دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

خالکوبی تغییر رنگ دهنده ای که بر سلامت بدن نظارت می کند

خبری پیرامون پزشکی پخش شده مبنی بر اینکه :

پژوهشگران دانشگاه ام.آی.تی یک نوع جوهر ویژه خالکوبی ابداع کرده اند که می تواند مهم های مختلف سلامتی مانند قند خون را با تغییر رنگ روی پوست به نمایش درآورد.

طبق خبرهایی که در شبکه های اینترنتی پخش شده است، دانش پژوهان موفق به تولید جوهر تغییر رنگ دهنده تازه ای برای تاتو شده اند که به تفاوت درون بدن، مانند تغییر قند و سدیم خون واکنش نشان می دهد.

محققان تصمیم گرفته است با بهره برداری از سنسور های زیستی (بیو سنسور) به جای جوهر های معمولی، پوست انسان را به یک نمایشگر تعاملی بدل نمایند. با وجود این این فرضیه هنوز در حد یک برنامه مفهومی است با این وجود به وقوع پیوستن آن بسیار هیجان انگیز خواهد بود. تکنولوژی تازه ای مانند این می تواند شیوه های نظارت بر سلامتی مردم را دگرگون کند.

این برنامه که DermalAbyss اسم گذاری شده، حاصل هم کاری مشترک میان دانشگاه ام.آی.تی و دانشکده پزشکی هاروارد بوده و گروه بررسی Fluid Interfaces و دانش بیوتکنولوژی در آن دخیل بوده اند.

این تیم تا به این لحظه موفق به تولید سه جوهر دارای اختلاف شده اند که با بروز تغییر در مایع میان بافتی (مایعی که در اطراف سلول های بدن غوطه ور بوده و ۱۶ درصد از وزن بدن را تشکیل می دهد) رنگشان عوض می شود.

از میان این سه نوع جوهر سنسور مانند، یکی از آن ها از بقیه چشمگیر تر بوده و می تواند میزان قند خون را اندازه گیری کند. این جوهر رنگ خود را با گسترش قند خون از آبی تا قهوه ای تغییر می دهد.

داشتن یک تاتوی حساس به قند خون می توان برای مردم مبتلا به بیماری دیابت دلنشین باشد و آن ها را از شر تست های مکرر در طول روز با بهره برداری از سوزن و دریافت خون خلاص کند.

به علاوه از طرف دیگر این تیم جوهری را تولید کرده اند که به میزان pH (اسیدی بودن) خون حساس بوده رنگ خود را با استناد به آن از صورتی تا بنفش تغییر می دهد. جوهر سوم نیز به سدیم حساس است و با گسترش میزان نمک در بدن رنگ سبز دلنشین ای را در پایین نور ماورا بنفش به نمایش می گذارد.

این تیم در تارنما مرتبط به این برنامه نوشته اند: Dermal Abyss به روش مستقیم به بخش های درونی بدن دسترسی یافته و روش های متابولیکی درونی آن را در شکل یک تاتو به نمایش کشیده و بازتاب می دهد.

این اختراع می تواند کاربری های متفاوتی داشته و از آن برای نظارت مداوم بر سلامتی بدن، تشخیص های پزشکی، خود مراقبتی و رمز نگاری معلومات در بدن به کار گیری شود.

به علاوه از طرف دیگر این سنسور برای افرادی که در سلامتی به سر می برند و می خواهند نظارت دقیقی بر رژیم غذایی خود داشته مفید خواهد بود. غیر از این، افرادی که شیفته وسایل تکنولوژیک بوده و می خواهند موقعیت بدن خود را با یک تاتوی دلچسب و جالب مورد نظارت قرار دهند، می توانند از این اختراع چشمگیر برخوردار شوند.

یکی از عضو های این تیم با اسم “شین لیو” از دانشگاه ام.آی.تی بیان میکند: مردم مبتلا با دیابت به ما ایمیل می دهند و درخواست امتحان کردن این تاتو را دارند.

با اینحال اگر شما از نمونه مردم علاقه مند به بهره برداری از این تاتوی حساس زیستی هستید، در کمال تاسف باید بگوییم که DermalAbyss هنوز در حد یک برنامه مفهومی بوده و لحظه تولید و مبدل آن به یک کالا قابل استفاده واضح نیست.

دانش پژوهان این جوهر ها را بر روی تکه هایی از پوست خوک تست کرده اند و با انجام تزریقات مختلف، میزان مایعات گفته شده را در بدن آن ها تغییر داده اند تا این سنسور ها آن را متوجه بشوند.

شما قادر اید در فیلم پایین انجام عملی این آزمایشات را مشاهده کرده و غیر از آن عکس ها رندر شده ای از به کارگیری این تاتوی تغییر رنگ دهنده بر روی پوست بدن انسان را مشاهده نمائید:

قبل از آن که این تکنولوژی چشمگیر بر روی انسان ها قابل استفاده شود، باید آن را تحت آزمایشات دقیق و سختی قرار داد که ابتدا روی حیوانات و بالاخره انسان ها انجام می شود. مواردی که باید تست شده و کشف شوند شامل عوارض جانبی و حساسیت های ممکن می شود.

به علاوه از طرف دیگر پرسش دیگری که در باب این تکنولوژی مطرح است، میزان دقت آن است. به چه نحو می توان از دقت این تاتو ها در نشان دادن موقعیت قند خون و… اطمینان حاصل کرد؟ مطمئنا مردم در موقعیت پزشکی انتظار داند که این تاتو های تغییر رنگ دهنده دقتی به اندازه تست های خون داشته باشند. با این وجود هم اینک این تکنولوژی به چنین درجه ای از دقت نرسیده است.

شین لیو بیان میکند: برای معرفی چنین کالایی به مارکت به لحظه بسیار فراوانی نیاز است، با این وجود این تکنولوژی می تواند نمایانگر موقعیت دانش پزشکی در آتی بوده و احتمالات را به نمایش بکشد.

این تیم دستاورد های پژوهش خود را طی کنفرانس بین المللی رایانه های پوشیدنی سال ۲۰۱۷ در ماه سپتامبر معرفی خواهند داد.

اگر این خبردرباره پزشکی و سلامت جالب است آنرا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید.

لینک