دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

حقایق جالب در مورد برلین؛ آلمان - 0

حقایق جالب در باب برلین؛ آلمان

خبری پیرامون موبایل برای علاقه مندان به این ابزار هوشمند:

برلین با اسم پایتخت و جدی ترین شهر کشور آلمان، میزبان گردشگران بسیاری از اقصی نقاط جهان است. همراه کجارو باشید تا با حقایق و نکات با مزه ای از این شهر آشنا شوید.

مقاله‌های مرتبط:

برلین با اسم پایتخت آلمان، از جدی ترین شهرهای این کشور و قاره‌ی اروپا به شمار می‌رود. قدمت تاریخی و موقعیت جغرافیایی برلین، جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی متنوعی را برای آن به ارمغان آورده‌اند. از جهت دیگر برلین با اسم یکی از قطب‌های تکنولوژی و اقتصادی جهان مطرح است. جمیع این موارد این شهر را به مقصدی پرطرفدار برای علاقه‌مندان مبدل می‌کند.

به همین بهانه سر وقت حقایق و نکات با مزه ای از این شهر رفته‌ایم.

۱. پیدایش شهر در منطقه‌ی حال حاضر برلین به قرن ۱۲ میلادی بازمی‌گردد.

۲. شهر برلین چه از جهت مساحت و چه از جهت جمعیت دومین مقام را در اتحادیه‌ی اروپا مختص خود کرده است.

برلین قدیم

۳. در زبان آلمانی کلمات بسیاری به واژه‌های (ow)، (itz) و (in) ختم می‌شوند. اسم «برلین» (Berlin) نیز مختوم به عبارت (in) است. برای قسمت ابتدایی آن نیز واژه‌ی آلمانی (Ber) یا (Bär) به معنای «خرس» است که اشاره به نماد این منطقه دارد.

لوگو برلین

۴. شهر برلین در شمال شرق کشور آلمان و در منطقه‌ی فلاتی آن قرار دارد. رودخانه‌ی شرقی-غربی «اسپری» (Spree) در این منطقه بنا شده است. این رودخانه به رودخانه‌ی «هافل» (Havel) که سری‌ای از چند دریاچه‌ی کوچک و بزرگ است، سرازیر می‌شود.

۵. آب و هوای برلین به دلیل موقعیت جغرافیایی از اختلاف دمای بسیاری در طول سال دارا است. با تابستان‌های نسبتا گرم و بعضا مرطوب و زمستان‌های سرد، این شهر از متوسط دمای ۲۴ درجه در روزهای گرم سال و همین‌طور متوسط دمای صفر درجه در روزهای سرد سال برخوردار است.

۶. برلین از لحاظ محیط سبز از رکورددارهای جهان است. ۴۴٪ از مساحت این شهر را محوطه‌های جنگلی و پارک‌های کوچک و بزرگ ایجاد کرده‌اند.

آب و هوای برلین

۷. با بیش از ۱۷۰۰ پل، تعداد پل‌های شهر برلین از ونیز هم بیشتر است. با این وجود با ۱۸۰ کیلومتر مسیرهای قایقرانی و دریایی این تعداد چندان هم خارج از فکر نیست.

۸. شهر برلین از جمعیتی نزدیک به ۴ میلیون نفر دارا است.

۹. برلین میزبان ۵۰۰ هزار شهروند خارجی از ۱۸۵ ملیت مختلف است. به بیانی دیگر از هر ۴ نفر تنها یک نفر در این شهر متولد شده است. مردم کشورهای ترکیه، لهستان و سوریه به ترتیب بیشترین شهروندان خارجی برلین را تشکیل می‌دهند.

مردم برلین

۱۰ دین غالب مردم برلین مسیحیت است. همزمان با اینکه اسلام و یهودیت به ترتیب در مکان‌های بعدی قرار می‌گیرند.

۱۱. در سال ۱۹۶۱ بود که بعد از قطعی شدن جدایی دو بخش آلمان، تولید دیوار برلین شروع شد. این دیوار ۱۴۰ کیلومتری تا سال ۱۹۸۹ و رخ دادن انقلاب مردمی پابرجا بود و یک سال بعد از فروپاشی آن دو آلمان به طرز رسمی متحد شدند.

دیوار برلین

۱۲. شهر برلین با استناد به عقبه و قدمت خود میزبان بسیاری از بناهای تاریخی است. از خانه‌های اپرا و قصرهای این شهر گرفته تا خیابان‌های آن، همگی گواه این گزینه هستند. از جهت دیگر ۳ اثر «جزیره موزه» (Museum Island)، «قصر و پارک سانسوسی» (Sanssouci Palace and Parks) و «خانه‌ی مدرنیسم» (Modernism Housing)، برای این شهر در سازمان یونسکو به ثبت رسیده‌اند.

کارهای یونسکو برلین

۱۳. شهر برلین با وسعتی ۹ برابر شهر پاریس، بلندترین بنای آلمان را نیز در خود قرار داده است. برج مخابراتی برلین با ۳۶۸ متر ارتفاع یکی از بزرگ‌ترین سازه‌های قاره‌ی سبز شمرده می‌شود. این برج با اسم یکی از جاذبه‌های برلین بیش از یک میلیون بازدیدکننده را سالانه به خود می‌بیند.

۱۴. اقتصاد برلین عموما با استناد به صنایع های تک و تکنولوژیک، ماشینی و پژوهشی است.

۱۵. سیستم حمل و نقل عمومی برلین از پیشرفته‌ترین نمونه‌ها در سطح جهان است. برای اطلاع از این مسئله کفایت می کند بدانید که با استفاده از ۱۳۰۰ اتوبوس شهری نزدیک به ۳۰۰ هزار کیلومتر مسافت در هر روز طی می‌شود. از جهت دیگر قطارهای شهری برلین با سود‌مندی از ۴۷۰ کیلومتر مسیر و بزرگ‌ترین ایستگاه اروپا، از بهترین‌های جهان هستند.

ایستگاه برلین

۱۶. متروی برلین در ابتدا قرن ۲۰ و در سال ۱۹۰۲ تاسیس شد. هم‌اکنون متروی این شهر از ۱۷۰ ایستگاه در ۱۰ خط خود سود می‌برد.

۱۷. شهر برلین بیش از ۱۸۰ موزه در عرصه‌های گوناگون را در خود قرار داده است. همین موزه‌ها بهانه‌ای است برای ۱۵ میلیون گردشگری که به طرز سالانه به این شهر سفر می‌کنند.

۱۸. یکی از خصوصیت‌های شهر برلین هنرهای خیابانی آن مانند گرافیتی است. در سال قبلی تقریبا ۱۲ هزار متر مربع کارهای خیابانی در این شهر کشیده شد. این مسئله هزینه‌ای ۳۵ میلیون یورویی را برای پاک‌سازی این کارهای در پی داشت.

۱۹. بزرگ‌ترین گالری فضا باز جهان در برلین قرار دارد. گالری «ایست ساید» (East Side) با ۱۰۱ اثر از هنرمندان ۲۱ کشور مختلف بر روی ۱۳۰۰ متر از دیوار برلین، بزرگ‌ترین گالری فضا باز جهان شمرده می‌شود.

گالری هنری برلین

۲۰. برای تازه ترین مورد شاید دوست داشته باشید بدانید که بیش از ۳۰٪ از زندانیان این شهر به دلیل عدم خرید بلیت‌های خدمات گوناگون در زندان به سر می‌برند!

امیدواریم این مقاله پیرامون موبایل برای شما جالب بوده باشد.

منبع خبر