دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

دلیل شکست کورتانا در مقابل الکسا

خبری پیرامون موبایل برای علاقه مندان به این ابزار هوشمند:

کارشناس هوش مصنوعی مایکروسافت به بررسی دلیل‎ شکست مایکروسافت و گوگل در مقابل آمازون در عرصه هوش مصنوعی و دستیارهای صوتی میپردازد و به اشتباهات بنیادی مایکروسافت اشاره میکند.

مقاله‌های مرتبط:

کیو لو، یکی از صاحبنظران هوش مصنوعی در مایکروسافت بود که هم‌اکنون در بایدو، غول جستجوی اینترنتی چین، سرگرم به کار است. وی مدت‌زمانی را روی برنامه‎های کورتانا و پلتفرم بات مایکروسافت صرف کرده است و تجاربی نیز در قسمت موتور جستجوی بینگ و تیم پیشرفت آفیس دارد. ایشان در گفتگو‎ای با نشریه Wired، دیدگاه‎های با مزه ای در باب رقابت مایکروسافت با دستیار صوتی الکسای آمازون گفته است.

لو می‎گوید:

من چهار سال و نیم قبل روی کورتانا کار می‎کردم. در آن وقت همهی ما فکر میکردیم تکنولوژی آمازون بسیار عقبتر از حال حاضر است. گوگل و مایکروسافت از لحاظ تکنولوژی مربوطه با اختلاف بسیاری جلوتر از آمازون حرکت میکردند. با اینحال امروزه با نگاه به رقابت هوش مصنوعی، میتوان فهمید که اکوسیستم الکسای آمازون موفق شده است از تمام رقیبان خود در ایالات متحده فراگیرتر باشد. دلیل بهتری آمازون این است که موفق شد سناریوی این آزمون را پیش‎بینی کند و زودتر از دیگر رقبا اقدام به معرفی کالایی بنا شده بر هوش مصنوعی کرد.

لو اعتقاد دارد که مایکروسافت و گوگل هر دو اشتباه مشابهی مرتکب شدند. این دو کمپانی تمرکز خود را در عرصه هوش مصنوعی، بر گوشی‎ها و رایانهها قرار دادند و به سوی کالایی جداگانه برای این امر نرفتند. با اینکه از لحاظ ایشان گوشی هوشمند بیشترین پتانسیل را در این عرصه دارد و در آتی تمرکز اصلی روی آن خواهد بود. با اینحال ولی باید گفت نیاز به یک وسیله بطور کلی بنا شده بر هوش مصنوعی حس میشود تا بتواند ابزارهای مرتبط با اکوسیستم را یکپارچه کند.

مایکروسافت پیش از هرچیز و زودتر از الکسا، پلتفرم کورتانا را به نوعی دستیار دیجیتال برای تولیدات بنا شده بر ویندوزفون خود معرفی کرد. پیشتر این غول تکنولوژی تلاش کرد کورتانا را به ویندوز 10 و کنسول بازی خود یعنی ایکس‌باکس وان بیاورد. در شرایطی که مایکروسافت در عرصه نرم‎افزاری پیشرفت بسیاری کرده بود؛ فراموش کرد کالایی ویژه برای هوش مصنوعی خود معرفی دهد. هم اینک کمپانی هارمن کاردون تصمیم گرفته است بلندگویی بنا شده بر کورتانا در انتهای امسال معرفی کند. هم‎چنین مایکروسافت تصمیم گرفته است دستیار شخصی خود را برای تولیدات بیشتری در معرض قرار دهد. از نمونه این تولیدات میتوان به ابزارهایی که از شبکه جهانی وب اشیاء خدمات رسانی میکنند و خودروهای هوشمند اشاره نمود.

امیدواریم این مقاله پیرامون موبایل برای شما جالب بوده باشد.

منبع خبر