دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

داروهای میگرن جدید؛ پیشگیری از سردرد به روشی موثر و منحصر به فرد

داروهای میگرن تازه؛ پیشگیری از سردرد به راهی موثر و خاص

در باره علم و دانش خبری پخش شده مبنی بر این که:

داروهای میگرن تازه ای که در طول دو پژوهش واپسین محققان ساخته شده‌اند، تاثیرات هیجان انگیزی در پیشگیری و درمان سردردهای مزمن دارند. با ما همراه باشید.

با استناد به معلومات منتشرشده، در هرکدام از تست‌ها، داروی میگرن حاوی اثرات بلندمدت بوده و به شکل تزریقی، در دوره‌های یک ‌ماهه و سه ‌ماهه،‌ وارد بدن بیمار می‌شدند. اسم این مواد تازه، فریمانیزاماب (fremanezumab) و ارناماب (erenumab) بوده و طبق بررسی‌های صورت گرفته، اثبات شد که متوسط تعداد سردردهای مزمن ماهیانه در 50 درصد از داوطلبان تحت درمان، به دلیل‌ی تزریق های دوره‌ای نصف شد.

از طرف دیگر، به روش کلی توانایی تمامی مردم مورد تست، برای انجام کارهای هر روزه و نادیده گرفتن سردرد مزمن هم گسترش یافت؛ با این وجود، انجام پژوهش‌های بیشتری برای تحقیق و مطالعه تاثیرات بلندمدت متد درمانی پیشرفت‌یافته بر روی سلامت مردم ضروری است و هیچ کدام از داروها تا اینجای کار به تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) نرسیده‌اند.

دکتر کوین وبر (Kevin Weber)، عصب‌شناس و کارشناس سردرد از دانشگاه اوهایو آمریکا که در تهیه مقاله مربوطه کمپانی نداشت، در گفتگو‌ای گفته است که این داروهای میگرن در نوع خود خاص هستند و تا اینجای کار هیچ ماده مشابهی، علي الخصوص برای پیشگیری از سردرد ساخته نشده است. از طرف دیگر هنوز بروز عوارض جانبی مخصوصی در داوطلبان بررسی‌ها گزارش نشده و مدت‌لحظه ضروری برای عملکرد داروها بعد از مصرف، بسیار کوتاه است.

با این وجود وبر مثل پیشرفت‌دهندگان داروهای میگرن تازه، اعتقاد دارد مبتلایان به سردردهای مزمن نباید توقع معجزه را از این شیوه درمانی داشته باشند و در عین حال که میگرن تعداد کمی از مردم مورد تست تمام و کمال درمان شد، بازهم انتظار بازدهی صد درصد عاقلانه نیست.

اطلاعاتی در باب سردردهای مزمن و داروهای میگرن پیشرفت‌یافته

با شرایطی که میدانیم،‌ میگرن دلیل ایجاد دردی نسبتا شدید در سر شده و در بسیاری از موارد ابتلا، با حساسیت فرد به نور و صداهای اطراف همراه است. محاسبه نشان می‌دهد که 18 درصد مردم جهان حداقل یکدفعه در طول زندگی خود از سردرد مزمن رنج برده‌اند و 2 درصد مردم هم به روش مداوم و در برخی مواقع، به طرز هر روزه، دچار حملات میگرنی می‌شوند.

از طرف دیگر، داروهای میگرن پیشین به توجه به تاثیرات قابل‌توجه، همگی برای درمان مشکلات دیگری مانند بیماری‌های قلبی، افسردگی و تشنج تهیه شده بودند و در تمامی موارد، فرد مبتلا باید به روش هر روزه دارو را مصرف می‌کرد.

به طرز دقیق‌تر، داروهای میگرن بررسی ها تازه مشخصا برای هدف قرار دادن مولکول‌هایی که به ذهن خطور میکند در ایجاد سردرد نقش داشته باشند، پیشرفت داده شدند؛‌ این مواد با پروتئین کوچکی به اسم CGRP که در سلول‌های عصبی ترشح می‌شود، مقابله کرده و از التهاب بافت‌ها که با آزاد شدن این پروتئین در سر بوجود می‌آید،‌ جلوگیری می‌کنند. با استناد به معلومات منتشرشده از جانب انجمن سردرد آمریکا (AHS)، دلیل اصلی بروز میگرن هنوز به روش دقیق واضح نیست، با اینحال به ذهن خطور میکند که التهاب ناشی از CGRP و بزرگ شدن رگ‌های خونی در مغز،‌ دردهای میگرنی را بوجود می‌آورد.

داروهای میگرن تازه؛ پیشگیری از سردرد راهی موثر و خاص

عملکرد داروهای فریمانیزاماب و ارناماب به ترتیب جلوگیری از ترشح CGRP و مانع شدن از جذب این پروتئین به وسیله دریافت کننده‌های موجود در مغز است. در تحقیق مرتبط به داروی اول، داوطلبان که 1130 نفر بوده و با استناد به تعریف واضح میگرن مزمن، از هر ماه، 15 روز سردرد شدید داشتند، به سه گروه تقسیم شده و دوره درمان سه ماهه‌ای را گذراندند.

به مردم گروه اول در فواصل یک ماهه، سه مرتبه داروی میگرن فریمانیزاماب تزریق شد، گروه دوم تنها یکدفعه از این ماده استفاده کرد و گروه آخر هم به وسیله دارونما مورد درمان قرار گرفت؛ نتایج نشان داد که تعداد سردردهای ماهانه‌ی چیزی تقریبا 40 درصد داوطلبانی که از داروی اصلی استفاده کرده بودند، نصف شد.

به علاوه از طرف دیگر، داروی ارناماب بر روی 955 نفر از افرادی که دچار سردردهای خفیف‌تری می‌شدند، امتحان شد و مثل تست‌های داروی دیگر، داوطلبان به سه گروه تقسیم شدند. به گروه اول دوز کمی از ارناماب به روش ماهانه تزریق می‌شد، گروه دوم دوز بیشتری را مصرف می‌کرد و به دسته سوم هم با اسم گروه کنترل، دارونما تزریق شد؛ نتایج به دست آمده از این شیوه درمان سردرد هم شبیه به فریمانیزاماب بود.

دکتر استفان سیلبرستین (Stephen Silberstein)، نویسنده اصلی مقاله چاپ‌شده، بیان می کند که پیشرفت تازه در پیشرفت داروهای میگرن درمان مناسبی را در دست افرادی که با داروهای پیشین مداوا نمی‌شوند، قرار می‌دهد و در صورت کسب تاییدیه FDA، پیشگیری از میگرن در تمامی جهان به درمانی متداول مبدل خواهد شد.

هردوی مقاله‌های تیم پژوهشگران سیلبرستین، در انتهای نوامبر قبلی،‌در ژورنال “The New England Journal” به چاپ رسیدند.

امیدواریم اخبار علم و دانش ما مورد استقبال شما قرار گرفته است. با پخش این مقاله دوستان خود را از این خبر جالب با خبر کنید.

منبع