دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

خداحافظی با فرمت دوست داشتنی MP3 در فایل های صوتی

در خبرها آمده است که

علیرغم وجود فرمت‌های صوتی زیاد، با اینحال فرمت MP3 پرطرفدار‌ترین آن‌ها محسوب میشود بدلیل آنکه غیر از داشتن حجم خوب به وسیله اکثر نرم افزار‌ها خدمات رسانی می‌شود. با این وجود تولیدکنندگان این فرمت اعلام کردند از این پس مجوزی برای پتنت آن صادر نمی‌کنند بدین جهت به ذهن خطور میکند فرمت MP3 در شرف بازنشسته شدن است.

طبق خبرهایی که در شبکه های اینترنتی پخش شده است، موسسه فرانهوفر در وب‌سایت خود اعلام کرده که دیگر از این فرمت خدمات رسانی نمی‌کند. دلیل این رفتار وجود شیوه‌های بهتری برای ذخیره فایل صوتی بوده که برای گسترش شهرت آن‌ها از جانب مصرف کنندگان، باید فرمت MP3 بازنشسته شود.

در سایت این موسسه چنین جمله ای درج شده است: به توجه به کدک‌های صوتی بهینه‌تری که در مارکت موجود است با این وجود MP3 بازهم به اشتراک مصرف کنندگان شهرت فراوانی دارد. بیشتر خدمات مطبوعاتی مانند تلویزیون و رادیو از کدک‌های بروزتر ایزو-MPEG مانند فرمت AAC و MPEG-H استفاده می‌کنند. این فرمت‌ها خصوصیت‌ها و کیفیت بالاتری را در بیت‌ریت بسیار پایین‌تری درمقایسه با MP3 برای مصرف کنندگان ممکن می‌آورند.

این اولین و تازه ترین باری نیست که بیننده بازنشسته شدن یک فرمت هستیم. کاربرانی که با فرمت MP3 بزرگ شده‌اند آرام آرام باید با این فرمت خداحافظی کنند.

اگر این خبردرباره اخبار صوت و تصویری ها جالب است آنرا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید.

لینک