دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

واقعیت افزوده، پایانی بر عصر گوشی‌های هوشمند - 0

حقیقت اضافه، پایانی بر عصر تلفن های همراه هوشمند

خبری پیرامون موبایل برای علاقه مندان به این ابزار هوشمند:

با پیشرفت و رواج حقیقت اضافه، چه بر سر تلفن های همراه هوشمند خواهد آمد؟

از ماه آوریل تا ژوئن، بزرگترین کمپانی‌های تکنولوژی، هر ساله همایش‌های بزرگ خود را برگزار می‌کنند و دورنمای‌های خود را برای ۱۲ ماه آتی ترسیم می‌کنند. فیس‌بوک در انتهای آوریل با کنفرانس  خود، مایکروسافت با اتفاق Microsoft Build، کنفرانس I/O گوگل و در‌آخر کنفرانس پیشرفت‌دهندگان اپل در تمامی جهان برگزار می‌شود. آمازون رویدادی برگزار نمی‌کند؛ با اینحال دو بلندگو هوشمند تازه Amazon Echo دراین بازه زمانی  معرفی شدند. جالب‌تر اینکه در پاییز امسال حدسیات می شود در ده سالگی آیفون، اپل کالایی دلنشین را معرفی کند. یقینا گوگل یک موبایل هوشمند تازه از سری پیکسل را معرفی می‌کند. آنچه ما بیننده آن هستیم شروع جنگی تمام‌عیار برای تصاحب مرحله بعد از مارکت اشیا و ابزار رایانه ای است.

مقاله‌های مرتبط:

همزمان با اینکه اپل و گوگل بر مارکت تلفن های همراه هوشمند تسلط دارند، تکنولوژی‌هایی مانند حقیقت اضافه، فرصت‌های تازه ای به‌وجود آورده‌اند. هیچ‌یک از کمپانی‌ها در این‌ عرصه به ثبات و تسلط بر مارکت نرسیده‌اند؛ گرچه آمازون، مایکروسافت و فیس‌بوک قبلا در به‌دست آوردن سهم مارکت پلتفرم موبایل مغلوب شده‌اند، سخت به‌دنبال انتهای دادن سلطه اپل و گوگل بر مارکت تلفن های همراه هوشمند هستند.

 مایکروسافت ظرفیت مارکت تلفن های همراه هوشمند را نادیده می‌گرفت، تا وقتی که گوگل و اپل ثابت کردند این تولیدکننده در اشتباه است. در حال‌حاضر، اندورید پرطرفدار‌ترین سیستم عامل تلفن های همراه هوشمند در جهان است و آی‌فون برای اپل چنان گام روبه جلو بود که سود و موقعیت این تولیدکننده را برای در بیشتر مواقع در فن‌آوری تثبیت کرد.

 تاریخ در بیشتر مواقع خود را تکرار می‌کند، اکنون بیننده تکنولوژی‌های رو‌به افزایش حقیقت اضافه (augmented reality) و حقیقت مجازی (virtual reality)  هستیم، تکنولوژی‌هایی که جهان دیجیتال را جزیی از  حواس پنجگانه ما خواهد نمود. دیگر برای بهره برداری از WhatsApp و Netflix نیاز به تلفن های همراه هوشمند نیست؛ چرا که معلومات در مقابل چشم‌های شما خواهد بود.

عده ای، این تکنولوژی‌های تازه را تهدید حقیقی برای تلفن های همراه هوشمند می‌دانند و اعتقاد دارند از همین الان، مسابقه تسلیحاتی برای گسترش تکنولوژی حقیقت اضافه شروع شده است. 

هر اختلاف بارز در تکنولوژی فرصت‌های بزرگ برای افرادی ایجاد می‌کند که زودتر آن را پیش‌بینی کرده باشند، در دهه هفتاد، اپل و مایکروسافت روی رایانه‌های شخصی قمار بزرگی کردند و پیش بینی کردند که PCها ، مارکت بسیار بزرگتری درمقایسه با رایانه‌های بزرگ(mainframes) خواهند داشت. در‌حالی که صنعت رایانه های بزرگ، رایانه‌های شخصی را کوچکتر از آن می‌دید که بتواند حتی به رقابت بپردازد بالاخره بیننده بودیم که برنده حقیقی کدام‌یک بود .

الکسا، کالا آمازون، در درجه اول یک دستیار صوتی دیجیتال است؛ یک صدای مجازی درکنار شما که لحظه و پیش‌بینی آب و هوا را به شکل حقیقت اضافه معرفی می‌کند. مایکروسافت با ارایه عینک های “هولوگرام” (HoloLens) در این عرصه تلاش می‌کند. فیس‌بوک و اسنپ چت هر دو سعی کرده‌اند معلومات را مستقیما در دوربین‌ها قرار بدهند. حتی گوگل،به فکر عینک‌های تازه است. نتیجه هرچه باشد، این تکنولوژی همان کاری را با تلفن های همراه هوشمند خواهد نمود که PCها با رایانه های بزرگ کردند. همه‌ی این تولیدکننده‌ها در جستجوی تصاحب آتی هستند.

اپل و گوگل به خوبی از این  تهدیدها آگاهی دارنداپل با پیشرفت ARkit، پلتفرمی برای اضافه کردن حقیقت اضافه به برنامه‌های آیفون بوجود آورده است. پیشرفت‌دهندگان به بهره برداری از این پلتفرم علاقه نمایش داده‌اند. اگر زمانی اپل تصمیم به تولید عینک‌های هوشمند بگیرد، برنامه‌های ساخته شده به وسیله پیشرفت‌دهندگان تکمیل خواهند بود.

گوگل نیز در عرصه حقیقت اضافه عقب نمانده است، از نمونه فعالیت‌های آن‌ها می‌توان به برنامه تانگو در این‌خصوص اشاره نمود. اگر گوگل راهی برای اصلاح Google Glass بیابد، عملا می‌تواند اندروید را به قلمرو حقیقت اضافه وارد کند.

Microsoft's HoloLens

باتوجه به قدرت اپل در مارکت، اگر اپل جایگزینی برای آیفون تولید کند که حقیقت اضافه جزیی از آن باشد، به‌طور حتم آمازون و دیگر شرکتها  نمی‌توانند به رقابت ادامه دهند. هر سخت افزاری تازه ای که در آتی در‌این عرصه تولید شود آغازگر جنگی تمام‌عیار برای کسب سهم در حقیقت اضافه خواهد بود.

مقاله‌ مرتبط:

نظر شما چیست؟ آیا می توان در عرصه پلت‌فرم‌های بومی حقیقت اضافه و حقیقت مجازی در کشور کاری کرد؟

امیدواریم این نوشته پیرامون موبایل برای شما جالب بوده باشد.

منبع خبر