دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

راه‌هایی برای تقویت قدرت تصمیم گیری - 0

راه‌هایی برای تقویت قدرت تصمیم گیری

خبری پیرامون موبایل برای علاقه مندان به این ابزار هوشمند:

هرچقدر گزینه‌های بیشتری برای انجام یک کار وجود داشته باشند، تصمیم‌گیری سخت‌تر می‌شود. با اینحال از لحاظ علمی، راه‌هایی برای تصمیم‌گیری بهتر و سریع‌تر وجود دارند.

بسیاری از مردم باور دارند زندگی‌ در لحظه قبلی، از عده ای جهات ساده تر از حال حاضر بوده است. در آن وقت تنوع تولیدات و خدمات به‌اندازه‌ی امروز نبود و درنتیجه مردم تصمیم‌گیری راحت‌تری داشتند. این ایام همه‌چیز به‌اندازه‌ای زیاد و متنوع شده است که مردم باید مدت‌لحظه فراوانی برای انتخاب میان آن‌ها صرف کنند. این ایده‌گیری‌ها نه‌تنها لحظه فراوانی از ما هدر می‌دهند حتی سرمایه‌ی باارزش ما نیز برای این ایده‌گیری‌های بی‌ارزش از بین می‌رود.

کارشناسان علوم اعصاب اعتقاد دارند شبکه‌ی تصمیم‌گیری مغز ما قادر به اولویت‌بندی کردن نیست. ما هرروز با معلومات فراوانی سروکار داریم و باید بهترین آن‌ها را انتخاب کنیم. این یعنی انرژی فراوانی برای گرفتن تصمیم‌های مهم نخواهیم داشت. این مسئله ارتباطی با تعداد تصمیم‌هایی که می‌گیریم ندارد؛ حتی به میزان فکر کردن ما پیرامون یک مسئله بستگی دارد.

همه‌ی ما از پشیمانی می‌ترسیم

گاهی اوقات حتی انتخاب کردن یک طعم بستنی نیز می‌تواند مساله بزرگی باشد. ممکن است این مسئله ساده به نظر برسد؛ با اینحال ترس از انتخاب نامناسب دلیل می‌شود که انسان‌ها به پیش‌پاافتاده‌ترین تصمیم‌ها نیز بهای فراوانی بدهند. در چنین شرایطی، بدترین حالت این است که طعم بستنی را دوست نخواهید داشت و مقدار کمی از پول‌هایتان هدر خواهد رفت. از آنجایی که ریسک این ایده‌ها بالا نیست، بعد از گذشت مدتی با حسرت به آن‌ها فکر نخواهید کرد. بهره برداری از ۵ راهی که پیشتر‌ی این مقاله‌ی سایتهای اینترنتی آمده است، به شما یاری مینماید که اختلاف میان تصمیم‌گیری‌های مهم و غیر مهم را تشخیص دهید. سعی کنید تمام تمرکز خود را بر تصمیم‌های مهم و ریسکی بگذارید و انرژی خود را برای تصمیم‌های غیر مهم هدر ندهید.

۱- رضایت خود را حاوی اهمیت قرار دهید

یکی از ساده‌ترین راه‌ها این است که پیوسته دنبال رضایت خود باشید. به نوعی مثال اگر در جستجوی وسیله‌ای برای نوشتن هستید، اولین خودکاری را که می‌بینید، بردارید و امتحان کنید؛ اگر موفق شد رضایت شما را جلب کند، همان را انتخاب کنید. انسان‌های خوشحال افرادی هستند از داشته‌های خود احساس رضایت می‌کنند، نه افرادی که بیشتر دارند. ممکن است شما نتوانید بهترین اتوماتیک ممکن را داشته باشید؛ با اینحال همین که از داشتن اتوماتیک حال حاضر خود احساس رضایت می‌کنید کفایت می کند. این طرز تفکر یکی از مشکلات تصمیمگیری را حل می‌کند.

۲- گزینه‌های خود را محدود کنید

فرض کنید می‌خواهید به‌صورت آنلاین کفش تهیه کنید. سایت‌های فروش آنلاین معمولا بیش از ۱۰ صفحه کالا متنوع به مصرف کنندگان نشان می‌دهند. در نگاه اول تعداد کفش‌های انتخابی بسیار زیاد و گمراه‌کننده به ذهن خطور میکند. از این جهت خوب است از انواع فیلترها برای محدود کردن انتخاب‌های خود استفاده کنید. هزینه، نمونه، سایز، رنگ و … از نمونه مواردی هستند که انتخاب‌های شما را محدود می‌کنند. گاهی اوقات پیش می‌آید که یک نفر قصد داشته باشد ۲ نمونه کفش را به‌طور در یک لحظه تهیه کند. در چنین شرایطی نیز خوب است که کارها جداجدا انجام شوند. ابتدا یکی از کفش‌ها را انتخاب کنید و سپس سراغ انتخاب کفش دیگر بروید. هرچقدر نمونه‌ها محدودتر باشند، قدرت بررسی و انتخاب مغز نیز بیشتر می‌شود.

۳- نظر دیگران را جویا شوید

اگر می‌خواهید برای اتاق خوابتان رنگ کاغذدیواری خوب انتخاب کنید، خوب است با یک طراح داخلی مشورت کنید. با این وجود خواست‌ی شما حرف اول را می‌زند؛ با اینحال وقتی که انتخاب‌ها محدود شدند، میتوانید نظر دیگران را نیز جویا شوید. عضو های خانواده، دوستان یا یک فرد باتجربه قادر اند راهنمایی خوبی در این عرصه به شما بدهند.

Decision

۴- لحظه خود را محدود کنید

نمونه دیگری از راه‌های تسریع تصمیم‌گیری این است که برای خودتان محدودیت زمانی تعیین کنید. هر چقدر لحظه بیشتری به تصمیم‌گیری اختصاص دهید، گزینه‌های بیشتری را بررسی می‌کنید و انتخاب خودتان را سخت‌تر خواهید کرد. لحظه مشخصی را به تصمیم‌گیری اختصاص دهید و خودتان را مجبور کنید که در همان مدت‌، بهترین تصمیم را بگیرید.

۵- از آزمایشات قبلی درس بگیرید

هرچقدر گزینه‌های بیشتری برای تصمیم‌گیری وجود داشته باشند، میزان اضطراب و صداهایی که در ذهنمان می‌پیچند نیز بیشتر می‌شود. همه‌ی انسان‌ها در انتخاب میان خوب و بد احساس سردرگمی خواهند کرد. بهترین کار این است که اتفاقات قبلی و آزمایشات آن را در فکر مرور کنید و از آن‌ها به نوعی راهنما استفاده کنید.

دفعه‌ی بعد که خواستید تصمیم مهمی بگیرید، موارد گفته‌شده در این مقاله را در فکر مرور کنید. این کار یاری مینماید که بهترین تصمیم را در کوتاه‌ترین لحظه ممکن بگیرید.

امیدواریم این نوشته پیرامون موبایل برای شما جالب بوده باشد.

منبع خبر