دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

راکت کمکی ماهواره چینی پس از سقوط در نزدیکی یک شهرک منفجر شد

راکت کمکی ماهواره چینی بعد از سقوط در نزدیکی یک شهرک منفجر شد

از اخبار علم و فن آوری خبرگزاری ها گفته اند که:

سازمان فضایی چین روز قبل دو ماهواره را با بهره برداری از راکت «Long March 3B» به مدار زمین فرستاد ولی باید گفت یکی از راکت های کمکی بعد از جدا شدن از راکت اصلی در نزدیکی شهرکی سقوط کرده است.

با استناد به گزارش ها این راکت بعد از سقوط در شهر Xiangdu در جنوب غربی چین منفجر شده و به اشتراک شعله های حریق از بین رفته است.

راکت Long March 3B از مرکز پرتاب ماهواره Xichang واقع در استان سیچوان پرتاب شده که بر خلاف سایت های آمریکایی کیلومترها از ساحل فاصله دارد. اغلب این سایت های پرتاب راکت در لحظه جنگ سرد ساخته شده اند و عده ای از آنها در برنامه های هسته ای چین نیز نقش پررنگی داشته اند.

از آنجایی که دولت چین در آن وقت تنش های فراوانی با اتحاد جماهیر شوروی داشته و وانگهی آمریکایی ها نیز در جستجوی ضربه زدن به برنامه های هسته ای این کشور بوده اند، چینی ها چاره دیگری جز تاسیس این مراکز در عمق استراتژیک و در صدها کیلومتری خطوط ساحلی نداشته اند.

«اندرو جونز»، روزنامه نگاری که در باب برنامه فضایی چین تحقیق می کند در این باره بیان میکند:

مدیران سازمان فضایی چین لحظه پرتاب فضاپیما یا ماهواره از این سایت ها، بسته به نوع پرتاب و مقصد آن عده ای شهرک ها یا جاهای را از بیم صدمات وارده بر اثر سقوط این قطعات تخلیه می کنند.

ولی باید گفت در سال ۱۹۹۶ راکت «Long March 3B» که از همین مرکز به فضا پرتاب شده بود در نزدیکی یک شهرک سقوط کرد که به کشته شدن ۶ نفر، مجروح شدن ۵۷ نفر و ویران شدن ده ها خانه منجر شد.

غیر از این صدمات وارده از این راکت های کمکی به موارد فیزیکی محدود نمی شود چرا که در ترکیباتی سوختی آنها موادی مانند «هیدرازین» به کار فته که سمی است و استنشاق یا حتی برخورد آن با پوست می تواند صدمات جبران ناپذیری بهمراه داشته باشد.

کارشناسان چینی برای دوردستی از تکرار چنین فجایعی کلاس های تازه ۵، ۶ و ۷ از راکت های Long March را پیشرفت داده اند که مواد سمی کمتری در سوخت آنها استفاده شده و از پایگاه فضایی تازه Wenchang در جزیره Hainan پرتاب می شوند.

امیدواریم این مقاله پیرامون علم و تکنولوژی مورد استقبال شما قرار گرفته است.

منبع