امان نگه می دارد. این تابش ها می توانند منجر به سرطان پوست و مشکلات بینایی در انسان ها شوند و وانگهی به گیاهان نیز آسیب برسانند.

علی رغم اینکه این خبر ناسا مطمئناً خوشحال کننده است با این وجود به گفته محققان تا یک دهه دیگر نیز طول می کشد تا گازهای بنا شده بر کلروفلوئوروکربن به طرز کامل از جو حذف شوند. این گازها عمری ۵۰ تا ۱۰۰ ساله دارند و بدین ترتیب تا ماه ها در اتمسفر باقی خواهند ماند.

امیدواریم این نوشته پیرامون علم و تکنولوژی مورد استقبال شما قرار گرفته است.

منبع